#SzczepimySię - Gmina Trzebnica gotowa na szczepienia  |  Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus  |  Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Delegacja z Vynnyk w Trzebnicy

W dniach od 16 do 19 września delegacja samorządu z ukraińskiego miasta Vynnyky gościła w Trzebnicy. Mer Siergiej Uwarow i burmistrz Marek Długozima spotkali się po raz kolejny, by porozmawiać o kierunkach dalszej współpracy między partnerskimi miastami. Wizyta przypadła na czas Święta Sadów. Goście zwiedzili zabytki Wrocławia, Trzebnicy, ale największą atrakcją okazał się pobyt w Trzebnickim Parku Wodnym „Zdrój”.

Delegacja z Vynnyk liczyła 10 osób, na jej czele stał mer Vynnyk Siergiej Uwarow, a także przewodniczący Rady Miejskiej Igor Moiseienko. Pozostali goście to radni i pracownicy urzędu. Wśród nich była także Ulyana Tybinka – kierownik biura ds. współpracy międzynarodowej Rady Miejskiej we Lwowie, która w każdym ze spotkań występowała w roli tłumacza.

Wizyta w Trzebnicy poza oficjalnymi spotkaniami przewidywała także czas na zwiedzanie Wrocławia, w tym zabytków Ostrowa Tumskiego, Rynku, czy gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. Jak się okazało największe atrakcje czekały jednak na ukraińskich gości w Trzebnicy. Pierwszą z nich była sobotnia wizyta w Parku Wodnym „Zdrój”, w którym goście z Ukrainy spędzili kilka godzin. Kolejnym dniem pełnym wrażeń była niedziela. Najpierw zwiedzanie zabytków Bazyliki św. Jadwigi, spacer ulicami Trzebnicy, by w końcu podziwiać rozmach, z jakim przygotowano Święto Sadów. Ukraińscy samorządowcy byli pod wrażeniem bogactwa kramików z lokalnymi produktami, ale także tłumów, które wśród nich spacerowały. O godz. 19.00 w sali trzebnickiego Ratusza spotkali się radni i włodarze obu miast. Był to moment na bliższe poznanie się, ale także na określenie kierunków dalszej współpracy. Jej istotnym elementem będzie teraz nawiązanie przyjaźni pomiędzy instytucjami kultury, oświaty i sportu. W przyszłości zaowocuje to m.in. wymianą kulturalną młodzieży ze szkoły w Trzebnicy i Vynnykach.

W poniedziałek, 19 września, tuż przed powrotem na Ukrainę, goście z Vynnyk przybyli na ostatnie, krótkie spotkanie do sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Trzebnicy. Wymieniono słowa podziękowań, zapewnienia o wzajemnym wsparciu i drobne upominki.

Wspólne słowiańskie korzenie - to z tych wartości można czerpać w momencie budowania szacunku dla odmiennej tożsamości narodowej i kulturowej. I choć Polska i Ukraina żyją w nieco innej sytuacji politycznej, to ważne, aby w procesie budowania wzajemnych relacji, wydobywać to, co łączy, a nie dzieli, zbliża a nie oddala.

_galeria_42_17_1_1_3_3_0_0_