Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Zarząd powiatu zgodził się na przejęcie szpitala przez gminę Trzebnica

Wszyscy chcą ratować szpital?

Głośno zrobiło się ostatnio na temat ratowania trzebnickiego szpitala. Kwestię tę poruszano nawet we wrocławskich Faktach. Tymczasem burmistrz Marek Długozima prowadzi intensywne rozmowy w tej sprawie. Spotkał się już z kierownictwem szpitala, a Zarząd Powiatu jednogłośnie przyjął propozycję przejęcia go przez Gminę Trzebnica.

W minionym tygodniu burmistrz Marek Długozima spotkał się kierownictwem szpitala, by omówić plan przejęcia placówki przez Gminę Trzebnica. Wkrótce spotkanie takie zostanie zostanie zorganizowane ze wszystkimi pracownikami placówki. W dniu 14 października burmistrz złożył do Zarządu Powiatu pisemną propozycję przejęcia szpitala św. Jadwigi. Zarząd zgodził się jednogłośnie uznając, że jest to najlepszy plan na ratowanie tej placówki.

Tymczasem w Faktach TVP Wrocław pojawił się materiał na temat ratowania szpitali powiatowych, w tym szpitala w Trzebnicy. Gośćmi, którzy się wypowiadali w tej kwestii byli: radny sejmiku wojewódzkiego Paweł Hreniak oraz poseł Marek Łapiński. Radny sejmiku poparł pomysł burmistrza na przejęcie szpitala przez gminę. Decyzję burmistrza uznał za najlepszą możliwość wyjścia szpitala z obecnego kryzysu.

Poseł natomiast stwierdził, że Gmina Trzebnica będzie ratowała szpital kosztem innych inwestycji. Co na to sam pomysłodawca przejęcia szpitala? - Jest to nieprawda. Żadna inwestycja nie jest i nie będzie zagrożona. I takie słowa wprowadzają opinię publiczną w błąd. Dziś pan poseł martwi się o inwestycje gminne, a przecież przez wiele lat twierdził, że gmina za dużo inwestuje w niepotrzebne zadania. Był przeciwny deptakowi, krytykował budowę basenu, Szkoły Muzycznej, był przeciwny pomysłowi przywrócenia Trzebnicy statusu uzdrowiska. A dziś martwi się o inwestycje? Pytanie - skąd ta troska w przededniu wyborów? - pyta burmistrz. - Szkoda, że mając wszelkie instrumenty do ratowania trzebnickiego szpitala poseł Marek Łapiński wraz z poprzednim starostą Robertem Adachem nie potrafili zrobić nic, by zapobiec obecnej krytycznej już sytuacji placówki. Co więcej, poseł wykorzystuje dla celów swojej kampanii mój oraz starosty Waldemara Wysockiego pomysł dotyczący konsolidacji szpitala. Przez lata, jako obecny poseł, a wcześniej Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Marek Łapiński nie zaproponował żadnego nowego rozwiązania mogącego zapobiec trudnej sytuacji powiatowych szpitali. Dlatego też, podjęty teraz temat ich naprawy uważam za czystą demagogię wyborczą posła Łapińskiego. Wtóruje mu oczywiście były starosta. Dziś chce oddać szpital zewnętrznemu podmiotowi i nie żal mu, że sporo zainwestowane zostało w SOR czy rehabilitację. Po co były te inwestycje? Przecież można było w tym czasie inwestować w drogi powiatowe, które są w opłakanym stanie, czy w chodniki. A przecież wszyscy pamiętamy, jak sam podkreślał, że każdą złotówkę ogląda dwa razy zanim wyda. Kłamał? – docieka burmistrz.

Burmistrz przypomniał także, że zaledwie w czwartek swoje drzwi dla mieszkańców otworzyło nowoczesne Gminne Centrum Kultury, w ciągu kilku ubiegłych lat powstało wiele znaczących inwestycji - od nowoczesnego Parku Wodnego ZDRÓJ, przez remont Ratusza i okolic Rynku, nową siedzibę Szkoły Podstawowej nr 2, utworzenie Szkoły Muzycznej, zrewitalizowane tereny stawów i Lasu Bukowego, aż po odnowiony budynek stacji kolejowej i wznowienie transportu na linii Trzebnica–Wrocław. Nastąpił także znaczący rozwój obszarów wiejskich, w tym budowa świetlic, placów zabaw i dróg. Planowane są kolejne inwestycje – budowa centrum przesiadkowego z nowoczesnym dworcem autobusowym, Inkubator Przedsiębiorczości, nowoczesna hala sportowo-rekreacyjna, biblioteka, kampus dla młodzieży. Już w przyszłym roku oficjalne otwarcie będzie miała także nowa Gminna Przychodnia Zdrowia TCM ZDRÓJ, która w połączeniu z Gminnym Szpitalem Św. Jadwigi stworzyłaby kompletną ofertę zdrowotną dla mieszkańców naszej gminy i powiatu. Zamiast bowiem walczyć o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, szpital trzebnicki wraz z gminną przychodnią zdrowia stworzyć mogłyby wspólną, wzajemnie się uzupełniającą ofertę z szerokim wachlarzem dostępu do lekarzy- specjalistów. Szpital jest ważnym punktem dla komfortu życia naszych mieszkańców, jest też potrzebny w modelowym rozwoju Gminy Trzebnica, który właśnie następuje.

Szpital św. Jadwigi w Trzebnicy, widok z góry.

Burmistrz Marek Długozima, sekretarz Daniel Buczak wraz z posłem na Sejm RP Piotrem Babiarzem z PiS ora Pawłem Hreniakiem radnym sejmiku wojewódzkiego, także z PiS, rozmawiają na temat sytuacji szpitala. Poseł i radny stwierdzili, ze w obecnej sytuacji, pomysł burmistrza na przejęcie placówki jest dobry, godny rozważenia i mieszkańcy powinni go w tych działaniach wspierać. Zapewnili też, ze burmistrz może w każdej chwili liczyć na ich pomoc.

_DSC6816.jpegSzpital św. Jadwigi w Trzebnicy, widok z góry.

IMG_5873.jpegBurmistrz Marek Długozima, sekretarz Daniel Buczak wraz z posłem na Sejm RP Piotrem Babiarzem z PiS ora Pawłem Hreniakiem radnym sejmiku wojewódzkiego, także z PiS, rozmawiają na temat sytuacji szpitala. Poseł i radny stwierdzili, ze w obecnej sytuacji, pomysł burmistrza na przejęcie placówki jest dobry, godny rozważenia i mieszkańcy powinni go w tych działaniach wspierać. Zapewnili też, ze burmistrz może w każdej chwili liczyć na ich pomoc.

 

gosc.jpeg

Komentarz Radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego – Pawła Hreniaka

Poseł Marek Łapiński na konferencji prasowej kilka dni temu zaproponował zwołanie okrągłego stołu w sprawie wsparcia szpitali powiatowych i ich konsolidacji. Wypada tylko pogratulować próby poprawy wizerunku, choć pan poseł nie docenia siły pamięci mieszkańców Dolnego Śląska. Myślę, że, podobnie jak ja, doskonale pamiętają, że partia polityczna, którą pan poseł reprezentuje przez ostatnie osiem lat miała wszystkie narzędzia, pozwalające zrealizować swoją ogłoszoną w trakcie kampanii wyborczej propozycję. Zasadne jest więc pytanie o wiarygodność. Środowisko, którego pan poseł jest reprezentantem, posiadało przez osiem lat pełnię władzy, co dawało nieograniczone możliwości w realizacji nawet najśmielszych reform w służbie zdrowia. Posiadając władzę na poziomie krajowym, wojewódzkim i powiatowym, można było zrobić wszystko, ale nie zrobiono nic, również w sprawie szpitala w Trzebnicy. Poseł Marek Łapiński uaktywnił się dopiero w momencie, kiedy podjęte działania przez burmistrza Marka Długozimę i starostę Waldemara Wysockiego przyniosły pierwsze pozytywne efekty. Dlaczego więc poseł Łapiński robi to, co robi - dwa tygodnie przed wyborami?

Zobacz także:

 

  • Oświadczenie Burmistrza Marka Długozimy

    Oświadczenie Burmistrza Marka Długozimy dotyczące nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Trzebnickiego związanej z próbą odwołania Starosty Waldemara Wysockiego