• EN
  • DE

Profilaktyka najważniejsza

W połowie kwietnia, po raz kolejny, ruszy w Gminie Trzebnica program szczepień przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek. 26 marca w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie informacyjne dla rodziców dziewczynek urodzonych w roku 2002. Dzięki temu, rodzice mogli uzyskać dodatkowe informacje na temat szczepionki przeciw HPV oraz o samym wirusie i zagrożeniach jakie niesie, a także dowiedzieć się, że całkowity koszt szczepień zostanie pokryty z budżetu gminy.

IMG_8947.jpeg

Przybyłych na prelekcję gości i rodziców przywitał burmistrz Marek Długozima. - Gmina Trzebnica należy do grupy samorządów, które aktywnie wspierają profilaktykę nowotworową w Polsce. Biorąc pod uwagę rekomendacje światowych i polskich towarzystw medycznych, podjąłem decyzję o przystąpieniu naszej gminy do programu po raz kolejny. W ciągu trzech lat, czyli od początku jego trwania, udało się nam zaszczepić ponad 200 dziewczynek z Gminy Trzebnica. W tym roku do szczepień może przystąpić kolejnych 130 – powiedział burmistrz.

IMG_8951.jpeg

IMG_8954.jpeg

O problematyce szczepień i zachorowalności na choroby nowotworowe opowiedziała dr. nauk medycznych Iwona Pirogowicz. W zwięzły i przejrzysty sposób omówiła kwestie związane z wirusem HPV oraz rakiem szyjki macicy. Przekonywała, że szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) jest najskuteczniejszą znaną metodą profilaktyczną na ten typ nowotworu. Dane natomiast są zatrważające – około połowa kobiet, u których wykrywa się raka szyjki macicy umiera. Ponadto, zgodnie z badaniami statystycznymi, w Polsce zapada na tę chorobę cztery razy więcej kobiet, niż w krajach skandynawskich, w których od kilku lat prowadzi się powszechne szczepienia przeciw wirusowi HPV. Na podstawie danych medycznych wyjaśniła, że największa skuteczność szczepionki jest zauważalna u dziewczynek 12-13 letnich.

IMG_8939.jpeg

IMG_8936.jpeg

Na zakończenie spotkania, Prezes Trzebnickiego Centrum Medycznego ZDRÓJ - Anna Imielska poinformowała, że do zaszczepienia niezbędna jest zgoda rodzica, lub opiekuna. - Na podstawie otrzymanych zgód rejestrujemy dziewczynki na pierwsze szczepienie, o terminie którego będziemy powiadamiać telefonicznie. Dziecku powinien towarzyszyć rodzic, lub prawny opiekun. Osoby niezadeklarowane w naszej przychodni zobowiązane są do dostarczenia w dniu szczepienia karty szczepień dziecka. Karty zgłoszeniowe przyjmowane będę w punkcie szczepień na ul. Henryka Pobożnego 24 a. Istnieje możliwość zaszczepienia odpłatnie państwa córek urodzonych przed rokiem 2000, które nie zostały objęte programem. Całkowity koszt szczepień wynosi 510 zł.

Dodatkowe informacje można uzyskać w punkcie szczepień Trzebnickiego Centrum Medycznego ZDRÓJ, ul. Henryka Pobożnego 24a w Trzebnicy lub dzwoniąc pod numerem telefonu: 71 310 49 07.