Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

O zagospodarowaniu Winnej Góry w Urzędzie Miejskim

We wtorek 3 listopada w Urzędzie Miejskim w Trzebnicy odbyło się spotkanie, na którym zaproszona przez burmistrza Marka Długozimę grupa projektantów przedstawiła swoją wizję zagospodarowania Kociej Góry. W efekcie rozmów mają powstać konkretne projekty oraz wizualizacje, które posłużą podczas procesu rewitalizacji tego terenu. Zgodnie ze wcześniejszymi założeniami stworzony ma tam zostać Park Homo Erectusa, na którego terenie według wstępnych ustaleń, znajdzie się między innymi ścieżka dydaktyczna, punkt widokowy, stanowisko edukacyjne oraz tematyczny plac zabaw.

W spotkaniu wzięli udział: burmistrz Marek Długozima, Monika Białas z Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego, Joanna Bębenek Naczelnik Wydziału Architektury i Urbanistyki, Katarzyna Styperek – z Wydziału Architektury i Urbanistyki oraz  przedstawiciele firm C R E O P R O J E C T i SATERNUS.

- Jak mówił jeden z przedstawicieli firmy Saternus zajmującej się placami zabaw – teren Winnej Góry traktujemy jako wyzwanie. Chcielibyśmy stworzyć w tym miejscu coś niepowtarzalnego, ale i nierozerwalnie związanego z historią Homo Erectusa, tak by bawiąc uczyć.

Od kilku lat Gmina Trzebnica dąży do wypracowania jak najlepszej strategii rozwoju turystycznego Winnej Góry - Mając na uwadze ogromny potencjał oraz walory historyczne i turystyczne Wzgórz Trzebnickich już wcześniej zaprosiłem do naszego miasta studentów, którzy również podjęli to wyzwanie. Powstało wiele ciekawych projektów na których teraz bazujemy. Prowadzimy również konsultacje społeczne związane z tym tematem – powiedział burmistrz Marek Długozima i dodał – Ostatecznie chcemy, by miejsce to było wyjątkowym punktem na mapie Dolnego Śląska, stając się kolejnym walorem turystycznym naszej pięknej Gminy.

W ramach wspomnianych konsultacji społecznych, niedawno w Urzędzie Miejskim odbyło się również spotkanie z młodymi mieszkańcami, którzy przedstawili swoje pomysły na rozwój „Kociaka”. Chcieliby oni, aby w procesie rewitalizacji uwzględnić również walory sportowe tego terenu. Jak argumentują, jest on idealny do uprawiania takich sportów jak zjazd tyrolką (to rodzaj sportu ekstremalnego  polegający na zjeździe po rozciągniętej stalowej linie pomiędzy dwoma punktami) czy powstania parku linowego.

Już niebawem przekonamy się o efektach dotychczasowych rozmów i konsultacji, ponieważ jak wynika z ustaleń wtorkowego spotkania, powstać ma szczegółowa wizualizacja zawierająca większość z omówionych pomysłów.

1.jpegW spotkaniu wzięli udział: burmistrz Marek Długozima, Monika Białas z Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego, Joanna Bębenek Naczelnik Wydziału Architektury i Urbanistyki, Katarzyna Styperek – z Wydział Architektury i Urbanistyki, Bartosz Żmuda z C R E O P R O J E C T, Krystyna Bielak - właściciel GRUPY SATERNUS SP. Z O.O. S.K.A. wraz z pracownikami.

2.jpegKoncepcję zagospodarowania terenu Winnej Góry przedstawili także rodowici trzebniczanie: Marcin Blechowski oraz Roman Sadal.

 

Poniżej prezentujemy elementy trzech zwycięskich koncepcji za zagospodarowanie Winnej Góry, które przygotowali studenci Instytutu Architektury Krajobrazu. Te pomysły zostaną wzięte pod uwagę podczas tworzenia nowych projektów oraz wizualizacji.1.jpeg2.jpeg3.jpeg4.jpeg