Wniosek o preferencyjny zakup węgla - dowiedz się więcej  |  Godziny pracy Urzędu Miejskiego w Trzebnicy: PON. WT. CZW.: 7:30-15:30  ŚR.: 7:30-16:00  PT.: 7:30-15:00   

  • EN
  • DE
  • UA

Orszak Trzech Króli w Trzebnicy!

Przeszedł ulicami miasta po raz pierwszy i od razu zachwycił. Niezwykła atmosfera, rozśpiewane tłumy mieszkańców, barwni królowie na koniach, koncerty i pięknie rozegrane sceny ulicznych jasełek. Organizatorami Orszaku Trzech Króli w Trzebnicy byli: Gmina Trzebnica, Parafia św. Bartłomieja Ap. i św. Jadwigi Śląskiej, a także Stowarzyszenie Trzecie Skrzydło. Strefa Rozwoju Rodziny.


Tuż po godz. 13.30 przy bazylice rozegrano pierwsze sceny największych ulicznych jasełek. Widzowie usłyszeli Edykt Cezara Augusta, zobaczyli Józefa i brzemienną Maryję, którzy podejmują decyzję, by udać się do Betlejem i na koniec gromkimi brawami przywitali trzech mędrców na koniach wyruszających w drogę.

Na czele trzebnickiego orszaku z Gwiazdą Betlejemską szła mała Gaja Dziadosz wraz z rodzicami – mamą Leną i tatą Andrzejem. Za gwiazdą podążali Mędrcy na koniach, które pochodziły ze stajni Bogdana Goliana z Chwalimierza. Następnie najmłodsi z rodzicami. Dzieci z trzebnickich przedszkoli: Przedszkola Integracyjnego, Przedszkola nr 1 i Przedszkola nr 2 w Trzebnicy przebrane za aniołów i pasterzy. Krok dalej maszerowali rycerze i dwórki z poszczególnych orszaków. Zachwycał Europejski Orszak, w skład którego wchodziła młodzież ze Zespołu Szkół w Ujeźdzcu Wielkim oraz ze Szkoły Podstawowej w Kuźniczysku. Peleryny, misternie przygotowane hełmy, dwórki w stosownych woalkach. Widać było, że w przygotowanie zaangażowało się wielu rodziców, nauczycieli oraz dyrekcja. Podobnie w pozostałych orszakach. Za Orszakiem Europejskim podążał Orszak Azjatycki, który tworzyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2. Powiewały zielone peleryny, ale uwagę zwracały także miecze, tarcze oraz orientalne nakrycia głowy. Ostatni z Orszaków – Orszak Afrykański zachwycił oryginalnością strojów. Dzieci w kolorowych chustach, z ciekawymi dodatkami w postaci koralików, naszyjników, pomalowane niejednokrotnie na czarno tworzyły barwny pochód. W Orszaku Afrykańskim, utworzonym przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy szli również przebrani rodzice oraz nauczyciele. Barwne stroje miała również młodzież z Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy, wśród której przeważali aniołowie i diabły. Za nimi podążali mieszkańcy miasta, którzy otrzymali korony i śpiewniki kolęd. Rolę narratora i moderatora Orszaku pełnił Wojtek Wałejko.

Wśród mieszkańców obecni byli: burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima wraz z małżonką, przewodniczący Rady Miejskiej Mateusz Stanisz, starosta trzebnicki Waldemar Wysocki, wicestarosta Jerzy Trela wraz z małżonką, a także ks. Jerzy Olszówka, proboszcza parafii św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi Śląskiej. Punkt kulminacyjny miał miejsce na trzebnickim rynku, gdzie królowie pokłonili się Dzieciątku i złożyli mu w hołdzie dary. Tam też na wszystkich czekała ciepła herbata, a dzieci otrzymały słodkie drożdżówki. Cały orszak szedł wśród głosu rozśpiewanych kolędników.

W przestrzeni miasta widzowie obejrzeli kolejne sceny ulicznych jasełek. Na schodach Urzędu Miejskiego swoją grą aktorską wcielając się w rolę zazdrosnego Heroda zachwycił Tomasz Przybylski, któremu świetnie towarzyszyli Łukasz Pudłowski i Radosław Krawczyk. W kolejnych aktach sceny, gdy Maryja i Józef, musieli odejść z gospody, gdyż nie było dla nich miejsca, na wielkie brawa zasługiwała młodzież z grupy Maranatha prowadzona przez ks. Wojtka Czarnotę.
W formie pantomimy widzowie zobaczyli na schodach przy Zaułku Kupieckim walkę aniołów z diabłami. Młodzież zgromadzona wokół Teatru Improwizacji, działającym przy Trzebnickim Centrum Kultury i Sportu, swoją grą wzbudziła wiele emocji wśród widowni.

 
Finałowym akcentem wydarzenia był koncert kolęd, podczas którego w pięknym występie usłyszeliśmy młodzież i rodziców z nowo otwartej Szkoły Muzycznej w Trzebnicy im. prof. E.Kajdasza, a także muzyków z folkowego zespołu Mitlos, który często gości na trzebnickich scenach.

Organizatorzy i sponsorzy

Organizatorami Orszaku w Trzebnicy byli: Gmina Trzebnica i Parafia św. Bartłomieja i św. Jadwigi Śl., a także środowisko rodzin skupione wokół Stowarzyszenia Trzecie Skrzydło. Strefa Rozwoju Rodziny.

Wśród partnerów należy wymienić: Trzebnickie Centrum Kultury i Sportu, Straż Miejska, program Trzebnicka Rodzina 3+, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Trzebnicy, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej i Szkoła Muzyczna I stopnia im. prof. E.Kajdasza.

Natomiast wśród lokalnych sponsorów znaleźli się: Dominik Piziewicz właściciel sklepu Kamilnotebook. Profesjonalny Serwis Laptopów; Sklep Firmowy Biały Jeleń w Trzebnicy; Gabinet Stepmed. Fizjoterpia. Osteopatia w Trzebnicy, lokalny oddział sklepu Intermarche oraz Hurtownia Materiałów Budowlanych Jerzy Szostak.

Orszak w Polsce i na świecie


Około miliona ludzi w ponad 330 miastach i miejscowościach w całej Polsce i kilkadziesiąt tysięcy w 15 miastach zagranicą wzięło udział w tegorocznym Orszaku Trzech Króli. Otwarte i radosne świętowanie Objawienia Pańskiego spotykało się w całym kraju z bardzo dobrym przyjęciem.

Orszaki nawiązują do tradycji wspólnego, publicznego kolędowania i wystawiania jasełek opowiadających historię narodzin Jezusa Chrystusa i hołdu oddanego mu w stajence betlejemskiej przez pasterzy i Trzech Króli - mędrców. W organizację włączają się całe społeczności lokalne – parafie, stowarzyszenia, szkoły, rodzice, władze samorządowe, strażacy, ośrodki kultury i organizacje młodzieżowe.

W kilku słowach o Orszaku w Trzebnicy

Burmistrz Marek Długozima: - Dziękuję Wszystkim mieszkańcom Gminy Trzebnica. Po raz kolejny pokazaliśmy, iż pięknie potrafimy jednoczyć się przy dobrych dziełach. Tym razem poszliśmy drogą, którą szli trzej królowie, którą wyznaczyło nam Nowonarodzone Dziecię. Jako pierwsze miasto w powiecie zorganizowaliśmy Orszak Trzech Króli. Ogromnie się cieszę, że to kolejne rodzinne wydarzenie, które angażuje wszystkich mieszkańców - od tych najmniejszych do tych największych.

Ks. Jerzy Olszówka, proboszcz parafii św. Bartłomieja Ap. i św. Jadwigi Śl.: Dzisiejsza uroczystość zainspirowała nas, by wzorem Mędrców ze Wschodu, podjąć trud pielgrzymowania. Wyruszyliśmy, by pokłonić się Nowonarodzonemu. Cieszę się, że Trzebnica dołączyła do miast, które organizują Orszak. Przyznam szczerze, że nie spodziewałem się, iż orszak tak wspaniale nam przebiegnie i tylu nas przyjdzie, by świętować Narodzenie Pana. Myślę, że to piękna tradycja, która w Trzebnicy na stałe wejdzie do kalendarza przeżywania tego faktu z radości Bożego Narodzenia.

Agnieszka Wałejko, Stowarzyszenie Trzecie Skrzydło. Strefa Rozwoju Rodziny: Pomysł zorganizowania orszaku zrodził się ponad rok temu w grupie znajomych rodzin. Cieszymy się, że dziś dane nam było wraz z wszystkimi mieszkańcami pokłonić się Dzieciątku Jezus. Mamy nadzieję, że jako stowarzyszenie będziemy mogli równie owocnie pracować przy innych wydarzeniach, które mają na celu promowanie wartości rodzinnych w naszym mieście. I oczywiście dziękujemy wszystkim, dzięki którym organizacja tak dużego przedsięwzięcia była możliwa.

Ania Śródka, Stowarzyszenie Trzecie Skrzydło. Strefa Rozwoju Rodziny: Orszak zorganizowaliśmy przede wszystkim z potrzeby serca. Nasze stowarzyszenie wyszło z taką inicjatywą, która od razu spotkała się z wielkim entuzjazmem. Myślę, że to dobre miejsce i dobry czas na świętowanie wśród rodziny. To, że organizujemy orszak w Trzebnicy to świetna okazja, byśmy nie musieli jechać gdzieś dalej, np. do Wrocławia. Pięknie, że dziś przyszło tak wiele rodzin, by świętować i pokłonić się Chrystusowi. W ogóle ilość ludzi jest dla nas mobilizacją, by w przyszłym roku podjąć również trud organizacji.

Rodzina Państwa Grabowskich: Nasze dzieci chętnie wzięły udział w tym radosnym wydarzeniu. Wszyscy cieszyliśmy się, że można się przebrać. Antoś jest pastuszkiem, Celina i Janina występują w roli aniołków. Orszak to dobry sposób na spędzenie tego święta, z rodziną, w grupie przyjaciół. Zamiast siedzieć przed telewizorem, możemy innym dać świadectwo naszej wiary.

Bracia: Krzyś i Gabryś Miś: Było super. Po prostu super. Ja dziś jestem królem, ale jakim? To nie wiem. Najbardziej podobały nam się te sceny i trzej królowie!
Orszak Trzech Króli (75 of 110).jpeg Gaja Dziadosz wraz z rodzicami: mamą Leną i tatą Krzysztofem przygotowali piękną Gwiazdę Betlejemską, która poprowadziła w Trzebnicy Orszak Trzech Króli.

Orszak Trzech Króli (31 of 110).jpegTłumy mieszkańców z zachwytem przygladały się kolejnym scenom ulicznych jasełek.

Orszak Trzech Króli (78 of 110).jpeg Wśród mieszkańców obecni byli również: burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima wraz z małżonką, przewodniczący Rady Miejskiej Mateusz Stanisz, starosta trzebnicki Waldemar Wysocki, wicestarosta Jerzy Trela wraz z małżonką, a także ks. Jerzy Olszówka, proboszcza parafii św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi Śląskiej.

Orszak Trzech Króli (91 of 110).jpeg Ks. Proboszcz Jerzy Olszówka dziękował organizatorom: burmistrzowi Markowi Długozimie, Ewelinie Gładysz z Wydziału Promocji oraz Annie Śródce ze Stowarzyszenia Trzecie Skrzydło.

Orszak Trzech Króli (92 of 110).jpeg Burmistrz Marek Długozima również ze słowami wdzięczności zwrócił się do wszystkich, którzy uczestniczyli w Orszaku i przyszli pokłonić się Dzieciątku.

Orszak Trzech Króli (15 of 110).jpeg Jedna z pierwszych scen rozegrana tuż przy Bazylice. W roli Józefa i Maryi młodzież z grupy Maranatha prowadzonej przez ks. Wojtka Czarnotę.

Orszak Trzech Króli (2 of 110).jpeg Orszak Afrykański zachwycił oryginalnością strojów.

Orszak Trzech Króli (87 of 110).jpeg Na scenie trzej królowie - jeźdzcy ze stadniny pana Bogdana Goliana z Chwalimierza, święta Rodzina oraz Gwiazda Betlejemska niesiona przez rodzinę Dziadosz.

Orszak Trzech Króli (81 of 110).jpeg Orszak Europejski tworzyli uczniowie z Zespołu Szkół w Ujeźdzcu Wielkim i w Kuźniczysku. Na zdjęciu wraz z dyrektorem Mariuszem Szkaradzińskim.

Orszak Trzech Króli (97 of 110).jpeg Młodzież ze Szkoły Muzycznej im. prof. E.Kajdasza zachwyciła koncertem kolęd. Na zdjęciu wraz z nauczycielką śpiewu panią Moniką Gruszczyńską.

Orszak Trzech Króli (100 of 110).jpegOrganizatorzy Orszaku Trzech Króli w Trzebnicy: Burmistrz Marek Długozima, Anna Śródka ze Stowarzyszenia Trzecie Skrzydło, ks. proboszcz Jerzy Olszówka, Ewelina Gładysz pracownik Wydziału Promocji

Orszak Trzech Króli (103 of 110).jpeg Ogromną pracę jako wolonatariusze wykonali harcerze z Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej - nie tylko ochraniali orszak, ale również roznosili drożdżówki i słodycze dla najmłodszych.

Orszak Trzech Króli (110 of 110).jpeg Na finał zagrał zespół folkowy Mitlos.

Orszak Trzech Króli (29 of 110).jpeg Tomasz Przybylski w roli Heroda zachwycił swoją grą aktorską.

Orszak Trzech Króli (46 of 110).jpegJedna ze scen, która wzbudziła ogromne emocje - walka aniołów z diabłami pokazana w formie pantomimy przez Teatr Improwizacji działający przy Trzebnickim Centrum Kultury i Sportu.


Więcej zdjęć na: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.961930563834369.1073742048.163431853684248&type=1