Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Tytuły dla lekarzy i gminne plany

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Trzebnicy radni na wniosek burmistrza przyjęli ponad 40 uchwał. Wśród nich uchwałę w sprawie nadania tytułu „Zasłużony dla Gminy Trzebnica” czy w sprawie zabezpieczenia środków na zakup samochodu dla OSP w Skoroszowie. Burmistrz Marek Długozima poinformował także radnych o przejęciu od powiatu działki przy ul. Milickiej oraz planach z nią związanych.

Lekarze z tytułami
Rada Miejska z inicjatywy burmistrza Marka Długozimy nadała tytuł „Zasłużony dla Gminy Trzebnica” 10-osobowemu zespołowi chirurgów z trzebnickiego szpitala. Rok temu lekarze zostali odznaczeni przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego – Jerzy Jabłecki - Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Adam Chełmoński i Adam Domanasiewicz - Złotymi Krzyżami Zasługi, Ahmed Elsaftawy, Janusz Kaczmarzyk, Leszek Kaczmarzyk, Paweł Orzechowski i Maciej Paruzel - Srebrnymi Krzyżami Zasługi, natomiast Marcin Syrko i Aneta Arendarska-Maj Brązowymi Krzyżami Zasługi.

W tym miejscu warto przypomnieć i docenić pracę innych osób z zespołu, składającą się na ostateczny sukces, a dokładnie personelu wpierającego lekarzy podczas operacji – pielęgniarek. Na szczególne wyróżnienie zasługują panie: Ewa Piesiewicz-Poprawska, Marzena Mitman oraz Hanna Maj, które również zostały odznaczone Brązowymi Krzyżami Zasługi przez Prezydenta RP.

Radni przyjęli uchwałę, również z inicjatywy burmistrza, w sprawie pośmiertnego nadania tytułu Zasłużonego dla Gminy Trzebnica dr Piotrowi Mozalewskiemu. Był współautorem pierwszej w Polsce i w Europie operacji przyszycia ręki, przeprowadzonej w październiku 1971 roku. Operację tę wykonywał m.in. z nieżyjącym Ryszardem Kuciębą. W latach 1971-1986 przeprowadził wiele udanych operacji przyszycia rąk i nóg. Podniosła uroczystość wręczenia tytułów odbędzie się w najbliższym czasie, o czym poinformujemy.

Wybrane osiągnięcia chirurgów z trzebnickiego szpitala:
2006 r.: transplantacja ręki Leszkowi Opoce z Radomia – pierwsza w Polsce, dwudziesta szósta na świecie.
2008 r.: transplantacja ręki kobiecej Damianowi Szwedzie z Radomia.
2009 r.: transplantacja ręki na wysokości ramienia Mirosławowi Borodziukowi z Mysłowic (rękę utracił w dzieciństwie).
2010 r.: transplantacja rąk byłemu żołnierzowi GROM-u (to pierwszy tego typu przeszczep w Polsce); transplantacja ręki z przedramieniem i ramieniem 56-letniej kobiecie, która straciła rękę (to siódmy tego typu przeszczep kończyny w historii trzebnickiego szpitala i druga transplantacja ręki z ramieniem; na świecie wykonano do tej pory cztery takie operacje, w tym dwie w Trzebnicy).

a4204fb8726bfd22e4e4fe8d34db5c83.jpeg
Odznaczeni w Pałacu Prezydenckim, 2014.


Auto i działka
Podczas posiedzenia, radni przyjęli kilkadziesiąt różnych uchwał. Wśród nich – autopoprawkę do budżetu. Na prośbę radnej Janiny Polak ze Skoroszowa burmistrz zabezpieczył w budżecie kwotę w wysokości 50 tys. zł na zakup nowego sprzętu do tamtejszej remizy strażackiej – a mianowicie samochodu przeciwpożarowego. - Ochotnicza Straż Pożarna ze Skoroszowa należy do systemu ratownictwa drogowego i dlatego chcą zakupić nowy samochód za 400 tysięcy. Zawsze popieram inicjatywy, które służą mieszkańcom i uznałem ten zakup za bardzo potrzebny, dlatego w tym roku zabezpieczyliśmy w budżecie taką kwotę – mówił burmistrz Marek Długozima. Przypomniał, że w ubiegłym roku gmina sfinansowała zakup samochodu dla OSP w Marcinowie, a wcześniej wybudowała nową remizę strażacką. - Wiem, że na terenie gminy jest wiele remiz i oddziałów OSP, które potrzebują wsparcia, ale musimy to robić stopniowo, bo na tyle pozwala nam budżet. W kolejnych latach na pewno pomożemy kolejnym strażom – zapewnił.

W trakcie sesji burmistrz - zdając sprawozdanie z podjętych decyzji i wprowadzonych zarządzeń, które miały miejsce od ostatniej sesji - przypomniał, że gmina Trzebnica otrzymała działkę od powiatu przy ul. Milickiej. - Przez wiele lat nic się z nią nie działo, nie była zabezpieczona i ostatni pożar strawił doszczętnie znajdujący się na niej budynek. My mamy wobec niej inne plany – mówił burmistrz. W planie zagospodarowania przestrzennego nieruchomość ta jest przeznaczona do usług związanych z obsługą obiektów zintegrowanych z rezerwatem archeologiczno-przyrodniczym „Obozowisko człowieka prehistorycznego Homo erectus”. Oznacza to, że miejsce to wkrótce zostanie przygotowane jako kolejny ważny punkt na mapie turystycznej Trzebnicy. - Obecnie trwają prace porządkowe na wspomnianej działce, jest także utwardzana droga do najbliższych zabudowań. Mieszkańcy są zadowoleni z ładu, jaki tam zaczyna panować – podkreśla. - Wszystkie te zmiany następują dzięki doskonałej współpracy gminy z powiatem. Współpracy, jakiej nigdy wcześniej nie było – podsumował.