Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88     *     Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że w piątek 12 czerwca 2020 r. Urząd Miejski w Trzebnicy będzie nieczynny. W zamian Urząd będzie otwarty w godz. 7:30-15:00 w sobotę 27 czerwca. Zachęcamy do korzystania w tym czasie z Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej - ePUAP.

  • EN
  • DE

Święto Niepodległości

11 listopada to dzień, w którym Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. W związku z tym w całym kraju są organizowane uroczystości mające uczcić to wydarzenie. Flagi w oknach, na ulicach i urzędach. Chwila zadumy nad tym, co dla każdego z nas znaczą słowa: ojczyzna i patriotyzm.

Obchody Święta Niepodległości w Trzebnicy, rozpoczęły się od przemarszu spod Urzędu Miejskiego, na czele którego stanęli kombatanci, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz na czele z gospodarzem gminy – burmistrzem Markiem Długozimą, któremu towarzyszyli sekretarz Daniel Buczak i przewodniczący Rady Miejskiej Mateusz Stanisz. W pochodzie brali także udział przedstawiciele Starostwa Powiatowego z Wicestarostą Jerzym Trelą na czele oraz Radny Mariusz Szkaradziński.  Za nimi liczni przedstawiciele instytucji działających na terenie gminy, właściciele firm, mieszkańcy oraz licznie zgromadzona młodzież z trzebnickich szkół. Oczywiście nie mogło również zabraknąć Trzebnickiej Orkiestry Dętej, która w tonie patriotycznych pieśni prowadziła pochód na uroczystą Mszę Świętą do Bazyliki św. Jadwigi. Wcześniej jednak delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego.

Po eucharystii odprawionej przez ks. dziekana Jerzego Olszówkę SDS, uczestnicy uroczystości wzięli udział w II części obchodów Dnia Niepodległości – na placu przed Krzyżem Katyńskim. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, głos zabrał burmistrz Marek Długozima, wygłaszając krótkie przemówienie okolicznościowe. Oto jego fragmenty:

„To, co dla wielu pokoleń naszych przodków było marzeniem, dla nas stało się codziennością i zwykłym obyczajem: symbole biało- czerwone w miejscach publicznych, polska administracja, armia i służby mundurowe- wszystkie atrybuty wolnego, niepodległego, demokratycznego i nowoczesnego  Państwa są dla nas czymś oczywistym. Czy jednak te symbole i atrybuty są odpowiednio przez nas traktowane, na ile otoczone są szacunkiem wynikającym chociażby ze czci dla naszych przodków, którzy dla walki o nie, tak wiele poświęcili?”

„Pamiętajmy, że niepodległość nie jest dana nam raz na zawsze, trzeba jej czujnie strzec i bronić.
Nasz wielki rodak święty Jan Paweł II – papież podczas ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny w swym nauczaniu mocno podkreślał, że dzisiaj dla Polski największym zagrożeniem są próby zacierania tożsamości narodowej. Każdy, kto czuje się Polakiem głęboko związanym z Ojczyzną 11. listopada dziękuje Bogu za dar odzyskanej niepodległości, a także idzie pod pomnik chwały i męczeństwa, by oddać należny hołd tym, którym zawdzięcza wolność. Dlatego w tym miejscu chylę czoła przed przed wszystkimi zgromadzonymi tutaj uczestnikami gminnych obchodów Święta Niepodległości i z całego serca dziękuję za okazanie świadectwa patriotyzmu.” – zakończył burmistrz Marek Długozima

„Spotykamy się dzisiaj w tych miejscach pamięci narodowej, by uczcić 97 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach bolesnej niewoli i oddać należny hołd tym, którym tę wolność zawdzięczamy.”

Na okoliczność 11 listopada specjalny program artystyczny przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2. 

Kolejnym punktem tegorocznych obchodów Święta Niepodległości było wystąpienie specjalnego gościa uroczystości Konstantego Ignaczaka Prezesa Dolnośląskiego Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, który w imieniu zarządu odznaczył burmistrza Marka Długozimę Kombatanckim Krzyżem Zwycięstwa. Jak czytamy w uzasadnieniu zawartym na okolicznościowym dyplomie: „Za zasługi (...) upowszechniania szczytnych tradycji kombatanckich”. Konstanty Ignaczak wręczając krzyż, dodał również, że jest on wyróżnieniem za wsparcie dla organizacji kombatanckich znajdujących się na terenie miasta i Gminy Trzebnica. Wśród odznaczonych znaleźli się również Prezes Zarządu Koła Miejsko-Gminnego Tadeusz Jaworski, Członkowie Pocztu Sztandarowego Andrzej Hruszczak, Henryk Smaczyński, Mieczysław Pajdzik. Dyplomami uhonorowano także Helenę Wabik, Krystynę Brukwicką. Wszyscy wyróżnieni otrzymali również pamiątkowe  róże. 

Po tej podniosłej chwili delegacje złożyły wiązanki przy pomnikach upamiętniających bohaterów walczących o niepodległość naszego Narodu. 

IMG_7739.jpegDelegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego.

 

IMG_7785.jpegObchody Święta Niepodległości w Trzebnicy, rozpoczęły się od przemarszu spod Urzędu Miejskiego, na czele którego stanęli kombatanci, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz na czele z gospodarzem gminy – burmistrzem Markiem Długozimą, któremu towarzyszyli sekretarz Daniel Buczak i przewodniczący Rady Miejskiej Mateusz Stanisz. W pochodzie brali także udział przedstawiciele Starostwa Powiatowego z Wicestarostą Jerzym Trelą na czele oraz Radny Mariusz Szkaradziński.

 

IMG_7794.jpegTrzebnicka Orkiestra Dęta w tonie patriotycznych pieśni prowadziła pochód na uroczystą Mszę Świętą do Bazyliki św. Jadwigi.

 

IMG_7843.jpegPo eucharystii odprawionej przez ks. dziekana Jerzego Olszówkę SDS, uczestnicy uroczystości wzięli udział w II części obchodów Dnia Niepodległości – na placu przed Krzyżem Katyńskim.

 

IMG_7869.jpegPo odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, głos zabrał burmistrz Marek Długozima, wygłaszając krótkie przemówienie okolicznościowe.

 

IMG_7873.jpegDzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 przygotowały okolicznościowy program artystyczny.

 

IMG_7890.jpegKolejnym punktem tegorocznych obchodów Święta Niepodległości było wystąpienie specjalnego gościa uroczystości Konstantego Ignaczaka Prezesa Dolnośląskiego Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych.

 

IMG_7900.jpegPrezes Dolnośląskiego Związku Kombatantów i Byłych Więźniów w imieniu zarządu odznaczył burmistrza Marka Długozimę Kombatanckim Krzyżem Zwycięstwa. 

 

IMG_7958.jpegPo tej podniosłej chwili delegacje złożyły wiązanki przy pomnikach upamiętniających bohaterów walczących o niepodległość naszego Narodu. 

 

IMG_8011.jpeg

 

dyplom.jpeg

 

Więcej zdjęć w galerii poniżej: