• EN
  • DE
  • UA

Symbole Gminy

Trzebnica - stolica Powiatu Trzebnickiego, siedziba Gminy Trzebnica oraz władz powiatowych. Prawa miejskie nadane w roku 1250. Miasto położone jest wśród Pasma Wzgórz Trzebnickich, w odległości 24 km na północ od Wrocławia przy krajowej trasie nr 5 oraz drodze ekspresowej S5.

 

Herb

Herbem miasta Trzebnicy stał się wizerunek głowy św. Piotra, patrona kościoła parafialnego. Głowa świętego otoczona jest złotą aureolą umieszczoną między dwoma złotymi, skrzyżowanymi kluczami, stanowiącymi atrybut św. Piotra. Wizerunek umieszczono na tarczy herbowej w kolorze niebieskim. Ten motyw zdobniczy został zastosowany w herbie średniowiecznej Trzebnicy i symbolizuje miasto do dzisiaj.

Dlaczego św. Piotr?

Otóż pierwszym znanym właścicielem Trzebnicy był Piotr Włost (Włast), wielmoża Śląski, wojewoda Bolesława Krzywoustego, założyciel wielu klasztorów, kościołów i kaplic. On też najpewniej, aby uczcić swego patrona ufundował w Trzebnicy przed 1138r. kaplicę pod wezwaniem św. Piotra. Około 1200r. w miejsce dawnego kościółka wzniesiono murowany kościół św. Piotra, który pełnił rolę kościoła parafialnego.

 

herb_pion_podstawowy_fullkolor_c9_k.jpeg

 

 

 

 

herb_gminaTrzebnica_poziom_podstawowy_fullkolor.jpeg

 

 

 

 

Logo

 

Logo Gminy Trzebnica składa się z elementu graficznego – panoramy miasta z wyróżniającymi się wieżami (Bazylika św. Jadwigi, Pocysterski Klasztor Sióstr Boromeuszek, Kościół pw. św. Piotra i Pawła oraz Ratusz) na tle Winnej Góry i hasła promocyjnego - Bogactwo historii, potencjał przyszłości. Hasło to niesie bardzo ważne przesłanie, jakie Gmina Trzebnica chce utrwalić wśród mieszkańców, turystów i inwestorów. Przedstawia bowiem Trzebnicę jako miejsce, które posiada ogromne i wielowiekowe dziedzictwo kulturowe z piękną historią i tradycją oraz jednocześnie miejsce nowoczesne, dynamicznie się rozwijające, odważne i realizujące wiele inwestycji. Miejsce, które potrafi umiejętnie połączyć obie te sfery i realizuje swoje przedsięwzięcia zgodnie z przyjętą ideą. Doskonałym przykładem takiego połączenia i przenikania może być rewitalizacja byłego terenu uzdrowiska. Z jednej strony wyeksponowana została historia, poprzez modernizację alejek spacerowych dookoła stawów oraz odtworzenie ścieżek w Lesie Bukowym zgodnie z przedwojennym planem, przy których znajdują się tablice informacyjne zawierające stare fotografie, a z drugiej strony umieszczono w tym obszarze element nowoczesności i przyszłości, jakim jest Trzebnicki Park Wodny ZDRÓJ – kompleks basenów wewnętrznych i zewnętrznych.

 

logo_gmina_trzebnica_niebieskozielone.jpeg

 

Flaga

Flaga Gminy Trzebnica powiązana jest kolorystycznie z jej herbem – jest żółto-niebieska.

 

flaga.jpeg