Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Wycieczka dzieci ze świetlic opiekuńczo-wychowawczych

Dzieci ze świetlic opiekuńczo-wychowawczych z Marcinowa, Rzepotowic i Trzebnicy wraz z opiekunami uczestniczyły w wycieczce turystyczno-historycznej do Twierdzy w Srebrnej Górze, która odbyła się 21 maja 2011 r. i została zorganizowana przez Urząd Miejski w Trzebnicy.

Około sześćdziesięciu uczestników zostało podzielonych na dwie grupy i oprowadzanych przez przebranych w stroje z epoki napoleońskiej przewodników. Zapoznali oni dzieci ze spartańskimi warunkami życia żołnierzy i oficerów w czasach, gdy ta największa w Europie Twierdza górska z XIX wieku była pod panowaniem wojsk pruskich, a oblegana przez wojska napoleońskie. Uczniowie zwiedzili między innymi zrekonstruowaną izbę żołnierską, kantynę, stanowiska ogniowe, a w sali historycznej mogli podziwiać ciekawe pamiątki pochodzące z omawianej epoki. Przewodnik zaprezentował także przygotowania do oddania strzału z muszkietu i wypalił z broni czarno-prochowej, co zrobiło na dzieciach ogromne wrażenie. Kolejny punkt wycieczki obejmował zwiedzanie obszernych podziemi obiektu, gdzie głęboko pod powierzchnią ziemi ukryte były magazyny wojskowe oraz studnia wykuta w skale, a zasilająca w wodę cały Fort.

Zwiedzanie zakończył spacer po koronie Twierdzy, z której rozpościera się przepiękny widok na okoliczne góry, doliny oraz inne obiekty militarne, położone w pobliżu i tworzące wraz z Twierdzą niezdobytą warownię.

Z Twierdzy w Srebrnej Górze uczestnicy wyprawy udali się górskim szlakiem turystycznym do położonego niedaleko wiaduktu kolejowego z przełomy XIX i XX wieku, który jest wysoki na 27 metrów i stanowi wspaniałą atrakcję turystyczną. Przejście przez zawieszony wysoko nad ziemią wiadukt sprawiło dzieciom wiele radości. Zmęczone, ale zadowolone dzieci wróciły do domów pełne niezapomnianych wrażeń i wspomnień.

Kopia Obraz 029.jpeg
Podziękowania wykonane przez uczestników wycieczki.