Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88     *     Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że w piątek 12 czerwca 2020 r. Urząd Miejski w Trzebnicy będzie nieczynny. W zamian Urząd będzie otwarty w godz. 7:30-15:00 w sobotę 27 czerwca. Zachęcamy do korzystania w tym czasie z Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej - ePUAP.

  • EN
  • DE

Gdzie rzetelność dziennikarska?

Jednym z podstawowych założeń dziennikarstwa jest przekazywanie czytelnikom informacji bazujących na wiarygodnych źródłach. Jednak po raz kolejny dziennikarzom lokalnej gazety „NOWa” tej rzetelności zabrakło – co zostało podkreślone już w nagłówku artykułu pt. „Mętne informacje o basenie”, zamieszczonym w najnowszym wydaniu gazety (nr 15 z dn. 12-18 IV 2011). Artykuł zaczyna się bowiem od cytowania plotek krążących po mieście, a nie oficjalnych informacji.

Dla zweryfikowania plotek, na które powołuje się gazeta „NOWa” (a o których de facto nikt poza nią na mieście ich nie słyszał), rzetelność dziennikarska wymaga, aby autor artykułu przede wszystkim zwrócił się do wiarygodnego źródła, którym jest wykonawca inwestycji oraz do inwestora czyli gminy. Natomiast w pytaniach, które wpłynęły do urzędu dzień przed publikacją artykułu, nie ma nawet wzmianki o rzekomej wodzie wydobywającej się spod gruntu. Dementując jednocześnie tą plotkę, stwierdzamy autorytatywnie, że jest ona zwyczajnym kłamstwem.

Rażący przykład nierzetelności dziennikarskiej widać także we fragmencie, w którym autor opisuje fragment rozmowy z burmistrzem, który prosi dziennikarza o złożenie zapytań na piśmie. Autor artykułu informuje czytelników, że „tak też zrobiliśmy”. Jednak nie podaje już informacji, że zapytanie wpłynęło w poniedziałek – 11. kwietnia, czyli dzień przed ukazaniem się gazety z tym artykułem. Jednak w dalszej części artykułu dziennikarz dziwi się, że urzędnicy zasłaniają się 14 dniowym terminem udzielenia odpowiedzi. W efekcie końcowym gazeta zarzuca burmistrzowi trudności w uzyskaniu informacji, mimo, że nie daje nawet takiej możliwości, gdyż krytyczny artykuł publikuje dzień po złożeniu w urzędzie pisemnego zapytania w tej sprawie.

Wprowadzona jakiś czas temu polityka informacyjna Urzędu Miejskiego odwołuje dziennikarzy do składania wszelkich zapytań na piśmie, w celu ujednolicenia i usprawnienia przepływu informacji jak również precyzyjnej formy zadawania pytań. Przewidziany w Ustawie o Dostępie do Informacji Publicznej 14 – dniowy termin udzielenia odpowiedzi nie oznacza – jak sugerowane jest w artykule – przekazania odpowiedzi w 14 dniu przewidzianym w ustawie. A nawet jeśli odpowiedź wyjdzie w tym dniu to ustawa daje do tego prawo, o czym mówi art. 13 wspomnianej ustawy. Natomiast ustęp 2 tego artykułu daje możliwość wydłużenia terminu w uzasadnionych przypadkach nawet do dwóch miesięcy.

Urząd Miejski nie ma nic do ukrycia i nie uchyla się od odpowiedzi, więc wszystkie odpowiedzi na złożone zapytania będą udzielane w ustawowym terminie. Jednak nie może być tak, że urzędnicy będą pracować tylko nad udzielaniem odpowiedzi lokalnej prasie w trybie pilnym kosztem wykonywania swoich codziennych obowiązków.

Najnowsze, oficjalne informacje dotyczące basenu można znaleźć w artykule pt. „Basen na ukończeniu”, zamieszczonym w serwisie internetowym urzędu – www.trzebnica.pl w dziale „Aktualności”.