Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Uroczystość w Gimnazjum nr 1

- Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość. Swoim występem nadaliście wydarzeniu podniosły ton i pokazaliście nam jak ważne dla Was jest Święto Niepodległości - powiedział Burmistrz Marek Długozima zwracając się do młodzieży i zaproszonych gości podczas uroczystości z okazji 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 12 listopada w Gimnazjum nr 1 im. Księcia Henryka Brodatego w Trzebnicy odbył się uroczysty apel z tej okazji.

We wspólnym świętowaniu tak ważnego dla wszystkich Polaków dnia, udział wzięli m.in.: burmistrz Marek Długozima, Elżbieta Nowak - Dyrektor Gimnazjum nr 1, Lucjan Tać - prezes zarządu Trzebnickiego Koła Sybiraków i Antoni Ćwirko - jeden z najstarszych pionierów ziemi trzebnickiej.

Po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego, zebranych gości przywitała dyrektor gimnazjum Elżbieta Nowak i zaprosiła wszystkich na część artystyczną przygotowana przez uczniów. Młodzi aktorzy przygotowali wiersze mówiące o tym, czym jest patriotyzm, braterstwo i poświęcenie.

„Jedenasty Listopada! Tym, co zmarli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa.
Im to bowiem zawdzięczamy wolność – polską mowę w szkole, to, że tylko z ksiąg historii
poznajemy dziś niewolę. Uroczyście biją dzwony, w mieście flagi rozwinięto...i me serce się raduje, że obchodzę Polski święto”.

Zaśpiewali również pieśni, które zagrzewały przed laty Polaków do walki. Wspólne wykonanie utworów takich jak „Piechota”, czy „Rota” dostarczyło wiele wzruszeń, zwłaszcza kombatantom siedzącym na widowni.

- Dnia 11 listopada 1918 roku nasza Ojczyzna po 123 latach niewoli odzyskała wolność.
Od tego ważnego wydarzenia minęło 96 lat. Cieszy mnie to, że młodzież chce świętować ten wyjątkowy dla nas Polaków dzień. To dzięki Wam - młodzieży, pamięć o walczących za Ojczyznę nie zginie
- powiedział Antoni Ćwirko.

Na zakończenie uroczystości burmistrz Marek Długozima otrzymał od młodzieży pamiątkową fotografię. W ten sposób uczniowie chcieli podziękować za wkład pracy w rozwój gimnazjum.


2.jpeg
3.jpeg Burmistrz Marek Długozima podkreślił jak bardzo jest dumny, że w gimnazjum uczy się młodzież. potrafiąca docenić trud przodków, którzy walczyli o wolność.
4.jpeg Pamiątkowe zdjęcie uczestników apelu.
1.jpeg Młodzież z okazji święta przygotowała krótki występ artystyczny.