Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Pierwsza w Polsce rowerowa droga krzyżowa

Pierwsza z czternastu stacji rowerowej drogi krzyżowej powstającej pod patronatem burmistrza Marka Długozimy została oficjalnie odsłonięta i poświęcona. Uroczyste otwarcie, wmurowanie kamienia węgielnego oraz podpisanie listu erekcyjnego odbyła się 21 marca, w sobotnie, słoneczne popołudnie w Kuźniczysku.

DSC_0003.jpeg

Ceremonia związana z odsłonięciem pierwszej stacji, odbyła się w niezwykłym miejscu – naprzeciw starego, szachulcowego młyna wodnego z lat 1698-1700 w Kuźniczysku, gdzie trzy lata temu Ewelina i Mariusz Gryniukowie otworzyli Izbę Tradycji Młynarskich. Sama stacja natomiast stanęła nad stawem, w otoczeniu pięknych starych drzew. Projekt budowy rowerowej drogi krzyżowej realizowany jest przez Mariana Krzysztofa Lewczaka i Mariusza Gryniuka przy współudziale Fundacji Wspierania Dziedzictwa Kulturowego „Żarna” z Kuźniczyska. I to właśnie oni są fundatorem otwartej w sobotę XIII stacji krzyżowej. Patronat nad całym przedsięwzięciem objął burmistrz Marek Długozima, a fundatorem pierwszej oraz ostatniej, czyli XIV stacji będzie Gmina Trzebnica.

List i kamień

Dlatego też to właśnie burmistrz wraz z organizatorami – Mariuszem Gryniukiem, Marianem Krzysztofem Lewczakiem, a także zaproszonym na uroczystość starostą trzebnickim Waldemarem Wysockim dokonał uroczystego przecięcia wstęgi i wmurowania kamienia węgielnego. Zanim jednak to nastąpiło, burmistrz, starosta, organizatorzy, ks. dziekan Jerzy Olszówka, sekretarz gminy Trzebnica Daniel Buczak oraz nowo wybrany sołtys Kuźniczyska Marcin Pietrasik podpisali list erekcyjny i zamknęli go w kapsule wraz z dwoma numerami Panoramy Trzebnickiej. Następnie wmurowany został w cokół stacji.

DSC_0097.jpegDSC_0101.jpeg

Poświęcenia XIII stacji dokonał ks. proboszcz Jerzy Olszówka, dziekan dekanatu trzebnickiego, który odmówił także krótką modlitwę. Chwile później głos zabrał burmistrz Marek Długozima. - Gdy jakiś czas temu pojawili się u mnie inicjatorzy pomysłu – Mariusz Gryniuk oraz Krzysztof Lewczak i przedstawili mi swój pomysł, od razu mi się spodobał. Zawsze bowiem wspieram inicjatywy mieszkańców i lokalnych stowarzyszeń. Ta wydawała mi się niezwykła i jedyna w swoim rodzaju. Tym bardziej, że charakterem nawiązuje do naszej religijnej chluby, a mianowicie bazyliki i klasztoru w Trzebnicy – mówi burmistrz. - Objąłem także patronatem ten niezwykły projekt i zobowiązałem się, że gmina ufunduje pierwszą i ostatnią stację tej drogi – powiedział.

DSC_0129.jpegDSC_0142.jpeg

Starosta Waldemar Wysocki pogratulował organizatorom pomysłu i życzył wytrwałości w dążeniu do jej wykonania. Krzysztof Lewczak, rzeźbiarz i jeden ze współorganizatorów podkreślił, że realizując to przedsięwzięcie przyświecała mu myśl – Bóg, honor i Ojczyzna. W dzisiejszych czasach trudno jest te idee zachować, ale ta droga ma być właśnie ich wyrażeniem - powiedział.

Zaduma i wypoczynek

Piękna słoneczna pogoda towarzyszyła sobotniej uroczystości. Zgromadziła także wielu mieszkańców oraz zaproszonych gości. Wśród nich byli pojawiła się także spora grupa kolarzy z KKS Trzebnica, a Roman Węglarski, jeden z założycieli klubu powiedział: - Bardzo nas cieszy, że powstaje taka droga krzyżowa, jedyna taka w Polsce. My, co prawda jeździmy dla sportu, ale jest wiele osób, które jeżdżąc rowerami wypoczywają i właśnie dla takich osób to wymarzone miejsce na wycieczkę, zadumę, odpoczynek. – powiedział. Zaapelował także, by wokół każdej nowej stacji organizatorzy postarali się o ławeczki. - Miło będzie odpocząć i w spokoju pomodlić się – dodał.

DSC_0197.jpeg

Realizacja projektu budowy drogi krzyżowej jest zaplanowana na okres dwóch lat – do końca 2016 roku. Gmina Trzebnica objęła patronatem projekt rowerowej drogi krzyżowej na płaszczyźnie projektowej, wykonawczej i promocji. Rowerowa Droga Krzyżowa zaczynała się będzie w Trzebnicy przy ul. 3-go Maja, tuż przy projektowanym nowoczesnym kampusie dla dzieci i młodzieży. Kolejne stacje powstaną w okolicznych miejscowościach. Droga krzyżowa przebiegać więc będzie przez Nowy Dwór, Brzyków, Szczytkowice, Komorowo, Komorówko, Domanowice, Koniowo, Ujeździec Mały, Ujeździec Wielki, Koczurki, a zakończy się w Kuźniczysku przy XVIII-wiecznym modrzewiowym kościele ewangelickim. Docelowo Rowerowa Droga Krzyżowa miałaby połączyć dwa kampusy w Trzebnicy i Krośnicach i wejść w szlaki rowerowe aglomeracji wrocławskiej. Szacowany czas przejazdu od stacji I do XIV (z przystankami ok.10 min): 4 godziny 55 minut. Natomiast czas przejazdu od stacji I do XIV i do Krośnic: 5 godzin 23 minuty.

Na zakończenie sobotniej uroczystości, Ewelina Gryniuk, właścicielka Izby Tradycji Młynarskich zaprosiła wszystkich zgromadzonych na poczęstunek lokalnymi potrawami. Miła niespodzianką był występ muzycznego zespołu grającego niezwykle skoczną, ludową muzykę. Aby tradycji stało się zadość – poczęstunek odbył się w stodole, którą państwo Gryniukowie zaadaptowali jako niezwykłe miejsce spotkań.

 DSC_0084_1.jpegBurmistrz Marek Długozima wraz z starostą trzebnickim Waldemarem Wysockim dokonał uroczystego przecięcia wstęgi.

DSC_0179.jpegPoświęcenia XIII stacji dokonał ks. proboszcz Jerzy Olszówka, dziekan dekanatu trzebnickiego, który odmówił także krótką modlitwę

DSC_0025.jpegBurmistrz Marek Długozima, Krzysztof Lewczak oraz starosta Waldemar Wysocki.

DSC_0176.jpegLicznie zebrani mieszkańcy Kuźniczyska.

DSC_0256.jpegMiła niespodzianką był występ muzycznego zespołu grającego niezwykle skoczną, ludową muzykę.

DSC_0074.jpegNa otwarciu pojawiła się także spora grupa kolarzy z KKS Trzebnica.