Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Estoński chór w bazylice

W sobotni wieczór 6 września w Bazylice św. Jadwigi w Trzebnicy zgromadzona publiczność wysłuchała występu Estońskiego Chóru Filharmonii Narodowej pod batutą światowej sławy dyrygenta Tonu Kaljuste. Koncertu, który odbył się w ramach prestiżowego 49. Festiwalu Wratislavia Cantans, nosił tytuł „A przed końcem pokuta”. Patronat nad nim objęła Ambasada Estońska w Warszawie. Chór ten jest jednym z najbardziej znanych na świecie estońskich zespołów.

W tym roku to już drugi koncert zorganizowany we współpracy Gminy Trzebnica i Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. W kwietniu, na klasztornym poddaszu u sióstr Boromeuszek, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Musica Polonica Nova, odbył się projekt „Genesis”. Do udziału w nim zaproszono światowej klasy muzyków, dyrygentów i twórców multimedialnych.

Tym razem przestrzeń bazyliki wypełniła medytacja dźwiękowa powstała w oparciu o Wielki Kanon Pokutny wprowadzony do liturgii przez św. Andrzeja z Krety. Utwór to jeden z najpiękniejszych rachunków sumienia w hymnografii Kościołów wschodnich. „Kanon Pokajanen” na chór mieszany a cappella został skomponowany przez Arvo Pärta estońskiego kompozytora muzyki chóralnej i instrumentalnej z okazji 750 rocznicy istnienia katedry w Kolonii.

Sobotni koncert zapowiedział Jakub Szurkawski naczelnik Wydziału Promocji UM w Trzebnicy. Jego uczestnicy nie kryli zachwytu i podkreślali, że dzieło Pärta dostarczyło nie tylko niezwykłych wrażeń słuchowych, ale zmuszało do refleksji, zatrzymania się, a w odbiorze wymagało ogromnego skupienia.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że rok wcześniej Trzebnica również była partnerem festiwalu Wratislavia Cantans. Dzięki owocnej i ciągle rozwijającej się współpracy z Narodowym Forum Muzyki, Trzebnica - będąca częścią prestiżowych wydarzeń muzycznych organizowanych przez tę instytucję -  coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność na mapie kulturalnych wydarzeń Dolnego Śląska.


 
IMG_6549.jpeg Estoński Chór Filharmonii Narodowej pod batutą światowej sławy dyrygenta Tonu Kaljuste.

IMG_6544.jpegKoncert, który odbył się w ramach prestiżowego 49. Festiwalu Wratislavia Cantans, nosił tytuł „A przed końcem pokuta”.

IMG_6540.jpeg Licznie zgromadzona publiczność podkreślała, że było to niezwykłe wydarzenie o charakterze medytacyjnym.

IMG_6546.jpeg

IMG_6577.jpeg

IMG_6570.jpeg W imieniu Burmistrza Gminy Trzebnica - Marka Długozimy,  wiceburmistrz Jerzy Trela wręczył kwiaty i podziękowania dla chóru na ręce światowej sławy dyrygenta Tonu Kaljuste.

IMG_6556.jpeg Podziękowania za niezwykłą muzyczną ucztę złożył artystom również Kustosz Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi - ks. proboszcz Jerzy Olszówka SDS