Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Teren pod park dla psów oczyszczony

Trwają prace związane z przygotowaniem gminnego terenu pod budowę parku dla psów, który powstanie w bliskim sąsiedztwie stawów trzebnickich. Zadanie to wykonują więźniowie z zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu w ramach umowy, którą 27 sierpnia podpisał burmistrz Marek Długozima wraz z Dyrektorem Okręgowym Służby Więziennej we Wrocławiu płk Ryszardem Godylą. Na jej mocy, osadzeni, nieodpłatnie wykonują prace zlecone im przez Gminę Trzebnica. Warto dodać, że taka forma odpracowania przez skazanych swojej kary znacznie pomaga w resocjalizacji, a taki model funkcjonowania więźniów w społeczeństwie od wielu lat z powodzeniem sprawdza się w krajach europejskich. W naszym kraju w dalszym ciągu jeszcze niewiele gmin decyduje się na tego typu współpracę.

- Ta współpraca pokazuje, że wychodzimy naprzeciw nowoczesnemu podejściu do tematu odbywania kary pozbawienia wolności. Już podczas zorganizowanej przez nas majowej konferencji daliśmy jasno do zrozumienia, że chcemy umożliwić prace skazanym, wspomagając tym samych ich resocjalizację – powiedział Burmistrz Marek Długozima – Uważam, ze każdy zasługuje na szansę odpracowania swoich złych uczynków. Taka forma readaptacji więźniów jest również burzeniem negatywnego stereotypu, który powoduje, że wszyscy więźniowie postrzegani są jako groźni przestępcy, którzy nie mają już żadnych szans w powrocie do społeczeństwa. Często jednak zapomina się o tych, którzy osadzeni zostali w zakładzie karnym, ponieważ np. splot skomplikowanych życiowych wydarzeń pokrzyżował ich normalne funkcjonowanie. My chcemy dać szansę powrotu do społeczeństwa każdemu, kto w ocenie ekspertów ze służby więziennej rokuje takie nadzieje i przydziela do takiej formy ograniczenia wolności – zakończył burmistrz.

– Praca przebiega sprawnie, więźniowie wykonali już większość prac związanych z oczyszczeniem działki przeznaczonej pod budowę parku dla psów, kolejnym zadaniem będą prace na Trzebnickim Stadionie Miejskim Fair Play Arena – mówi Iwona Durbajło Naczelnik Wydziału Organizacyjnego, nadzorująca z ramienia Urzędu Miejskiego realizację umowy z Okręgową Służbą Więzienną.

Warto dodać, że już wcześniej Gminna Spółka Komunalna ERGO skutecznie realizowała współpracę z zespołami kuratorskiej służby sądowej, przyjmując do pomocy przy pracy osoby z wyrokiem ograniczenia wolności.

IMG_0394 zamazane twarze.jpeg Burmistrz Marek Długozima wraz z Iwoną Durbajło Naczelnikiem Wydziału Organizacyjnego sprawdza postęp prac.

IMG_0389 zamazane twarze 2.jpeg
Teren przygotowany pod mający powstać park dla psów.

DSC_0229.jpeg
Więźniowie podczas pracy.