Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88     *     Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że w piątek 12 czerwca 2020 r. Urząd Miejski w Trzebnicy będzie nieczynny. W zamian Urząd będzie otwarty w godz. 7:30-15:00 w sobotę 27 czerwca. Zachęcamy do korzystania w tym czasie z Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej - ePUAP.

  • EN
  • DE

W drodze do św. Jadwigi

Święta Jadwiga patronuje mieszkańcom Trzebnicy od zawsze, ale oficjalnie patronką została pięć lat temu, gdy na wniosek burmistrza Marka Długozimy, Rada Miejska podjęła specjalną uchwałę intencyjną w sprawie ustanowienia św. Jadwigi patronką miasta. Z tej okazji dzień 16 października ogłoszono świętem mieszkańców miasta i gminy. Tego też dnia rozpoczynają się obchody jadwiżańskie, a trzebniczanie odbywają symboliczną pielgrzymkę do grobu Księżnej i biorą udział w uroczystej Mszy Świętej. Na uroczystości odpustowe oraz na grób patronki Śląska przybywają nie tylko mieszkańcy miasta i okolicznych miejscowości, ale  pielgrzymi z całej Polski, aby wpatrywać się we wzór życia Świętej czczonej na całym świecie.

Piątek, 16 października

Tegoroczne obchody odpustowe ku czci św. Jadwigi Śląskiej odbyły się pod hasłem „Święta Jadwiga Patronką Pojednania Narodów” i rozpoczęły Mszą św. pod przewodnictwem J. E. Księdza Biskupa Stefana Cichego. Po południu mieszkańcy zebrali się na trzebnickim Rynku, aby wspólnie ulicami miasta przemaszerować do grobu Patronki. Wszystkich uczestników pielgrzymki przywitał burmistrz Marek Długozima; szczególne słowa powitania skierował do przedstawicieli władz samorządowych na czele z Waldemarem Wysockim starostą trzebnickim, proboszcza parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła ks. Bogdana Grabowskiego oraz superiora ks. Emanuela Rusa. W pielgrzymce uczestniczył również poseł na sejm RP Piotr Babiarz. Pochód pielgrzymów prowadziła Trzebnicka Orkiestra Dęta, tuż za nią podążali harcerze, uczniowie niosący okolicznościowy transparent, poczty sztandarowe, delegacje przedstawicieli władz samorządowych oraz mieszkańcy. Pielgrzymi udali się do Bazyliki, gdzie wszystkich przybyłych przywitał kustosz Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śl. ks. dziekan Jerzy Olszówka. Mszy św., której przewodniczył J. E. Ks. Kard. Henryk Gulbinowicz, a homilię wygłosił bp Marian Florczyk.

Piątkowe uroczystości zakończyło uroczyste odnowienie Aktu Zawierzenia miasta i mieszkańców Trzebnicy Św. Jadwidze Śląskiej, który odczytali przedstawiciele duchowieństwa oraz mieszkańcy Trzebnicy na czele z burmistrzem Markiem Długozimą.

Sobota, 17 października

Przez kilka dni do Trzebnicy przybywali pielgrzymi z całej Polski. W sobotę 17 października do Sanktuarium Św. Jadwigi dotarła największa grupa, bo około osiem tysięcy osób z Wrocławia, gdzie poprzez trud pielgrzymowania zanieśli wszelkie intencje przez św. Jadwigę do Boga. Zwieńczeniem pielgrzymowania była uroczysta Msza św. polowa koncelebrowana pod przewodnictwem abp Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. W Eucharystii uczestniczyli również abp Józef Kupny Metropolita Wrocławski oraz bp Andrzej Siemieniewski, a także licznie zebrani kapłani. W homilii abp Celestino nawiązał do świętości osoby św. Jadwigi i zachęcił do naśladowania jej życia w uczynkach względem ciała i duszy.

Niedziela, 18 października

Niedzielnej uroczystej liturgii przewodniczył ks. abp Józef Kupny Metropolita Wrocławski; w Mszy św. uczestniczyli także: abp senior Marian Gołębiewski i bp Andrzej Siemieniewski. Słowa powitania do zebranych skierował prowincjał Salwatorianów ks. Piotr Filas.

Na uroczystości odpustowej ku czci św. Jadwigi Śl. burmistrz Marek Długozima w imieniu lokalnej wspólnoty samorządowej oraz własnym przywitał wszystkich zebranych, szczególnie przybyłych gości z ks. abp Józefem Kupnym na czele oraz wszystkich , którzy w tym czasie łączyli się z uczestnikami Mszy dzięki transmisji TVP Polonia i Radia Rodzina. W przemówieniu burmistrz przypomniał przypadające w tym roku ważne jubileusze – m.in. 100. rocznicę urodzin wieloletniego kustosza sanktuarium ks. Wawrzyńca Bochenka, który na świecie szerzył kult św. Jadwigi; 70-lecie utworzenia  polskiej administracji kościelnej na tych ziemiach oraz 50. rocznicę ogłoszenia przez Kardynała Bolesława Kominka słynnego listu biskupów polskich do niemieckich braci, co dla nas czcicieli  św. Jadwigi ma szczególne znaczenie. - Jadwigę od zawsze traktowaliśmy jako swoją Patronkę. By ten fakt został oficjalne usankcjonowany, podjęliśmy  działania, w efekcie których Stolica Apostolska w stosownym Dekrecie z 1. lutego 2010 r. uznała, że „św. Jadwiga jest Patronką u Boga dla miasta Trzebnicy”. Dziś gromadzi nas przede wszystkim wielkie pragnienie podziękowania św. Jadwidze za jej duchowe i materialne dziedzictwo, za nieprzemijający wzór życia i wyproszone łaski, ale także za dar wielkiego pontyfikatu św. Jana Pawła II, którego szczególną więź przypiętnowała data 16 października 1978 roku, gdy Księżna Śląska stała się patronką dnia wyboru pierwszego Polaka na Stolicę Apostolską – ze wzruszeniem wygłosił burmistrz.

Warto przypomnieć w tym miejscu, że 30 czerwca 2009 roku na wniosek burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy, Rada Miejska podjęła specjalną uchwałę intencyjną ws. ustanowienia św. Jadwigi Śląskiej patronką Trzebnicy. Prośbę tę zatwierdził Metropolita Wrocławski - Arcybiskup Marian Gołębiewski oraz Watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Sakramentów. Decyzję ogłosił Arcybiskup Marian Gołębiewski podczas uroczystej Mszy, która odbyła się w trzebnickiej Bazylice w październiku 2010 roku w obecności licznie zgromadzonych mieszkańców oraz zaproszonych gości. Jak wielokrotnie podkreślał burmistrz Marek Długozima: Ustanowienie św. Jadwigi Śląskiej Patronką Trzebnicy jest oddaniem należytego hołdu najbardziej zasłużonej mieszkance naszego miasta oraz wyrazem wdzięczności za dotychczasowy patronat nad Trzebnicą. Jest również znakomitym przyczynkiem do pogłębienia tożsamości lokalnej i poczucia wspólnoty samorządowej.

Podczas uroczystości odpustowych do ołtarza przybyła procesja z darami: mieszkańcy sołectw wnieśli wieńce dożynkowe, siostry Boromeuszki kosz owoców, bochen chleba oraz dary ołtarza przyniosły rodziny z Trzebnicy.

Na zakończenie Mszy św. słowa podziękowania wygłosił  Ks. Dziekan i kustosz Sanktuarium św. Jadwigi Śl. ks. Jerzy Olszówka. W szczególności zwrócił się do Ks. Abp. Józefa Kupnego, który przewodniczył modlitwie, do prowincjała Salwatorianów ks. Piotra Filasa oraz duchowieństwa, gości, pielgrzymów i wszystkich rodaków rozsianych po świecie, którzy mogli uczestniczyć we wspólnej modlitwie dzięki transmisji Mszy św. przez TVP Polonia. Polecił św. Jadwidze nasze intencje i życzył aby Księżna Jadwiga wyjednywała wszelkie potrzebne dla nas łaski.

Po uroczystej Mszy św. pielgrzymi wyruszyli na ulice Trzebnicy w procesji z Najświętszym Sakramentem oraz relikwiami św. Jadwigi. Ostatnim elementem odpustu będzie Msza św. w rycie trydenckim Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej w Archidiecezji Wrocławskiej, którą zaplanowano 24 października o godz. 13 w bazylice.