• EN
  • DE

Życiu naprzeciw

Uprawiać nordic walking może każdy bez względu na wiek i stan zdrowia. Udowodnili to 26 września uczestnicy Mistrzostw Polski Nordic Walking Osób Niepełnosprawnych, biorąc udział w zawodach pod hasłem “Wyjść Życiu Naprzeciw”.

To już kolejny raz kiedy Gmina Trzebnica włączyła się w organizację zawodów Nordic Walking. Pod koniec kwietnia tego roku w Trzebnicy odbyła się Inauguracja Pucharu Polski w Nordic Walking. Wzięło w niej udział prawie 300 zawodników z całego kraju. Wcześniej odbyły się też międzyszkolne zawody. Mistrzostwa odbywały się na terenie kompleksu boisk sportowych Orlik 2012, a trasa przebiegała m.in. przez Park Solidarności. Blisko 100 sportowców z całego kraju zmierzyło się na dystansie 2,5 oraz 5 km.

nordic walking (6 z 89).jpeg

 nordic walking (3 z 89).jpeg

- Bardzo się cieszę, że w Trzebnicy odbyły się Mistrzostwa Polski Nordic Walking Osób Niepełnosprawnych. Pokazuje to, że hasło “Wyjść życiu naprzeciw” jest w Gminie Trzebnica bardzo mocno realizowane. Topografia miasta i specjalnie przygotowane ścieżki do uprawiana Nordic Walking pokazują, że ten sport może trenować każdy - zarówno osoby zdrowe jak i te, które nie są w pełni sprawne – powiedział burmistrz Marek Długozima i dodał - Chcemy, aby ta impreza na trwałe wpisała się w kalendarz imprez w Gminie Trzebnica.

nordic walking (8 z 89).jpeg

nordic walking (9 z 89).jpeg

Podczas imprezy zbierane były pieniądze na dalsze leczenie i rehabilitację 21-letniej Natalii Noszczyk z Kuźniczyska, która w 2008 roku uległa wypadkowi. Z tej okazji służby mundurowe reprezentowane przez Policję, Straż Miejską, Sędziów, Służbę Celną oraz Powiatową Straż Pożarną w Trzebnicy, wzięły udział w sztafecie nordic walking. Pięć pań i 15 panów zmierzyło się na dystansie 4 x 1250 m. Najbardziej wysportowana okazała sie Policja. Drugie miejsce zajęli Sędziowie a trzecie - Straż Miejska.
Organizatorzy zadbali o uatrakcyjnienie imprezy i zaprosili maskotkę policyjną - Komisarza Lwa oraz maskotkę Trzebnicy - Super Kota, które również spróbowały swoich sił i wzięły udział w zawodach Nordic Walking. Wyścig wygrał trzebnicki Super Kot, a sama rywalizacja była bardzo widowiskowa i zabawna.

nordic walking (53 z 89).jpeg

nordic walking (57 z 89).jpeg

nordic walking (60 z 89).jpeg

nordic walking (71 z 89).jpeg

nordic walking (72 z 89).jpeg

nordic walking (84 z 89).jpeg

To trzecia tego typu impreza Nordic Walking w Polsce, która ma na celu promowanie zdrowego stylu życia niepełnosprawnych mieszkańców Polski. Dotychczas zawody odbywały się w Sławnie, ale jak podkreśla Jadwiga Grochowalska - Prezes Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę i pomysłodawczyni zawodów w Trzebnicy – organizacja poprzednich zawodów w Trzebnicy pokazała, że panuje tu doskonała atmosfera i sprawna organizacja. W ubiegłym roku burmistrz Marek Długozima zadeklarował, że właśnie w Trzebnicy odbędą się III Mistrzostwa Nordic Walking Osób Niepełnosprawnych i słowa dotrzymał.

nordic walking (37 z 89).jpeg

nordic walking (40 z 89).jpeg

nordic walking (46 z 89).jpeg

nordic walking (16 z 89).jpeg

nordic walking (48 z 89).jpeg


Aleksander Wilanowski, instruktor nordic walking z 10-letnim stażem podkreśla, że tyle, ile jest osób niepełnosprawnych, ile schorzeń - tyle jest sposobów na pomoc im. A kije są tak naturalną formą ruchu i dają tyle korzyści, że ciężko jest znleźć osobę, której mogłyby przeszkadzać. - Jest takie powiedzenie - Jeśli potrafisz chodzić, możesz też chodzić z kijami - dodaje.

nordic walking (76 z 89).jpeg

nordic walking (87 z 89).jpeg

nordic walking (89 z 89).jpeg

Podczas zawodów przygotowano wiele atrakcji, zabaw i konkursów dla mieszkańców oraz uczestników imprezy. Na wszystkich czekał piękny pamiątkowy medal, a dla zwycięzców poszczególnych kategorii wiekowych pamiątkowe puchary.


Organizatorami imprezy była: Gmina Trzebnica, Spółdzielnia Socjalna Bawiland, Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę oraz Trzebnickie Centrum Kultury i Sportu.