Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Narodowe Czytanie w Trzebnicy

Narodowe Czytanie, to ogólnopolska akcja, która w tym roku odbyła się po raz trzeci. Polega ona na czytaniu dzieł polskiej literatury w przestrzeni miejsc publicznych. Cykl rozpoczęło wspólne czytanie dorobku Adama Mickiewicza, w zeszłym roku pochyliliśmy się nad twórczością Aleksandra Fredry, a w tym przeżywaliśmy losy bohaterów „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Spotkanie odbyło się 6 września przy scenie między stawami.

Po krótkim przywitaniu gości oraz wyjaśnieniu idei akcji Narodowego Czytania przez Dorotę Kuśmirek-Wrzos z Gminnej Biblioteki w Trzebnicy, głos zabrał Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima, który podziękował wszystkim gościom i mieszkańcom za udział w tej szczytnej inicjatywie, promującej czytelnictwo, zwracającej uwagę na bogactwo polskiej literatury oraz potrzebę dbałości o polszczyznę, a także wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

IMG_6085.jpeg

DSCF5953.jpeg

Pięknym wstępem do spotkania była recytacja „Sonetów Akermańskich” w wykonaniu Wojciecha Jarosza, natomiast wspólne czytanie rozpoczął burmistrz Marek Długozima. Głosów bohaterom udzieli także: Daniel Buczak Sekretarz Gminy Trzebnica, Mateusz Stanisz Przewodniczący Rady Miejskiej w Trzebnicy, ks. Proboszcz Jerzy Olszówka SDS Kustosz Międzynarodowego Sanktuarium Św. Jadwigi Śląskiej, Siostra Teodozja z Kongregacji Sióstr św. Boromeusza, Izabela Jaworska Kierownik Gminnej Biblioteki w Trzebnicy oraz przedstawicielka Trzebnickich Rodziny 3+ Hanna Stelmaszczyk. Następnie do mikrofonu mogli podchodzić wszyscy chętni, aby odczytać fragment dzieła Henryka Sienkiewicza, m.in. Krystyna Janowska nauczycielka języka polskiego ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy, stali czytelnicy biblioteki – Alicja Grzesik oraz Danuta Wołoszko, a także Paulina Ziembińska oraz uczniowie trzebnickich szkół – Kasia, Paweł i Dawid. Narodowe Czytanie w Trzebnicy zakończył ks. Jerzy Morański SDS.

DSCF5968.jpeg

Przygotowano także atrakcje towarzyszące wydarzeniu – Lotną Czytelnię, dającą możliwość wypożyczenia książki z Gminnej Biblioteki, stoisko z książkami, które można było sobie wybrać i bez opłat zabrać ze sobą, a także kącik dla dzieci, gdzie malowano twarze, zorganizowano także konkurs, polegający na namalowaniu okładki do „Trylogii” Sienkiewicza. W ramach przerwy w trakcie czytania, przeprowadzono również quiz z wiedzy o Henryku Sienkiewiczu. Nagrody za udział w konkursach w postaci książek i słodkości (ufundowanych przez Państwa Ferte z Intermarche) oraz zestawów kosmetyków Biały Jeleń (ufundowanych przez Państwa Stelmaszczyków) wręczył na scenie burmistrz Marek Długozima wraz z Dyrektor Trzebnickiego Centrum Kultury i Sportu Agnieszką Pawlaczek oraz Hanną Stelmaszczyk.

DSCF5944.jpeg

DSCF6062.jpeg

DSCF6141.jpeg