Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Za dar wolności

Mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych, liczne delegacje, uroczysta Msza św., kwiaty pod Krzyżem Katyńskim i przy pomniku Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego, słowa hymnu państwowego, potem Apelu Poległych – w tej tradycji jest siła Święta Niepodległości, jego godność.

Tegoroczne Święto Niepodległości w Trzebnicy rozpoczęło się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego. Następnie odbyła się Msza św. i uroczystości pod Krzyżem Katyńskim. Padły słowa Apelu Poległych odczytanego przez Romana Chandohę dowódcę Związku Strzeleckiego. Obecna była Trzebnicka Orkiestra Dęta i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2, która zaprezentowała program artystyczny.

W okolicznościowym przemówieniu burmistrz Marek Długozima mówił: Dzisiaj – w 95 rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę po 123 latach politycznej niewoli - każdy, kto czuje się Polakiem, dziękuje Bogu za dar odzyskanej niepodległości, a także - idzie pod pomniki chwały i męczeństwa, by oddać należny hołd tym, którym ten bezcenny dar zawdzięczamy. Dodał również, że niepodległość nie jest dana nam raz na zawsze, trzeba jej czujnie strzec i bronić: - Nasz wielki rodak błogosławiony Jan Paweł II - papież podczas ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny w swym nauczaniu mocno podkreślał, że dzisiaj dla Polski największym zagrożeniem nie jest już faszyzm, ani nawet komunizm... Dziś są to przede wszystkim próby zacierania tożsamości narodowej, a także – liberalizm i relatywizm wartości. W tej sytuacji może być tylko jedna odpowiedź na takie zagrożenie – patriotyzm i zgoda narodowa. Patriotyzm budowany na fundamencie najwyższych wartości, jakimi są: Bóg, Honor, Ojczyzna. A zgoda narodowa - budowana na wzór twórców II Rzeczypospolitej: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i innych ważnych przywódców Narodu, którzy dla dobra Ojczyzny potrafili się porozumieć ponad podziałami i z sukcesem przeprowadzili nasz kraj przez bardzo trudny okres wojen z sąsiadami, konfliktów wewnętrznych, scalania terytorium, budowy administracji państwowej i ustalania granic Polski. Na koniec burmistrz podziękował wszystkim za okazanie świadectwa patriotyzmu.

IMG_2442.jpeg Złożenie kwiatów pod pomnikiem II Armii Wojska Polskiego. Burmistrz Marek Długozima oraz radni Jan Janusiewicz i Krystyna Haładaj.
IMG_2451.jpeg Delegacie kombatanckie.
IMG_2425.jpegPrzemarsz do Bazyliki św. Jadwigi w Trzebnicy
IMG_2428.jpeg
IMG_2455.jpegW uroczystościach licznie uczęstniczyła młodzież.
IMG_2471.jpeg
IMG_2490.jpeg
IMG_2488.jpeg Delegacje kombatanckie.
IMG_2526.jpeg Pod Krzyżem Katyńskim. Składają kwiaty (od lewej) Przewodniczący Rady Miejskiej Mateusz Stanisz, Burmistrz Marek Długozima i jego zastępcy Jadwiga Janiszewska i Jerzy Trela.
IMG_2533.jpeg Dzisiaj – w 95 rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę po 123 latach politycznej niewoli - każdy, kto czuje się Polakiem, dziękuje Bogu za dar odzyskanej niepodległości - mówił burmistrz w swoim przemówieniu.
IMG_2552.jpeg Występ młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2.
IMG_2579.jpeg Apel Pamięci przeprowadził Roman Chandoha, Związek Strzelecki Strzelec.