Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Honorowi trzebniczanie – burmistrz nominował wybitnych chirurgów

Do zaszczytnego grona Honorowych i Zasłużonych Obywateli Gminy Trzebnica już niebawem dołączą kolejne wybitne osobowości. Burmistrz Marek Długozima złożył wniosek do Rady Miejskiej w sprawie przyznania tytułu Zasłużony dla Gminy Trzebnica zespołowi dziesięciu chirurgów i transplantologów z Powiatowego Szpitala im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Prof. dr hab. n. med. Jerzy Jabłecki, dr n. med. Adam Chełmoński, dr n. med. Adam Domanasiewicz, dr n. med. Ahmed Elsaftawy, dr n. med. Janusz Kaczmarzyk, lek. med. Leszek Kaczmarzyk, lek. med. Paweł Orzechowski, lek. med. Maciej Paruzel, dr n. med. Marcin Syrko, mgr Aneta Arendarska-Maj – to wybitnej klasy zespół lekarzy specjalistów, których osiągnięcia są doceniane przez środowisko medyczne nie tylko w kraju, ale i za granicą.

O spektakularnych osiągnięciach trzebnickich lekarzy mówi się w programach telewizyjnych, pisze się na łamach prasy w całej Polsce i poza nią, w tym również w wydawnictwach lekarskich. Temat osiągnięć jest szeroko omawiany na różnych stronach internetowych, na konferencjach naukowo–szkoleniowych i sympozjach, również zagranicznych. Światowej sławy chirurg prof. Stefan Schneeberger – prezes Amerykańskiego Towarzystwa Transplantacji Rekonstrukcyjnej, spotykając się w listopadzie 2008 r. z pacjentami i lekarzami trzebnickiego szpitala, powiedział m.in.: „To zastanawiające, że małemu szpitalowi udaje się osiągnąć tyle samo, co dużym ośrodkom akademickim w Stanach Zjednoczonych lub w Europie”.

- Wybitne osiągnięcia zespołu Powiatowego Szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy oraz humanitarna postawa lekarzy przynoszą wielką chlubę naszemu miastu i rozsławiają je nie tylko w Polsce, w Europie, ale i na całym świecie. W pełni też uzasadniają wniosek o nadanie całemu zespołowi zaszczytnego tytułu Zasłużony dla Gminy Trzebnica. Nadanie tego wyróżniającego tytułu będzie zarówno uhonorowaniem wieloletniej pracy i licznych sukcesów w dziedzinie transplantologii, ale także podziękowaniem za zasługi dla Trzebnicy – powiedział burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima.

W 2014 roku cały zespół został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego – Jerzy Jabłecki Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Adam Chełmoński i Adam Domanasiewicz Złotym Krzyżem Zasługi, Ahmed Elsaftawy, Janusz Kaczmarzyk, Leszek Kaczmarzyk, Paweł Orzechowski i Maciej Paruzel Srebrnym Krzyżem Zasługi, natomiast Marcin Syrko i Aneta Arendarska-Maj Brązowym Krzyżem Zasługi.

W tym miejscu warto przypomnieć i docenić pracę innych osób z zespołu, składającą się na ostateczny sukces, a mianowicie o personelu wpierającym lekarzy podczas operacji, jak pielęgniarki. Na szczególne wyróżnienie zasługują Panie: Ewa Piesiewicz-Poprawska, Marzena Mitman oraz Hanna Maj, które również zostały odznaczone Brązowymi Krzyżami Zasługi przez Prezydenta RP.

Burmistrz Marek Długozima złożył także wniosek o pośmiertne nadanie tytułu Zasłużonego dla Gminy Trzebnica dr Piotrowi Mozalewskiemu, w uznaniu za udział w pierwszej w Polsce i Europie operacji przyszycia ręki przeprowadzonej w 1971 roku oraz pracę w trzebnickim szpitalu, podczas której przeprowadził liczne, udane operacje przyszycia kończyn dolnych i górnych.
 

a4204fb8726bfd22e4e4fe8d34db5c83.jpeg
Chirurdzy z trzebnickiego szpitala wśród odznaczonych przez Prezydenta RP. Pałac Prezydencki, 2014 rok.

Wybrane osiągnięcia chirurgów z trzebnickiego szpitala:
2006 r.: transplantacja ręki Leszkowi Opoce z Radomia – pierwsza w Polsce, dwudziesta szósta na świecie.
2008 r.: transplantacja ręki kobiecej Damianowi Szwedzie z Radomia.
2009 r.: transplantacja ręki na wysokości ramienia Mirosławowi Borodziukowi z Mysłowic (rękę utracił w dzieciństwie).
2010 r.: transplantacja rąk byłemu żołnierzowi GROM-u (to pierwszy tego typu przeszczep w Polsce); transplantacja ręki z przedramieniem i ramieniem 56-letniej kobiecie, która straciła rękę (to siódmy tego typu przeszczep kończyny w historii trzebnickiego szpitala i druga transplantacja ręki z ramieniem; na świecie wykonano do tej pory cztery takie operacje, w tym dwie w Trzebnicy).

z szpital-trzebnica_pl (2).jpeg