Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Spotkanie Towarzystwa Miłośników Kresów i Lwowa

10 października w gmachu trzebnickiego Ratusza odbyło się kameralne spotkanie z polskim poetą i prozaikiem Stanisławem Srokowskim. Wykład poświęcony był tematyce Kresów Wschodnich. Wzięli w nim udział mieszkańcy Trzebnicy, studenci oraz przedstawiciele Związku Strzeleckiego w Trzebnicy.

W trakcie wykładu pan Stanisław Srokowski opowiedział o Kresach Wschodnich z kilku perspektyw, m.in. historycznej, przybliżając nam dzieje ziem polskich położonych na wschód od rzeki Bug oraz zbrodniczej, obrazując tym samym niewyobrażalne mordy na Polakach. Tematyka zbrodni przewija się w wielu utworach literackich artysty, aczkolwiek nie tylko, bowiem -Kresy były takim miejscem, gdzie tworzyły się wielkie, potężne wartości duchowe, intelektualne, artystyczne, społeczne czy państwowe – z pasją opowiadał pan Stanisław. Uczestnicy spotkania ze wzruszeniem słuchali o przeszłości przodków i ziemiach, które dla wielu nadal stanowią symboliczną ojczyznę.

Wykład służył przede wszystkim temu, aby przywrócić Polakom świadomość ich dziedzictwa, bowiem niemal wszystko, co najbardziej kojarzy się z polskością, co najbardziej dla niej charakterystyczne i znamienne pochodzi z Kresów. Wielka polska literatura okresu Romantyzmu, narodowa epopeja „Pan Tadeusz, Orzeszkowa, Konopnicka, Trylogia Sienkiewicza to dzieła i artyści osadzeni w Kresach. Podobnie jak spora część polskiego malarstwa z Juliuszem Kossakiem i Janem Stanisławskim na czele oraz pochodzący z dalekich Kresów wybitny twórca polskiej opery narodowej Stanisław Moniuszko czy znany na całym świecie współtwórca bomby termojądrowej Stanisław Ulam. To właśnie na Kresach istniały największe polskie uniwersytety: Wileński i Lwowski, to stąd wywodzą się najznakomitsi architekci, m.in. Julian i Alfred Zacharewiczowie, sławni architekci Lwowa, w których dorobku znajduje się słynny pasaż Mikolascha, główny dworzec kolejowy czy gmach Galicyjskiej Kasy Oszczędności wzniesiony w centrum Lwowa.

Kresy to kolebka polskiej kultury, to część dawnej Rzeczypospolitej, która swoją wielokulturowością i wiekową tradycją trwale wpisała się w historię polskiego narodu. Wykład pana Stanisława w myślach wielu mieszkańców, których korzenie wywodzą się ze wschodu i którzy mają wiedzę na temat swojego pochodzenia na nowo wskrzesił pamięć o kulturze i tradycji Kresów.

Spotkanie miało miejsce dzięki inicjatywie i wielkiemu zaangażowaniu Jakuba Zagórnego pochodzącego z Trzebnicy młodego studenta, który z wielkim zapałem zorganizował przyjazd poety. –Bardzo dziękuję wszystkim za przybycie, panu Stanisławowi za wspaniały wykład i zainteresowanie naszą niewielką społecznością, która potrzebuje tego typu spotkań, aby ocalić od zapomnienia Kresy Wschodnie- powiedział Jakub i dodał: - nasze spotkanie nie byłoby możliwe bez wsparcia i życzliwości pana burmistrza Marka Długozimy, który udostępnił nam tę salę w Ratuszu i zafundował poczęstunek, dlatego chciałbym z tego miejsca za to bardzo podziękować.

Po wykładzie uczestnicy mogli nabyć egzemplarz książki pana Stanisława Srokowskiego pt. „Nienawiść”, na podstawie której powstaje właśnie film najprawdopodobniej pod tym samym tytułem w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Reżyser podjął się ekranizacji wstrząsających opowiadań, w których Stanisław Srokowski w pełnych głębi i prawdy opisach pochyla się nad ofiarami i jednoczy z ich cierpieniem przestrzegając jednocześnie przed nienawiścią.

Warto wspomnieć, że dzięki współpracy z burmistrzem Gminy Trzebnica spotkania Towarzystwa Miłośników Kresów i Lwowa odbywać się będą w co drugą sobotę o godzinie 17.00 w trzebnickim Ratuszu.

IMG_2676.jpegPan Stanisław Srokowski podczas wykładu.

IMG_2677.jpegAby dokładniej przybliżyć słuchaczom przekazywane treści, pan Stanisław posługiwał się mapą.

12120069_1214964191852537_6570621606924463101_o.jpegUczestnicy spotkania.

12068444_1214964421852514_8550149964067811529_o.jpegPo wykładzie uczestnicy mogli nabyć egzemplarz książki pana Stanisława Srokowskiego pt. „Nienawiść”, na podstawie której powstaje właśnie film najprawdopodobniej pod tym samym tytułem w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Reżyser podjął się ekranizacji wstrząsających opowiadań, w których Stanisław Srokowski w pełnych głębi i prawdy opisach pochyla się nad ofiarami i jednoczy z ich cierpieniem przestrzegając jednocześnie przed nienawiścią.

IMG_2681.jpegPo wykładzie pan Zbigniew Lubicz-Miszewski wręczył panu Stanisławowi kwiaty oraz książkę "70 lat trzebnickiej Jedynki".

12091325_1214966218519001_666399075816884230_o.jpegPamiątkowe zdjęcie uczestników spotkania z poetą Stanisławem Srokowskim.