Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Trzebnica w czołówce rankingu najzamożniejszych samorządów

Pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota” już po raz trzeci opublikowało ranking najbogatszych samorządów w Polsce, przygotowywany przez profesora nauk ekonomicznych Pawła Swianiewicza, doradcę prezydenta RP ds. samorządu terytorialnego. Dolny Śląsk po raz trzeci jest najbogatszym regionem naszego kraju, natomiast Trzebnica uplasowała się w czołówce listy.

Prosta metodologia tworzenia rankingu, polegająca na podzieleniu dochodów samorządów przez liczbę ich mieszkańców, pozwala na łatwe i wiarygodne porównanie jednostek samorządu terytorialnego. „Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie tak intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje te mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to jednak skok chwilowy (incydentalny) i nie ma związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu: zamożność” - podaje "Wspólnota".

Trzebnica, z wynikiem 2696,58 zł (na mieszkańca), uplasowała się na wysokim 37 miejscu listy najbogatszych miast powiatowych w kraju, wyprzedzając z województwa dolnośląskiego takie miejscowości, jak: Środa Śląska, Strzelin, Świdnica, Oława, Oleśnica, Milicz i Wołów, a ustępując tyko: Polkowicom, Lubinowi, Głogowi i Bolesławcowi (które, co warto dodać, są miejscowościami większymi, z kilkukrotnie większą liczba ludności).

tabelka.jpeg

Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima: Uważam, że to wielki sukces Trzebnicy. Niezależny ranking, opracowany przez profesora Swianiewicza pokazuje, że stan finansów Gminy Trzebnica na tle innych jednostek samorządu terytorialnego ma się bardzo dobrze. Jesteśmy na samym początku listy, jeśli chodzi o Dolny Śląsk. Wyprzedzają nas tylko miejscowości większe i posiadające kluczowe, duże przedsiębiorstwa, jak np. Lubin. W skali kraju uplasowaliśmy się na wysokiej 37 pozycji na blisko 300 miast powiatowych. Jestem bardzo zadowolony, że trudne decyzje odnośnie zarządzania finansami naszej gminy, jakie musiałem niejednokrotnie podejmować, teraz przynoszą pozytywne efekty i udowadniają, że jesteśmy jedną z zamożniejszych jednostek.

52 2012.06.14 gala teraz polska buzek.jpeg
Jedną z najbardziej prestiżowych nagród – Tytuł Teraz Polska, burmistrz Marek Długozima odebrał z rąk Jerzego Buzka, piastującego wówczas stanowisko Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

DSC_0004.jpeg
Gmina Trzebnica oraz burmistrz Marek Długozima sukcesywnie zdobywają wyróżnienia oraz nagrody w licznych konkursach i rankingach, dotyczących różnych obszarów działalności. Dyplomy można obejrzeć w hallu Urzędu Miejskiego.

_DSC6982.jpeg
po raz trzeci na zlecenie pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota”.

Rysunek1.jpeg
Paweł Swianiewicz - Profesor nauk ekonomicznych, kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, doradca prezydenta RP ds. samorządu terytorialnego, twórca rankingu najzamożniejszych samorządów.