• EN
  • DE

Kolejka Wąskotorowa upamiętniona

Przy ul. Wrocławskiej ustawiono odrestaurowaną lokomotywę historycznej już Kolejki Wąskotorowej, która we wrześniu 1991 roku zakończyła swoją działalność. Lokomotywa symbolicznie upamiętnia funkcjonowanie Kolejki Wąskotorowej w Trzebnicy. Jest to projekt zrealizowany w ramach I edycji Trzebnickiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy naszej gminy licznie oddali głos na to właśnie zadanie.

Pod koniec marca, na skwerku przy ul. Wrocławskiej, przygotowano fragment torów, na których później ustawiono odrestaurowaną lokomotywę. Cała procedura wymagała sprawnej koordynacji i zaplanowanej logistyki – lokomotywa przywieziona została na specjalnej lawecie, po czym na torach została ustawiona przy pomocy dźwigu. Przy lokomotywie powstanie również tablica informacyjna z krótkim rysem historycznym kolejki wąskotorowej, przebiegiem jej trasy oraz oczywiście ze zdjęciami pochodzącymi z lat świetności kolejki.

Wszystkich zainteresowanych historią Wrocławskiej Kolejki Wąskotorowej, w tym jej trzebnickiego odcinka, zachęcamy serdecznie do obejrzenia specjalnej wystawy w Muzeum Regionalnym w Trzebnicy (Rynek, Ratusz - wtorki, czwartki i soboty w godzinach od 12:00 do 16:00).

Obraz 201.jpeg
Podczas ustawiania lokomotywy na przygotowanych wcześniej torach obecny był od lewej: Komendant Straży Miejskiej w Trzebnicy Krzysztof Zasieczy, Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima, pomysłodawca projektu Tomasz Łamasz, brat Marcin Wojtczak SDS, pasjonat kolejki Tadeusz Szopiński, Tomasz Maciejewski z Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu.

Obraz 208.jpeg
Lokomotywa upamiętniająca Kolejkę Wąskotorową w Trzebnicy została zamontowana na skwerku przy ul. Wrocławskiej.

Obraz 096.jpeg
Lokomotywę przywieziono na specjalnej lawecie.

Obraz 155.jpeg
Do ustawienia lokomotywy na torach potrzebny był odpowiedni dźwig.