• EN
  • DE
  • UA

Spełniliśmy kolejne marzenie mieszkańców!

Tym razem mowa o gruntownie przebudowanym, w pełni zmodernizowanym oraz nowoczesnym Gminnym Centrum Kultury. 15 października 2015 r. na długo zapisze się w kartach historii Trzebnicy. Tego dnia bowiem uroczyście otwarto budynek, dzięki któremu mieszkańcy zyskali komfortowy dostęp do kultury w zupełnie nowym wydaniu. Na ten moment czekało wiele pokoleń trzebniczan, którzy twierdzą, że warto było uzbroić się w cierpliwość. Efekt końcowy – jak podkreślało wielu - przeszedł ich najśmielsze oczekiwania.

- Jest pięknie. Nie spodziewałam się aż takich zmian w budynku. Najbardziej podoba mi się sala widowiskowo - kinowa. Z niecierpliwością czekam na pierwsze seanse. W końcu nie będę musiała jeździć do Wrocławia by obejrzeć film- powiedziała jedna z mieszkanek Trzebnicy a inna dodała – Podoba mi się wszystko. Cieszę się, że przy tej całej nowoczesności został zachowany klimat dawnego kina. Świetnie wyglądają odrestaurowane stare fotele kinowe znajdujące się w holu.

W 2014 roku, zgodnie ze złożoną wcześniej obietnicą, burmistrz Marek Długozima podjął decyzję, na którą mieszkańcy czekali wiele lat- generalny remont, przebudowa i modernizacja Gminnego Centrum Kultury stała się faktem. Postęp i rozmach prac można było zobaczyć podczas Dni Otwartych jakie odbyły się 10 i 11 października, a także podczas uroczystej Gali.

Pierwsza część uroczystości odbyła się przed budynkiem GCK, gdzie punktualnie o godzinie 17.00 Orkiestra Dęta odegrała hejnał Trzebnicy. Jednym z kluczowych momentów było podpisanie Listu do Przyszłych Pokoleń, który podpisał burmistrz Marek Długozima wraz z dyrektor Gminnego Centrum Kultury Agnieszką Pawlaczek, Sekretarzem Gminy Trzebnica Danielem Buczakiem i Kają Świderską- przedstawicielką młodzieży. W kapsule znalazły się: list do przyszłych pokoleń, aktualne informacje o gminie, pendrive z prezentacją postępu prac modernizacyjnych, przypinka z herbem miasta i najnowszy numer Panoramy Trzebnickiej. Na okoliczność otwarcia Centrum Kultury powstała także specjalna tablica pamiątkowa z kamieniem węgielnym, w której sygnatariusze kapsuły odcisnęli swoje dłonie.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał burmistrz Marek Długozima. Przy fanfarach Trzebnickiej Orkiestry Dętej w niebo poleciały balony i confetti. Później otworzyły się drzwi budynku skąd rozwinięto czerwone dywany, po których mieszkańcy i zaproszeni goście mogli udać się do nowych wnętrz multifunkcyjnego Gminnego Centrum Kultury. Wcześniej jednak odbyło się poświęcenia budynku przez ks. Dziekana Jerzego Olszówkę SDS,, a także spektakl ognia jaki odbył się na dachu budynku w wykonaniu aktorów z teatru ognia „Los Fuegos”.

A był to dopiero początek licznych atrakcji...

Ponad pół tysiąca osób przeszło do sali kinowo-widowiskowej po czerwonym dywanie, by wspólnie uczestniczyć w drugiej części uroczystości.

Gospodarz Gminy – burmistrz Marek Długozima oficjalnie przywitał wszystkich zaproszonych gości i mieszkańców, a następnie powiedział:

- Obserwując jak wygląda budynek Gminnego Centrum Kultury i Sportu po modernizacji i remoncie, utwierdzam się w przekonaniu, że podjęta przeze mnie decyzja o kompleksowej modernizacji Centrum Kultury była słuszna i posłuży mieszkańcom na wiele długich lat. Wiem także, że opłacało się włożyć tyle serca, czasu i zaangażowania w to kolejne wielkie zadanie inwestycyjne, ponieważ jestem przekonany, że końcowy efekt przypadnie do gustu zarówno przedstawicielom młodego jak i starszego pokolenia. Spektakl ognia z pierwszej części uroczystości był symbolem przemiany – ze starego, zniszczonego budynku w nowoczesny multimedialny obiekt z XXII w. Następnie zaprosił wszystkich do obejrzenia filmowego spaceru po wnętrzach nowego Centrum Kultury.

Chwilę później można było sobie przypomnieć, jak jeszcze przed remontem wyglądał ośrodek kultury w Trzebnicy. Po odgłosach dobiegających z sali wywnioskować można, że szybko przyzwyczailiśmy się do nowego w pełni zmodernizowanego Gminnego Centrum Kultury i widok szarego budynku z odrapanymi ścianami wszystkich zszokował. Zaskoczeniem był fakt, że w tak krótkim czasie udało się zmienić brzydkie pomieszczenia widziane na zdjęciach, w coś co swoim wyglądem przypomina najnowocześniejsze multipleksy.

Tego dnia na scenie zaprezentowały się m.in. dzieci z Gminnej Szkoły Muzycznej im. prof. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy. Warto przypomnieć sobie, że dokładnie rok temu, również w październiku otwieraliśmy jedyną w powiecie szkołę muzyczną. Po roku działalności, przy najnowocześniejszym nagłośnieniu, mogliśmy usłyszeć niezwykłe talenty grupy uczniów, którzy szlifują swoje umiejętności pod okiem profesjonalnej kadry pedagogicznej kierowanej przez dyrektora szkoły Annę Szpil. Wiktor Walczyński, Jan Sadownik, Magdalena Balaszczuk, Jagoda Jaszczyk, Oliwia Panter, Julia Grabowiecka, Helena Szkwerko, Ewa Górczyńska, Tomasz Styrna, Patrycja Budzyń, Natalia Strach wykonali utwór „Moon River” przy akompaniamencie mgr Soni Lewosiuk. Niezwykły talent zaprezentowali również Emilia Nahotko, która na saksofonie wykonała utwór Alana Grepina „Green Apple”, Weronika Biernat grająca na akordeonie Alexandra Denisowa „Zamieć”, a także wiolonczelistka Helena Szkwerko wykonująca „Talling leaves” Kathy i Davida Blackwell.

- Podjąłem decyzję, by jedna z sal mieszczących się w budynku nosiła imię Feliksa Mułki- wieloletniego dyrektora placówki. Był to człowiek, który wywarł wpływ na moje działania. Swoje młodzieńcze lata spędziłem właśnie w tym domu kultury. Tu grałem w orkiestrze dętej i kapeli ludowej, byłem również prezesem Dyskusyjnego Klubu Filmowego- powiedział podczas uroczystości burmistrz Marek Długozima i dodał - Sala nosząca imię Feliksa Mułki jest dowodem wdzięczności dla człowieka, który nigdy nie odmawiał mi pomocy i pomagał mi rozwijać moje pasje. Dlatego w ten sposób chcę mu podziękować.

Notkę biograficzną Feliksa Mułki zamieszczoną w kronikach „Brzasku” przedstawił na gali Krzysztof Jurlewicz, a burmistrz Marek Długozima, Beata Gaca i Ryszard Walczak – rodzina Pana Feliksa Mułki, wspólnie odsłonili obraz autorstwa trzebnickiej malarki Ewy Mroczek.

Niezwykłych emocji dostarczył wszystkim występ solistki Operetki Wrocławskiej Moniki Gruszczyńskiej (sopran) i jednocześnie nauczycielki Klasy Śpiewu w Gminnej Szkole Muzycznej im. prof. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy. Artystce towarzyszyła Anna Szpil – wiolonczelistka i jednocześnie dyrektor wspomnianej Szkoły Muzycznej oraz skrzypek – Radosław Bruliński. Akompaniował na fortepianie, użyczonym przez partnera uroczystości otwarcia - firmę M.Ostrowski – właściciela sklepu internetowego muzyczny.pl, Piotr Łukaszczyk - wybitnie uzdolniony pianista, wielokrotny zdobywca nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych.

Wobec wykonania utworów „Somewhere” z musicalu „West Side Story” oraz „Memory” z musicalu Cats, a także Time to say goodbye z repertuaru Andree Bocellego, nikt nie został obojętny.

- Chciałabym bardzo serdecznie pogratulować Panu burmistrzowi tak pięknej kolejnej placówki kulturalnej. Jestem zaszczycona, że mogłam dzisiaj zaśpiewać dla Państwa w tym niezwykłym miejscu – powiedziała Monika Gruszczyńska zwracając się do burmistrza- Obserwuję od dawna to co Pan robi dla mieszkańców, jak kocha Pan swoją gminę. Dużo jeżdżę po świecie i obserwuję. Muszę Państwu powiedzieć, że Trzebnica jest piękna i mówię to z całą odpowiedzialnością.

Podczas otwarcia zaprezentowano niezwykłe możliwości multimedialne. Nakłady poniesione na najnowocześniejszy sprzęt, pokazały zupełnie inny poziom i otwarły zupełnie nowy rozdział w bogatej historii trzebnickiej kinematografii i kina Polonia. Fenomenalny dźwięk dzięki systemowi dolby surround, projekcja filmów 2D i 3D sprawiła, że już nikt nie miał wątpliwości, że kino mieszczące się w Gminnym Centrum Kultury dorównuje tym z najnowocześniejszych multipleksów.

Warto dodać, że przez cały czas trwania gali oprawę muzyczną zapewnił Mariusz Dziubek z zespołem Dziubek Band.

- Naturalnym środowiskiem dla muzyka są nowoczesne sale koncertowe. Widząc dzisiejsze filmy wyświetlane w 3D, słysząc dźwięk dolby surround, oglądając dzisiejszą galę z całą pewnością mogę stwierdzić, że jestem w supernowoczesnym Ośrodku Kultury – powiedział Mariusz Dziubek z Dziubek Band - Pierwsze dźwięki, które oficjalnie zabrzmiały ze sceny, należały do zespołu Dziubek Band – tym bardziej jestem zaszczycony i dziękuję burmistrzowi za zaproszenie, które przekazał mi już 2 lata temu.

Ważnym momentem otwarcia było również tradycyjne przeczytanie przez trzebnicką poetkę – Danutę Kamińską okolicznościowego wiersza, który pisze zawsze przy okazji otwarcia gminnych inwestycji, a także przekazanie go na ręce burmistrza wraz z obrazem, na którym trzebnicka malarka Ewa Mroczek uwieczniła nowy wygląd Gminnego Centrum Kultury. Burmistrz w ciepłych słowach podziękował Pani Danucie Kamińskiej – swojej nauczycielce oraz Pani Ewie Mroczek.

Wśród licznych atrakcji wieczoru, znalazł się również pokaz Body Painting w wykonaniu aktorów z teatru ognia. Był on doskonałą okazją do zaprezentowania nowego oświetlenia sali widowiskowo- kinowej.

Gala otwarcia Gminnego Centrum Kultury była stosowną okazją do wręczenia podziękowań wszystkim zaangażowanym w powstanie zmodernizowanego ośrodka kultury. Wręczył je Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in.: Ryszard Siwik - Kierownik Budowy, Stanisław Jednoróg – Firma Zakład Elektroinstalacyjny s.c., Marek Krzak – Firma „Marek Krzak. Brukarstwo”, Marek Czarnik - Firma Show Design, Ireneusz Jachyra – Firma Komplan, Jarosław Kołcun - Prezes Zarządu A+V Sp. z o.o., Damian Cieciora - Kierownik Biura Projektów A+V Sp. z o.o., Grzegorz Zatorski - Tuchler Polska Sp. z o.o. Technika estradowa i tekstylia, Adam Staszak - Megan Seating, Wiesław Gembiak i Paweł Mikstacki – Firma Gembiak-Mikstacki, Marek Ostrowski - M.Ostrowski Sp. J., Marcin Różanski - Prezes Zarządu - AKBiK Sp. z o.o, Andrzej Maj - Kierownik robót - firma AKBiK Sp. z o.o, Maciej Jarosławski - Kierownik budowy - Firma AKBiK Sp. z o.o, Barbara Krokowska – Skarbnik Gminy Trzebnica, Daniel Buczak – Sekretarz Gminy Trzebnica, Andrzej Góral – Radca Prawny Urzędu Miejskiego, Zbigniew Zarzeczny wraz z zespołem - Naczelnik Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego, Jakub Szurkawski wraz z zespołem - Naczelnik Wydziału Promocji, Paweł Ziembinski wraz z zespołem - Naczelnik Wydziału Pozyskiwania Funduszy, Marzena Zalewska - Główna Księgowa Gminnego Centrum Kultury i Sportu, Leszek Borsuk – Gminne Centrum Kultury i Sportu. Podziękowanie otrzymała również dyrektor Agnieszka Pawlaczek wraz z pracownikami Gminnego Centrum Kultury i Sportu.

- Dziękuje Panu burmistrzowi za owocna współpracę. Drodzy Państwo warto powiedzieć, że Pan Marek Długozima obecny był na budowie codziennie. Jest nie tylko świetnym gospodarzem, ale również doskonałym architektem i projektantem. Każdy jeden szczegół dotyczący modernizacji budynku uzgadniany był z nim na bieżąco. 40 lat działam w branży, ale w całym swoim życiu nie spotkałem jeszcze drugiego takiego człowieka, który całe swoje serce i czas oddaje prowadzonej inwestycji. Jestem pełen podziwu dla Niego – powiedział Andrzej Maj kierownik robót - firma AKBiK Sp. z o.o odbierając podziękowanie.

Swoje podziękowanie na ręce burmistrza Marka Długozimy złożyła również dyrektor Agnieszka Pawlaczek wraz z pracownikami Gminnego Centrum Kultury i Sportu - w imieniu własnym oraz mieszkańców Gminy Trzebnica wręczyli złotą szpulę filmową, symbolizującą połączenie nowoczesności z siłą tradycji. Podziękowali za kolejne miejsce będące wspólnym skarbem, o który mieszkańcy zobowiązali się wspólnie dbać.

Swojego zachwytu nad zmodernizowanym budynkiem, ogromem prac i zaangażowaniem jakie w remont Gminnego Centrum Kultury włożył burmistrz Marek Długozima, nie krył również Starosta Powiatu Trzebnickiego Waldemar Wysocki.

- Byłem przekonany, że będzie to miejsce wyjątkowe w skali całego powiatu, jednak to, co ujrzałem przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Mam przyjemność podziwiać dziś obiekt, który zachwyca. Jest kompletny i dopracowany w najmniejszym szczególe. To prawdziwe dzieło, które powstało z zaangażowania burmistrza Marka Długozimy - powiedział starosta Powiatu Trzebnickiego Waldemar Wysocki i dodał- Panie burmistrzu inicjatywy jakie pan podejmuje sprawiają, że Gmina Trzebnica staje się wzorem do naśladowania. Po raz kolejny udowodnił Pan, że nie ma rzeczy niemożliwych do zrealizowania i że marzenia mieszkańców się spełniają.

Aby podkreślić, że modernizacja i przebudowa Gminnego Centrum Kultury, to inwestycja dla każdego pokolenia mieszkańców, od wnuczków po pradziadków, będąca jednocześnie symbolem otwartości nowego Centrum Kultury na potrzeby i oczekiwania mieszkańców, burmistrz wręczył symboliczny akt przekazania obiektu dla trzebnickiej rodziny Państwa Ziembińskich.

- Przepiękne wydarzenia od samego początku do końca. Urządzone z rozmachem i dopracowane w najmniejszym szczególe, tak jak budynek Ośrodka Kultury. Życzę każdemu takie zapału do działania i siły jaką ma burmistrz Marek Długozima. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego co powstała. Mam nadzieję, że każde wydarzenia jakie odbędzie się w tym budynku będzie z takim rozmachem jak dzisiejsza gala- powiedziała Magdalena Szymczuk Radna Rady Powiatu Trzebnickiego.

Po krótkiej przerwie podczas której można było posilić się w Sali Retro i ART-kawiarni, skosztować tortów ufundowanych przez Cukiernię Markiza Państwa Dąbrowskich i Cukiernię Beza Państwa Kosowskich czy wpisać do pamiątkowej księgi gości. Następnie wszyscy wrócili do sali widowiskowo- kinowej na trzecią odsłonę gali- na niezwykły koncert „Naga Prawda o klasyce” wykonaniu Waldemara Malickiego z zespołem. Również on pogratulował gospodarzowi gminy udanej inwestycji.

- Trzebnica, to bardzo urokliwe miasto. Jestem zachwycony jej europejskością, wewnętrzną kulturą i spokojem. Jest tu wspaniale- powiedział po występie Waldemar Malicki- Sala w której miałem dzisiaj przyjemność wystąpić zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Jest estetyczna i elegancka. Ma świetne nagłośnienie i oświetlenie. Myślę, że publiczność chętnie będzie przychodzić do tego wspaniałego miejsca, chociażby dla samej przyjemności obcowania z kulturą.

Liczba osób jaka tego dnia pojawiła się podczas uroczystej Gali w Gminnym Centrum Kultury, pokazała, że inwestycja była długo oczekiwana i potrzebna.

Już w listopadzie w zmodernizowanym budynku Gminnego Centrum Kultury zaczną działać liczne sekcje i zgodnie z zapowiedzią burmistrza, w kinie Polonia zostanie wyświetlony najnowszy film z Jamsem Bondem- Spectre a dla dzieci Kung Fu Panda 3.

- Wielka gala otwarcia nowego Gminnego Centrum Kultury na długo zapisze się w historii Trzebnicy. Dziękuję bardzo Państwu za tak liczne przybycie, udział i pozytywną atmosferę, która otaczała nas tego wieczoru. Dziękuję, że mogłem razem z Państwem uczestniczyć w tym ważnym i jakże długo oczekiwanym wydarzeniu. Dziękuję wszystkim za ciepłe słowa i miłe komentarze, które miałem okazję usłyszeć od wielu z Was – powiedział burmistrz Marek Długozima.

indeks.png

Zadanie pt. „Rozbudowa strefy wejściowej do kina wraz z modernizacją sali widowiskowo-kinowej w Trzebnickim Centrum Kultury i Sportu”jest dofinansowane ze środków finansowych Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego.

 

Zobacz także: