Szanowni Państwo, od 25 czerwca do 31 sierpnia 2019 Urząd Miejski w Trzebnicy czynny będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-15.00. Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje interesantów od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.00 – 15.00. Burmistrz Gminy Trzebnica w sprawach skarg i wniosków przyjmuje w środy  od godz. 15.00  do godz. 15.15.

  • EN
  • DE

Konkurs Pięknego Czytania rozstrzygnięty

Ponad 200 uczniów z gminnych szkół zgłosiło się do IV edycji Konkursu Pięknego Czytania. Z tego też powodu konkurs z planowanych dwóch dni przesłuchań, rozłożono na sześć. Nagrodzono po 21 osób w każdej z dwóch kategorii. Jego celem było zachęcenie dzieci do czytania, przybliżenie im literatury dziecięcej oraz uczenie rywalizacji w przyjemnej atmosferze.

- Nie do przecenienia jest także fakt, że to najbliżsi przygotowywali razem z dzieckiem wystąpienie konkursowe, a więc spędzali czas razem, budując relację poprzez czytanie i mówienie o literaturze. Wydaje się ważne, by takie inicjatywy, nie odbywały się tylko od święta, ale tworzyły naszą codzienność, były czymś bliskim i naturalnym – powiedziała Dorota Kuśmierek Wrzos – członek komisji konkursowej i dodała - Wierzymy, że udział w tegorocznej edycji, tak licznie wsparty przez dyrektorów i nauczycieli szkół, stanowi bezcenny dar na rzecz promocji czytelnictwa, kultury pięknego mówienia i wartości rodzinnych.

konkurs (8 of 9).jpeg

konkurs (4 of 9).jpeg

Konkurs adresowany był do dwóch grup czytelniczych, zróżnicowanych ze względu na wiek i dobór proponowanych tekstów konkursowych. Młodsze dzieci do wyboru miały fragmenty książek m.in.: „Kacper i Plaster” Z. Staneckiej, „Baba Jaga na deskorolce” Z. Dmitrocy, „Roztrzepana Sprzątaczka” D. Gellner. Dla starszych przewidziano m.in.: „Władcę Pierścieni” J.R.R. Tolkiena, „Co ty mówisz?! Magia słów czyli retoryka dla dzieci.” A. Załazińskiej i M. Rusinka czy „U króla Olch” H.Ch. Andersena.

konkurs (1 of 25).jpeg

Uczniowie otrzymali pamiątkowe książki i słowniki w docenieniu ich odwagi w czytaniu dla dużej grupy publiczności.

Podczas czytania fragmentów książek przez uczestników, komisja brała pod uwagę: płynność czytania, poprawność, tempo oraz postawę uczestnika na scenie, sposób trzymania tekstu czy kontakt wzrokowy z odbiorcą. Na zwycięzców czekały nagrody książkowe i słowniki.

W kategorii klas I-III pierwsze miejsce zajęła Patrycja Budzyń ze Szkoły Podstawowej nr 3, drugie - Nadia Cichy również ze Szkoły Podstawowej nr 3, a trzecim miejscu znalazła się Gabriela Gierczak ze Szkoły Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim.

W kategorii klas IV-VI zdaniem jury najlepsza okazała się Paulina Jarosz ze Szkoły Podstawowej nr 2, tuż za nią uplasował się jej kolega ze szkoły - Oliwier Długosz. Trzecie miejsce zajęła Dominika Nita ze Szkoły Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim.

konkurs (23 of 25).jpeg

Pamiątkowe zdjęcie laureatów IV edycji Konkursu Pięknego Czytania.

Organizatorem tegorocznej edycji Konkursu Pięknego Czytania była Gmina Trzebnica, zaś partnerami Konkursu: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna, działająca przy Trzebnickim Centrum Kultury i Sportu oraz Fundacja PWN.