Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Wdzięczność i radość, czyli niezwykłe urodziny

Adam Broniecki 10 września 2014 roku obchodził swoje 90 urodziny. Trzebniczanin, weteran walk II wojny światowej, człowiek o niezwykłej pamięci i zamiłowaniu do wojennych piosenek. Dzień wcześniej spotkał się z przyjaciółmi i członkami Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej, by wspólnie świętować ten niezwykły jubileusz. Kwiaty, prezent i list gratulacyjny wręczył również burmistrz Marek Długozima.

Życie pana Adama zapisało niezwykłe karty historii prywatnej i tej wspólnej, która wiąże losy Ojczyzny. W grudniu 2013 ukazała się książka o nim „Na zachód marsz! Wspomnienia wojenne”, której wydanie możliwe było dzięki współfinansowaniu z budżetu Gminy Trzebnica. Publikacja powstała z inspiracji Antoniego Godyckiego-Ćwirko, który wysłuchał i spisał część wspomnień oraz dzięki Alicji Stręk-Tworek, która całość zredagowała i opracowała.

We wtorkowe popołudnie 9 września w Ratuszu zgromadzili się znajomi i członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej. Wśród gości obecny był również burmistrz Marek Długozima, który na ręce jubilata złożył kwiaty, prezent i list gratulacyjny. – To ważne, byśmy uroczyście świętowali takie chwile. Są one dla nas wszystkich, mieszkańców Gminy Trzebnica świadectwem tego, że każde życie ludzkie jest ważne i wpisuje się w historię naszej małej ojczyzny – mówił włodarz.

Były kwiaty, tort, szampan, gromkie „Sto lat” i oczywiście prezenty - wśród nich dedykowany wiersz autorstwa Zbigniewa Lubisz-Miszewskiego, który odczytała pani Barbara Kołodziejczyk. Atmosferę spotkania tworzyły także piosenki z dawnych lat w wykonaniu pana Mariana Kowalskiego i wnuka Natana. Na zakończenie pan Adam Broniecki dziękował wszystkim za przybycie, a w sposób szczególny zwrócił się do burmistrza, który wsparł nie tylko wydanie jego książki, ale swoją obecnością na różnych jubileuszach docenia i okazuje szacunek mieszkańcom gminy.

Adam Broniecki urodzony 10 września w 1924 roku, Sybirak, porucznik Wojska Polskiego, celowniczy baterii pułkowej kal. 76 mm 1 Praskiego Pułku Piechoty 1 Dywizji im. T. Kościuszki, przeszedł cały szlak bojowy od Lenino do Berlina. Odznaczony został m.in. dwukrotnie Krzyżem Walecznych, dwukrotnie Brązowym Medalem Zasłużony na Polu Chwały, Odznaką Grunwaldzką, Medalem Za udział w walkach o Berlin, Krzyżem Bitwy pod Lenino, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Brązowym Medalem Za zasługi dla obronności kraju. Władze radzieckie uhonorowały go Medalami za Wyzwolenie Warszawy i Zdobycie Berlina, Federacja Rosyjska zaś dwukrotnie Medalami z okazji jubileuszu 60. i 65. rocznicy Zwycięstwa nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-1945, a władze Białorusi Medalem z okazji 65. rocznicy wyzwolenia Republiki Białoruskiej spod jarzma hitlerowskiego najeźdźcy.


IMG_6970.jpeg Przyjęcie urodzinowe Adama Bronieckiego odbyło się z inicjatywy przyjaciół z Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej.

IMG_6979.jpeg Słodki prezent - tort na 90-te urodziny wręczyła Alicja Stręk-Tworek.

IMG_6991.jpeg Pamiątkowe zdjęcie uczestników jubileuszowego spotkania.

IMG_7012.jpeg Prezent, kwiaty i list gratulacyjny wręczył również włodarz gminy burmistrz Marek Długozima.

IMG_7023.jpeg Najserdeczniejsze życzenia i prezenty od przyjaciół - od pana Mariana Kowalskiego...

IMG_7028.jpeg i od prezesa TMZT Zbigniewa Lubicz-Miszewskiego.


podziękowanie_90_broniecki.jpeg List gratulacyjny przekazany przez burmistrza.