Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88     *     Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że w piątek 12 czerwca 2020 r. Urząd Miejski w Trzebnicy będzie nieczynny. W zamian Urząd będzie otwarty w godz. 7:30-15:00 w sobotę 27 czerwca. Zachęcamy do korzystania w tym czasie z Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej - ePUAP.

  • EN
  • DE

W krainie muzyki z Janem Pawłem II

Najpiękniejsze arie operowe i operetkowe rozbrzmiały w trzebnickiej Bazylice w ostatnią niedzielę 23 października. Muzyczny spektakl był dziękczynieniem za wyniesienie na ołtarze bł. Jana Pawła II. Koncert „W Krainie Uśmiechu” poprowadził Kazimierz Kowalski – jeden z najbardziej znanych polskich śpiewaków operowych i wieloletni dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi.

Koncert odbył się pod patronatem Burmistrza Gminy Trzebnica - Marka Długozimy oraz metropolity wrocławskiego ks. abp. Mariana Gołębiewskiego.
Wybitnemu śpiewakowi operowemu Kazimierzowi Kowalskiemu towarzyszyli soliści Teatru Wielkiego w Łodzi: Małgorzata Kulińska-Kocoń, Andrzej Niemierowicz, Mirosław Niewiadomski i prof. Ewa Szpakowska. W repertuarze znalazły się utwory ze "Strasznego Dworu", "Wesołej wdówki", "Księżniczki Czardasza", a także "Skrzypka na dachu".
Kazimierz Kowalski wprowadzał trzebnicką publiczność w poważny świat muzyki operowej zabawnymi komentarzami i anegdotami. Wśród melomanów poruszenie wywołał muzyczny fragment operetki „Wesoła wdówka” w wykonaniu Małgorzaty Kulińskiej, ze specjalną dedykacją dla obecnego na koncercie burmistrza Marka Długozimy. Artystka oczarowała obecnych nie tylko fantastycznym głosem i interpretacją utworu, ale również dużym poczuciem humoru. Czas koncertu to nie tylko czas wsłuchiwania się w kolejne dźwięki, ale również czas śpiewania. Miłosną arię „Usta milczą, dusza śpiewa" z operetki „Wesoła wdówka" wykonali artyści ze specjalnym udziałem burmistrza Marka Długozimy, ks. proboszcza Jerzego Olszówki, a także trzebniczanie i przybyli goście. Na zakończenie nie zabrakło sentymentalnego akcentu, który wzrusza zawsze – wspólnie odśpiewano ulubioną pieśń Papieża Polaka – Barkę.

W tym roku po raz pierwszy w Polsce 22 października obchodziliśmy dzień błogosławionego Jana Pawła II. Koncert „W Krainie Uśmiechu”  był dziękczynieniem za wyniesienie Papieża na ołtarze. Był również zwieńczeniem tegorocznych uroczystości jadwiżańskich, podczas których do Bazyliki w Trzebnicy wprowadzono relikwie bł. Jana Pawła II. Postacie Ojca św. i św. Jadwiga od momentu wyboru Karola Wojtyły na Papieża w październiku 1978 roku są ze sobą  związane w szczególny sposób.
 

DSC05623.jpeg Wybitni śpiewacy operowi: Andrzej Niemierowicz i Kazimierz Kowalski

DSC05628.jpeg Fragment operetki "Wesoła wdówka" w wykonaniu Małgorzaty Kulińskiej-Kocoń przy akompaniamencie Ewy Szpakowskiej

DSC05597.jpeg Koncert "W Krainie Uśmiechu" zgromadził w trzebnickiej Bazylice tłumy trzebniczan i gości

DSC05643.jpeg Miłosną arię "Usta milczą, dusza śpiewa" z operetki "Wesoła wdówka" wykonali artyści ze specjalnym udziałem burmistrza Marka Długozimy i ks. proboszcza Jerzego Olszówki

DSC05646.jpeg Na zakończenie nie zabrakło sentymentalnego akcentu – wspólnie odśpiewano ulubioną pieśń Papieża Polaka – Barkę


DSC05658.jpeg Wielkie brawa. Artyści (od prawej): Andrzej Niemierowicz, Ewa Szpakowska, Mirosław Niewiadomski, Kazimierz Kowalski i Małgorzata Kulińska-Kocoń