Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Kluczowa droga w fazie realizacji

W środę 4 lutego Burmistrz Marek Długozima podpisał umowę na remont oraz rozbudowę ulicy Cichej, która stanie się drogą dojazdową do nowopowstającej fabryki firmy Perfand. Zadanie zrealizuje firma Gembiak-Mikstacki Sp.j.

Przypomnijmy, że inwestor, właściciel firmy Perfand Andrzej Trawiński, po zakupieniu gruntu od Gminy Trzebnica, napotkał w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad problemy proceduralne związane z uzyskaniem pozwolenia na włączenie wyjazdu i wjazdu do drogi krajowej nr 5. Gąszcz przeszkód proceduralnych i administracyjnych sprawił, że realizacja inwestycji musiała przesunąć się w czasie. Na szczęście po wybudowaniu drogi ekspresowej S-5, łatwiej będzie uzyskać pozwolenie na wspomniany wjazd do trzebnickiej obwodnicy. Jednak nie czekając na kolejne proceduralne rozstrzygnięcia, burmistrz Marek Długozima podjął decyzję o wybudowaniu drogi gminnej, która już teraz pozwoli na bezproblemowe dotarcie na teren inwestycji, a po wybudowaniu fabryki – umożliwi do niej odpowiedni dojazd. Podpisana dziś umowa jest finalizacją złożonej obietnicy.

– Uważam, że nie może być tak, że jedna instytucja blokuje rozwój gminy i powstanie nowych miejsc pracy tylko dlatego, że nie chce zgodzić się na podłączenie wjazdu do drogi krajowej – komentuje burmistrz i dodaje – Dlatego zdecydowałem, że wspólnie wybudujemy drogę, co jest częstą praktyką samorządów, którym zależy na rozwoju i pozyskiwaniu kolejnych inwestorów dających mieszkańcom pracę. Dwa lata temu, gdy okazało się, że pojawiają się problemy na linii GDDKIA – inwestor, szybko zareagowałem, by znaleźć alternatywne rozwiązanie tego problemu. Dlatego zleciłem opracowanie projektu drogi wewnętrznej, który obecnie, wraz z podpisaniem umowy, wchodzi w fazę realizacji. To oznacza, że już w najbliższym czasie w gminnej strefie inwestycyjnej powstanie pierwsza fabryka.

Droga będzie poprowadzona ul. Cichą od samego jej początku, czyli skrzyżowania z ul. Prusicką. Warto dodać, że przy okazji remontu tej drogi oraz dobudowania jej dalszego przebiegu, powstaną nowe miejsca parkingowe w bezpośrednim sąsiedztwie znajdującego się obok cmentarza oraz położona zostanie zupełnie nowa nawierzchnia.

Jak zapewnia Andrzej Trawiński – inwestor, właściciel firmy Perfand, równolegle z budową drogi rozpoczną się prace kanalizacyjne i elektryczne, a wiosną, rozpocznie się już budowa fabryki, która docelowo ma zatrudniać 800 osób. Wcześniej na działce został też postawiony transformator dostarczający prąd przyszłej fabryce.

 

1.jpegPodpisanie umowy: Burmistrz Marek Długozima, zastępca Naczelnika Wydziału TI Zbigniew Mroziński oraz wykonawcy Wiesław Gembiak i Paweł Mikstacki.

2.jpegSzczegółowe ustalenia dotyczące wykonania dróg dojazdowych oraz rozpoczęcia prac przy budowie fabryki,  zostały podjęte na październikowej wizji lokalnej w której uczestniczył Burmistrz Marek Długozima wraz z Sekretarzem Danielem Buczakiem oraz inwestorem Andrzejem Trawińskim.

3.jpegTo właśnie ta droga, po wykonanych pracach, stanie się drogą dojazdową do powstającej fabryki.

4.jpegW trakcie remontu zostanie również odnowiona stara nawierzchnia ulicy Cichej, powstaną tu także nowe miejsca parkingowe.

5.jpegTeren przeznaczony pod budowę fabryki firmy Perfand.

mapa Perfand.jpeg