Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Z wizytą w Kitzingen

W piątkowe popołudnie, 24 lipca br., urokliwe miasto położone nad Menem czekało na przyjazd delegacji z Europy. Kolory flag trzepoczące na wietrze zapowiadały gości. Kitzingen obok Polaków witało Włochów i Francuzów. Co trzebniczanie wnieśli w międzynarodową atmosferę? Radość, śpiew, energię i młodość. To one tworzą polski wątek Europejskich Dni.

W 2009 roku Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima i Nadburmistrz Kitzingen Siegfried Müller podpisali umowę o partnerstwie dla miasta Trzebnica i miasta Kitzingen. Od tego czasu spotykali się przy okazji oficjalnych wizyt. Tegoroczny program wizyty w Kitzingen realizowano pod hasłem Święto Sąsiedztwa. Był zatem czas na kolację wśród kwiatów imponującej Wystawy Ogrodniczej. Tam zasadzono również młode drzewa z czterech europejskich państw. Był czas na śpiew i taniec. W sobotnie popołudnie na scenie muzycznej pojawili się artyści z Niemiec, Turcji, Włoch, Francji, i o oczywiście z Polski. We wspomnieniach Europejczyków szczególnie zapisał się energetyczny koncert trzebnickiego zespołu Pancake. Przedsmak swoich możliwości zespół ten zaprezentował już w sobotnie popołudnie. Po dwudziestominutowym występie wszyscy z niecierpliwością czekali na poniedziałkowy, nieograniczony czasowo koncert. Nie zawiedli się. Pancake porwał do wspólnej zabawy międzynarodowe towarzystwo. Rynek wypełnił się tańcem i wspólnym śpiewem światowych szlagierów.
Wizyta w Kitzingen to także czas na podróż statkiem po rzece Men. I nie zabrakło odrobiny zdrowej, sportowej rywalizacji. W Wyścigu Łodzi Smoków delegacja z Polski: bębniarz - w tej roli ks. Superior Bogdan Giemza SDS i kilkunastu wioślarzy na czele z Burmistrzem Markiem Długozimą, zajęła zaszczytne drugie miejsce, dopływając do mety zaraz za gospodarzami. Był też czas na lampkę szampana w historycznej sali posiedzeń Ratusza, gdzie medal honorowego obywatela miasta Kitzingen przyznano byłemu burmistrzowi z Montevarchi – twórcy włosko-niemieckiego partnerstwa.

Delegacja z Trzebnicy liczyła 50 osób. Opiekę nad nią sprawował Claus Lux - oddany przyjaciel ks. Antoniego Kiełbasy SDS i jeden z twórców partnerstwa polsko-niemieckiego. Ks. Antoni Kiełbasa w trakcie wizyty przywoływany był wielokrotnie we wspomnieniach zarówno Niemców, jak i Polaków. W jego intencji odprawiono również niedzielną mszę św. w kościele św. Jana.
W trakcie spotkania miasta partnerskie Kitzingen: Trzebnica, włoskie Montevarchi i fancuskie Prades zostały zaproszone do udziału w międzykulturowym dialogu. Młodzież uczestniczyła w warsztatach, projektach i dyskusjach panelowych, których zadaniem było poznanie odrębnych europejskich tożsamości. Czasem integracji były również turnieje siatkówki, czy piłki ręcznej.
Wizyta w Kitzingen zakończyła się 26 lipca br. Na Placu Miast Partnerskich żegnano się słowami: do zobaczenia. Szybko spełni się ta obietnica. Burmistrz Marek Długozima wśród wielu upominków wręczył Nadburmistrzowi Siegfriedowi Müllerowi zaproszenie na przyjazd do Trzebnicy w czerwcu przyszłego roku - podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.

_galeria_42_13_1_1_3_3_0_0_