Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

W sprawie szynobusa

Na zaproszenie Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy przedstawiciele Kolei Dolnośląskich 27 stycznia wzięli udział w spotkaniu, którego główne punkty dotyczyły m.in. zmian w rozkładzie jazdy szynobusów i wprowadzenia biletu aglomeracyjnego.

Tematem spotkania był m.in. projekt „Urbancard” – karty, w ramach której na jednym bilecie, w obrębie aglomeracji wrocławskiej, będą mogli również podróżować trzebniczanie. Jeszcze przed wyborami ten pomysł zgłaszał burmistrz Marek Długozima, który w tej sprawie kontaktował się już z przedstawicielami miasta Wrocław.

- Wprowadzenie biletu aglomeracyjnego na przewozy autobusowe i kolejowe pomiędzy Trzebnicą a Wrocławiem z pewnością zwiększy atrakcyjność naszego połączenia. Wiem, jak ważna jest to sprawa dla mieszkańców naszej gminy. Połączenie kolejowe z Wrocławiem dla wielu z nas jest bowiem wygodniejszą, ale często i tańszą alternatywą dla połączenia szosowego. To pomysł innowacyjny. Cieszę się, że będziemy dobrym przykładem dla innych miast. Będzie to faktyczny początek wrocławskiej kolei aglomeracyjnej, bowiem do tej pory „Urbancard” funkcjonuje jedynie w obrębie samego Wrocławia – mówi burmistrz Marek Długozima.

Kolejny z punktów rozmów dotyczył nowego rozkładu jazdy szynobusów kursujących na trasie Trzebnica – Wrocław – Trzebnica. W związku z pracami modernizacyjnymi linii kolejowych przeprowadzanymi na tym odcinku przez PLK Koleje Państwowe w najbliższym czasie ulegnie zmianie dotychczasowy harmonogram.

- Dotarły do mnie informacje od naszych mieszkańców, którzy są zaniepokojoni tym, że szynobus za jakiś czas nie będzie kursował do Dworca Głównego. Chcę podkreślić, że otrzymałem zapewnienie od przedstawicieli Kolei Dolnośląskich, że będzie to sytuacja przejściowa związana z remontem torów, za który odpowiada PKP Polskie Linie Kolejowe. W miarę jak to będzie możliwe szynobusy wrócą do normalnego rozkładu.

Szczegółowe informację o harmonogramie i zmianach znajdą Państwo pod tym adresem internetowym:

www.kolejedolnoslaskie.eu

Poza nowym rozkładem jazdy, a także projektem „Urbancard” podczas spotkania rozmawiano również o promocyjnych cenach biletów na różnego rodzaju eventy organizowane w Gminie Trzebnica.

- To kolejny krok do tego, by Trzebnica stała się miejsce atrakcyjnym i przyjaznym również dla wszystkich, którzy zechcą nas odwiedzić - dodaje burmistrz.

Przypomnijmy normalnotorowa linia kolejowa Trzebnica – Wrocław – Trzebnica powstała w 1886 roku. Dla ruchu pasażerskiego zamknięto ją w roku 1991. Dzięki staraniom obecnego burmistrza Marka Długozimy w 2009 roku na malowniczą trasę ponownie ruszyły szynobusy. W tym samym roku burmistrz Marek Długozima został laureatem konkursu „Człowiek Roku - Przyjaciel Kolei” organizowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Railway Business Forum.

DSC_0002.jpeg
W spotkaniu udział wzięli: ze strony Kolei Dolnośląskich: Bogusław Molecki i Tomasz Kloc, ze strony Gminy Trzebnica: burmistrz Marek Długozima, sekretarz Daniel Buczak oraz pracownicy Wydziału Techniczno – Inwestycyjnego: naczelnik Zbigniew Zarzeczny i Grzegorz Król.