Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

O ochronie środowiska w nowej Sali Retro

Kwestia planów i zamierzeń Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej była tematem przewodnim spotkania, które odbyło się 21 października na multifunkcyjnej Sali RETRO Gminnego Centrum Kultury w Trzebnicy. W spotkaniu z Małgorzatą Skuchą - prezesem zarządu Funduszu – zorganizowanym przez Ewę Wolak – Posła na Sejm RP, a którego współorganizatorem  był burmistrz Marek Długozima oraz prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej Dariusz Ostrowski, udział wzięli: radni, sołtysi, trzebniccy przedsiębiorcy, przedstawiciele spółek komunalnych, a także wójtowie: Agnieszka Wersta wójt Zawoni, Jakub Bronowicki wójt Wiszni Małej oraz burmistrz Brzegu Dolnego Stanisław Jastrzębski i wiceburmistrz Wołowa Jacek Włosek.

- Bardzo się cieszę, że na dzisiejsze spotkanie przybyło tylu zainteresowanych gości. To ogromnie budujące, iż wśród naszej społeczności problematyka ochrony środowiska staje się priorytetem, w UE tworzą się bowiem nowe ramy polityki w obszarze ochrony środowiska i klimatu- powiedział burmistrz Marek Długozima. Dodał również, że dzięki współpracy z NFOŚiGW skorzystaliśmy z dofinansowania na modernizację Gminnego Centrum Kultury w kwocie 2 mln złotych. - Między innymi, dzięki tym środkom to dzisiejsze spotkanie mogło się odbyć w tej w pełni zmodernizowanej Sali RETRO z konferencyjnym nagłośnieniem i systemem rzutników multimedialnych. Dziękuję Pani prezes Małgorzacie Skucha za bardzo intersujące wystąpienie i wyczerpujące informacje oraz pani Ewie Wolak za zorganizowanie tego spotkania – zakończył burmistrz.

W trosce o zrównoważony rozwój  w aglomeracji wrocławskiej podczas spotkania przedstawiono propozycję działań, które będą finansowane ze środków Funduszu, w tym pochodzących z Unii Europejskiej. Celem generalnym jest poprawa stanu środowiska i miarowe gospodarowanie jego zasobami przez stabilne, skuteczne i efektywne wspieranie przedsięwzięć i inicjatyw służących środowisku. Pani prezes Małgorzata Skucha zaprezentowała programy, w ramach których instytucje publiczne, firmy i osoby fizyczne mogą otrzymać dotacje m.in. na termoizolację, oczyszczanie ścieków oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Wielu mieszkańców ucieszy również fakt, iż od 01 stycznia 2016 roku zostanie zniesiona opłata recyklingowa dla Starostwa (500 zł), którą musieli uiścić kupujący auta z zagranicy - poinformowała pani poseł na sejm RP Ewa Wolak.