Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Kiermasz Świąteczny i Parada Palm Wielkanocnych

Na trzebnickim deptaku po raz drugi zorganizowano Kiermasz Świąteczny połączony z Paradą Palm Wielkanocnych. W niedzielę 29 marca liczne kramiki z wielkanocnymi ozdobami, rękodziełem i przysmakami, przygotowane m.in. przez sołectwa Gminy Trzebnica, przyciągnęły tłumy mieszkańców, którym nie straszna była deszczowa pogoda.

Zebranych na deptaku mieszkańców przywitał burmistrz Marek Długozima, który zachęcił wszystkich do wzięcia udziału w przemarszu z palmami do Bazyliki na uroczystą Mszę św. i oczywiście powrocie po niej na trzebnicki deptak, gdzie na wszystkich czekały liczne atrakcje i smakołyki. W uroczystym przemarszu udział wzięli: Burmistrz Marek Długozima, Radni Rady Miejskiej, przedstawiciele sołectw i stowarzyszeń z gminy z palmami, uczniowie którzy wcielili się w postać Jezusa i Apostołów oraz mieszkańcy.

- Z wielką radością uczestniczymy po raz drugi w tym pięknym obrzędzie jakim jest Kiermasz Świąteczny połączony z Paradą Palm Wielkanocnych. Dziękuję sołectwom, stowarzyszeniom i wszystkim innym, którzy włączyli się w organizację kiermaszu i wykonanie tych przepięknych palm, imponujących rozmiarami, barwami i wykonaniem. Po raz kolejny pokazujecie i udowadniacie, że potrafimy się integrować dla wspólnego dobra. Cieszę się także, że przestrzeń deptaka okazała się idealnym miejscem do organizacji tego typu wydarzeń. Jako gospodarz gminy jestem dumny, że takie inicjatywy, umacniając poczucie lokalnego patriotyzmu – powiedział burmistrz Gminy Trzebnica.

3.jpeg

W Niedzielę Palmową odbył się w Trzebnicy II Kiermasz Świąteczny oraz Parada Palm Wielkanocnych. Pochód poprowadził burmistrz Marek Długozima.

2.jpeg

Podczas uroczystej Mszy św. w trzebnickiej Bazylice św. Jadwigi, ks. dziekan Jerzy Olszówka poświęcił tradycyjne Palmy Wielkanocne.

Zainicjowany przez burmistrza w zeszłym roku I Kiermasz Świąteczny i Parada Palm Wielkanocnych przyciąga nie tylko mieszkańców okolicznych miejscowości, ale również osoby z sąsiadujących gmin. Cieszy również fakt, że sołectwa naszej gminy są coraz bardziej zaangażowane w gminne inicjatywy – co doskonale widać na przykładzie Dożynek czy Święta Sadów, gdzie każdego roku rośnie liczba stoisk przygotowywanych przez miejscowości Gminy Trzebnica, a mamy ich aż 41. Podobnie jest w przypadku Kiermaszu Wielkanocnego - w tym roku wystawiło się aż 15 sołectw, prezentując lokalne potrawy i ozdoby świąteczne.

1.jpeg

Mieszkańcy sołectw Gminy Trzebnica przygotowali tradycyjne Palmy Wielkanocne o imponujących rozmiarach i kolorach.

- Bardzo podobają mi się wysokie i kolorowe palmy z kwiatami, a także zajączki i jajka wykonane ze wstążek - powiedziała Marcelinka Kopyś.

- Jesteśmy zachwyceni. Przyjechaliśmy na kiermasz specjalnie z Wrocławia. Próbowanie wyrobów świątecznych zostawiamy sobie na koniec, na razie kupujemy dekoracje świąteczne. Myślę, że jak porządnie zgłodniejemy, trudniej nam się będzie oprzeć przysmakom - powiedział Andrzej Bugielski, który do Trzebnicy przyjechał z całą rodzina.

To opinie osób, które pojawiły się tego dnia na trzebnickim deptaku i wzięły udział w Kiermaszu Wielkanocnym - nie ma się co dziwić ich wrażeniom. Na stoiskach znalazły się jajka wielkanocne zdobione różnymi technikami, baranki, palmy, serwetki koronkowe, stroiki na stoły wielkanocne, i inne wyroby związane ze Świętami Wielkanocnymi. Artykuły można było podziwiać, kupować, a także zapytać o metody ich tworzenia. Czas umilał występ zespołu „Brzykowianie” oraz Barbara Ulatowska.

Na najmłodszych czekał specjalnie zaaranżowany „Zielony Ogródek”. Spotkać w nim można było trzebnicką bajkopisarkę Wiesławę Kuciębę, która rozdawała dzieciom książeczki swojego autorstwa pt. „Brzydkie czy ładne?” Obok, maluchy mogły pochwalić się swoimi zdolnościami artystycznymi kolorując pisanki czy ozdabiając wielkie styropianowe jajka. Dodatkową atrakcję stanowiły żywe zwierzątka kojarzące się z tymi świętami – króliczki.

- Po raz kolejny trzebnicki deptak stał się niezwykle barwną przestrzenią. Bawimy się, cieszymy na święta, promujemy ludowych artystów, dzielimy specjałami przygotowanymi przez sołectwa Gminy Trzebnica. Cieszy nas fakt, że do udziału w tegorocznym Kiermaszu Wielkanocnym zgłosiło się jeszcze więcej osób. To pokazuje, że tego typu wydarzenia są potrzebne i cieszą się dużym zainteresowaniem – powiedziała Łucja Kołodziejczyk - pomysłodawczyni i koordynatorka Trzebnickiego Festiwalu Tradycji i Obrzędów.

4.jpeg

Na licznych straganach można było zakupić tradycyjne ozdoby świąteczne, przepyszne ciasta oraz lokalne i wielkanocne potrawy, piękne wyroby rękodzielnicze i artystyczne oraz wesprzeć organizacje pożytku publicznego.

6.jpeg

Na scenie wystąpił ludowy zespół "Brzykowianie".

7.jpeg

Muzyka ludowa cały czas towarzyszyła zwiedzającym stoiska i uczestniczącym w kiermaszu mieszkańcom. Skrzypce- Barbara Ulatowska.

Po raz kolejny Organizatorem kiermaszu była Gmina Trzebnica we współpracy z Trzebnickim Centrum Kultury i Sportu.

 Pełna fotogaleria dostępna TU

Przepiękne palmy wielkanocne można podziwiać w Ratuszu i holu Urzędu Miejskiego od 30.03 do 16.04.