Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Trzebnica – miasto, które doskonale się rozwija

Trzebnica uplasowała się w czołówce najlepiej rozwijających się miast w Polsce. W Piśmie Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” pojawił się ranking sukcesu kadencji 2010-2014, w którym wzięto pod uwagę aż 16 różnego rodzaju kryteriów. Trzebnica na 267 miast powiatowych zajęła 69. miejsce.  W województwie dolnośląskim – czwarte.


Redakcja dwutygodnika „Wspólnota” przygotowując zestawienie rozpatrywała pojęcie sukcesu ostatnich czterech lat w kilku zasadniczych aspektach: finansowym, ekonomicznym, infrastrukturalnym i społeczno-politycznym. Wzięto  pod uwagę między innymi dochody budżetowe i strukturę wydatków w gminie, rozwój infrastruktury, wskaźniki ekonomiczne, poziom życia ludności, jakość edukacji w mieście i frekwencję wyborczą. Jak twierdzą autorzy materiału – Paweł Swianiewicz, profesor, kierownik Zakładu Rozwoju Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego i doradca Prezydenta RP oraz Julita Łukomska, doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Zakładzie Rozwoju i Polityki Lokalnej – końcowy wynik rankingu, czyli wskaźnik „sukcesy kadencji” jest sumą sukcesów cząstkowych.

Ranking ten przygotowano po raz czwarty. Na zakończenie każdej kadencji samorządowej.Trzebnica wśród miast powiatowych uplasowała się na 69. miejscu. Jest to sukces tym bardziej znamienny, że w latach 2002-2006, gdy burmistrzem był Jerzy Hołdanowicz, znajdowała się w końcówce rankingu, bo dopiero na 253. miejscu.
Z kolei wśród miast na Dolnym Śląsku, Trzebnica zajmuje 4. miejsce. Wyprzedzają ją tylko – Polkowice, które znalazły się w rankingu na 19. miejscu, Świdnica z 27 pozycją i Środa Śląska z 52. miejscem.

- Wysoka pozycja Trzebnicy w tym rankingu jest znacząca, bo pokazuje, że zespoły pracujące nad tym zestawieniem patrzą na nasze miasto obiektywnie i co ważne, dostrzegają nas jako miejsce, które dynamicznie się rozwija. Jestem dumny, że mogę powiedzieć, iż jesteśmy jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast Dolnego Śląska i Polski. Każdy gospodarz byłby dumny z takiej oceny miasta, bo to jest także swego rodzaju ocena gospodarza miasta – mówi burmistrz Marek Długozima. - Jest to tym bardziej nobilitujące, bo zaprzecza wszystkim plotkom głoszonym przez sceptyków i krytykantów, jakoby gmina tonęła w długach. Na szczęście czym innym są realne działania, czym innym pobożne życzenia – dodaje burmistrz.