Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

„Ocalić od zapomnienia…” Uroczystości przy Dębach Pamięci!

Minęło już 75 lat od katyńskiego mordu, popełnionego przez stalinowskich oprawców na polskich oficerach. Aby pamięć o tej straszliwej zbrodni sprzed lat nigdy nie wygasła, jak co roku w Gminie Trzebnica zorganizowano uroczystości w Lesie Bukowym przy Dębach Pamięci.

IMG_0004.jpeg

Tegoroczne obchody miały miejsce 14 kwietnia. Uroczystości upamiętniające tę okrutną zbrodnię sprzed lat rozpoczęły się od odśpiewania Hymnu Państwowego. W imieniu burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy, wiceburmistrz Jadwiga Janiszewska przywitała przybyłych na uroczystość kombatantów, opiekunów Dębów, mieszkańców, dyrektorów szkół i przedszkoli wraz z uczniami i przedszkolakami, harcerzy, zaproszonych gości oraz przypomniała jaki jest cel spotkań przy Dębach Pamięci w Trzebnicy.

Głos zabrał również Starosta Powiatu Trzebnickiego Waldemar Wysocki, który zauważył i docenił, obecność młodzieży i dzieci na obchodach Dnia Pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej.

IMG_9985.jpeg

Kolejnym punktem programu był piękny i wzruszający występ artystyczny „Chcemy Pamiętać!” przygotowany pod kierunkiem Krystyny Janowskiej i Haliny Bolisęgi przez uczniów należących do koła historycznego ze Szkoły Podstawowej nr 2. Wprowadził on zebranych w atmosferę zadumy nad tą straszliwą zbrodnią. Pamięć o pomordowanych na Wschodzie, spoczywających w Katyniu, uczczono symboliczną minutą ciszy.

IMG_0014.jpeg

Modlitwę w intencji pomordowanych Bohaterów Zbrodni Katyńskiej poprowadził ksiądz dziekan Jerzy Olszówka. Następnie, w ciszy i pełnym skupieniu, rodziny oraz opiekunowie drzew pod wszystkimi Dębami Pamięci uroczyście zapalili znicze, których światło jest symbolem pamięci o wszystkich ofiarach zbrodni katyńskiej.

Gmina Trzebnica w 2008 roku przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Ocalić od zapomnienia…”, której celem jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21 857 Dębów Pamięci. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jedno drzewo, to jedno nazwisko. W Programie uczestniczy już ponad 3 000 instytucji z Polski i z zagranicy.
 

Jeszcze rosną drzewa, które to widziały,
Jeszcze ziemia pamięta kształt buta, smak krwi.
Niebo zna język, w którym komendy padały,
Nim padły wystrzały, którymi wciąż brzmi”.

Katyń, Jacek Kaczmarski