Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Rowerem na drogę krzyżową

Na terenie gminy Trzebnica powstaje pierwsza w Polsce rowerowa droga krzyżowa. Przebiegać będzie przez 12 miejscowości. 14 stacji zostanie rozmieszczonych na długości 45 kilometrów. Docelowo łączyć będzie dwa kampusy – w Trzebnicy oraz Krośnicach, a jej całkowita długość to 68 km. Patronat nad projektem objęła Gmina Trzebnica.

 Projekt rowerowej drogi krzyżowej realizowany jest przez rzeźbiarza - Mariana Krzysztofa Lewczaka i właściciela Izby Tradycji Młynarskich Mariusza Gryniuka przy współudziale Fundacji Wspierania Dziedzictwa Kulturowego „Żarna” z Kuźniczyska.

Z Trzebnicy do Kuźniczyska

Rowerowa Droga Krzyżowa będzie miała swój początek w Trzebnicy przy ul. 3-go maja przy projektowanym nowoczesnym kampusie dla dzieci i młodzieży. -Jest to lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie orlika i planowanej obok Szkoły Podstawowej nr 2 hali widowiskowo-sportowej. Dzięki temu w tej części miasta utworzy się cały ciąg sportowo-rekreacyjny, zaczynający się od Parku Solidarności, przez Orlik, kampus, halę widowiskowo-sportową, Szkołę Podstawową nr 2 i Szkołę Muzyczną, zrewitalizowaną ul. Leśną i stawy trzebnickie, ścieżki w Lesie Bukowym aż do Trzebnickiego Parku Wodnego ZDRÓJ – mówi Mariusz Gryniuk.

model XIII stacji.jpeg

Przebiegać będzie przez Nowy Dwór, Brzyków, Szczytkowice, Komorowo, Komorówko, Domanowice, Koniowo, Ujeździec Mały, Ujeździec Wielki, Koczurki, a zakończy się w Kuźniczysku przy XVIII-wiecznym modrzewiowym kościele ewangelickim. Docelowo Rowerowa Droga Krzyżowa miałaby połączyć dwa kampusy w Trzebnicy i Krośnicach i wejść w szlaki rowerowe aglomeracji wrocławskiej. Szacowany czas przejazdu od stacji I do XIV (z przystankami ok.10 min): 4 godziny 55 minut. Natomiast czas przejazdu od stacji I do XIV i do Krośnic: 5 godzin 23 minuty.

Stacja XIII przy młynie wodnym

Pierwsza stacja jest już w trakcie budowy – stacja XIII jako pierwowzór i zachęta dla kolejnych inwestorów. Powstaje nieopodal starego szachulcowego młyna wodnego z lat 1698- 1700, gdzie w roku 2012 otwarto Izbę Tradycji Młynarskich. Przewidywany termin zakończenia prac przy realizacji stacji – 14 marzec 2015 r. Uroczyste poświęcenie XIII stacji oraz wmurowanie kamienia węgielnego planowane jest na 21 marca.

- Będzie to jedyna tego typu droga krzyżowa w Polsce. Wszystkie stacje drogi krzyżowej wykonane zostaną w technice 3D na murowanych cokołach. Materiały użyte do ich budowy będą nawiązywały stylistyką do zabudowy lokalnej i kapliczki św. Jadwigi Ślaskiej w Kuźniczysku, którą wykonałem wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Kuźniczyska przy wsparciu gminy Trzebnica i sołectwa Kuźniczysko – wyjaśnia Marian Krzysztof Lewczak.
Każda ze stacji posadowiona zostanie na wymurowanym cokole z lokalnej rudy darniowej żelaza i starych cegieł, nadając „wiekowego” charakteru budowli.

Astali wspiera pomysł

W ostatnich dniach firma Astaldi odpowiedziała pozytywnie na prośbę Fundacji Wspierania Dziedzictwa Kulturowego „Żarna” z Kuźniczyska o przekazanie cegieł z rozbiórek budynków mieszczących się na trasie S5-tki. Wszystkie stacje drogi krzyżowej staną bowiem na specjalnych cokołach zbudowanych między innymi z cegieł przekazanych na ten cel przez firmę Astaldi. Materiały pochodzą z rozebranych budynków w okolicach miejscowości Będkowo i Wysoki Kościół, które znalazły się na trasie budowanej drogi S5. -To dobrze, że w dzisiejszych czasach są ludzie, którym nadal zależy na ochronie naszego dziedzictwa kulturowego i tak aktywnie działają na rzecz swojego regionu – czego przykładem jest projekt budowy rowerowej drogi krzyżowej przy trasie Trzebnica-Milicz. Materiały z rozbiórek budynków stojących na wytyczonej trasie przebiegu drogi ekspresowej S5 nie są potrzebne podczas prowadzonych prac, dlatego tym bardziej cieszymy się, że będą mogły zostać wykorzystane do tak szczytnego celu – mówi Tomasz Mołdysz, dyrektor kontraktu z firmy Astaldi.

Realizacja projektu budowy drogi krzyżowej jest zaplanowana na okres dwóch lat – do końca 2016 roku. Gmina Trzebnica objęła patronatem projekt rowerowej drogi krzyżowej na płaszczyźnie projektowej, wykonawczej i promocji. Obecnie trwają prace projektowe w Urzędzie Miejskim w Trzebnicy nad projektem całego szlaku i zagospodarowaniem terenu wokół każdej stacji.

Wokół każdej stacji planowana jest zabudowa ławeczki, jako miejsce odpoczynku i kontemplacji, stojak rowerowy, stojak na znicze, kosz na śmieci, rabatka kwiatowa. Całość będzie ogrodzona płotkiem uniemożliwiającym dostęp zwierzętom, w szczególności psom.
Zostanie zabudowana tablica informacyjna, na której znajdą się – opis drogi krzyżowej, opis trasy, mapa trasy, krótki opis miejscowości z historią.
Każda stacja będzie miała dodatkowo wyryte na drewnianej belce nazwy fundatorów lub sponsorów oraz wmurowane kapsuły czasu.

1.jpeg