Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Dożynki dobre jak chleb

 

W tym roku miejscem dożynek w Gminie Trzebnica były Szczytkowice. Co zachwyciło rekordowe tłumy gości – blisko 20 tys. osób? Kramiki bogate w lokalne produkty, piękne wieńce dożynkowe, chleb, który nigdzie nie smakuje tak, jak podczas tego święta. Ponadto budujące było zaangażowanie wielu z 41 sołectw. Przygotowano aż 31 wieńców dożynkowych i 16 kramików. 7 września radością z dobrych plonów mieszkańcy wsi dzielili się z innymi.

 

Gospodarzem wydarzenia byli: burmistrz Marek Długozima, sołtys wsi Marta Piasecka, która była również starościną tegorocznych dożynek oraz Paweł Gierczak - starosta dożynek. Mszę dziękczynną, podczas której rolnicy dziękowali Bogu za zbiory z pól, ogrodów i sadów, prowadził ks. Jerzy Olszówka SDS i koncelebransi ks. Artur Kochmański SDS, ks. Krzysztof Dorna SDS oraz ks. Stanisław Ożóg SDS. O oprawę muzyczną podczas Mszy św. zadbał zespół Jordan.

Tradycyjne Święto Plonów to jedno z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez Gminę Trzebnica. Burmistrz Marek Długozima, prowadząc ceremoniał wdzięczności, w sposób szczególny zwrócił się do rolników, ogrodników, pszczelarzy, wszystkich, którzy pokochali swój zawód i jak podkreślił włodarz: mimo wielu przeciwności służą ziemi i ojczyźnie.

Przyszła mi do głowy dziś pewna myśl, która wiąże się z tą piękną pogodą. Od 7 lat, kiedy mam zaszczyt rozpoczynać Dożynki, zawsze świeci słońce. Myślę, że to nasze słońce to dobry znak dla nas na dalsze, wspólne lata – powiedział nieco żartobliwie burmistrz i dodał: - Rozpoczynanie dożynek od mszy św. to dobry staropolski zwyczaj, który przypomina, że Bóg jest szafarzem wszystkim łask, a plony ziemi są wynikiem współdziałania Stwórcy i człowieka. Dożynki to stosowna uroczystość, by wyrazić należny szacunek i podziękować za wyróżniającą pracę kolejnym mieszkańcom naszej gminy – poprzez wręczenie im honorowych odznak „Zasłużony dla Rolnictwa”, przyznawanych na mój wniosek przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – pana Marka Sawickiego.

Podczas dożynek otrzymali je: Marta Piasecka, sołtys Szczytkowic, Stanisława Gierczak ze Szczytkowic, Andrzej Skóra ze Szczytkowic, Marta i Przemysław Kosiniakowie z Ligoty, Wiesława Dudek z Ligoty, Marek Józef z Piersna, Jan Trybek z Ligoty, Józef Borecki z Brzezia i Marzanna Jurkowska z Biedaszkowa Wielkiego.

Ponadto burmistrz wręczył wyróżnienia przyznawane w gminie Trzebnica dla najlepszych sołtysów. Po raz drugi Sołtysem Roku została Marta Piasecka ze Szczytkowic, wyróżnienie przyznano również Andrzejowi Koziarze z Głuchowa Górnego i Tadeuszowi Cepiel z Brzykowa.

Najpiękniejsze wieńce zdaniem komisji dożynkowej przygotowali kolejno mieszkańcy: Raszowa, Brzykowa, Brochocimia i Jaźwin, a najpiękniejszy kramik mieszkańcy Jaźwin, Brochocimia, Brzykowa i Nowego Dworu.

Wśród wielu atrakcji, które czekały na uczestników dożynek, z pewnością należy wymienić energetyczny koncert zespołu Blue Cafe, występ włoskiego artysty Roberto Zucaro i rodzimej kapeli Marciny z Marcinowa. Wspólnej, wieczornej zabawie tanecznej towarzyszyły dźwięki zespołu Fokus. Niewątpliwą atrakcją tegorocznych dożynek był też taniec belgijka, który przed zgromadzoną publicznością wykonali sołtysi oraz burmistrz Marek Długozima wraz z małżonką.

Dożynki to święto smaków. Sołectwa z ogromnym zaangażowaniem przygotowały swoje barwnie przystrojone stoiska. W tym roku było ich aż 16. Królowały tam pasztety, ciasta, pieczone mięsa, nalewki. Ponadto kulinarną bohaterką tegorocznych dożynek była marchewka, a w ślad za tym przygotowano marchewkowe ciasta, rogaliki z marchewki, dżem marchewkowy i wiele innych potraw. Mnóstwo atrakcj czekało także na najmłodszych: przejazd kucem, wesołe miasteczko, czy kącik animacji dla dzieci przygotowany przez pracowników Centrum Kultury i Sportu.

Wśród sponsorów tegorocznych dożynek gminnych znaleźli się: firma Tarczyński, P.P.H.U. SANMAR, AMESKO SZCZYTKOWICE, Hurtownia Opon GUMEX, DANBUD Materiały Budowlane, PPH SEBTEX Brukarstwo oraz pan Leszek Stęplowiski.


 

Poniżej prezentujemy treść przemówienia wygłoszonego na rozpoczęcie dożynek przez burmistrza Gminy Trzebnica pana Marka Długozimę:

                                                            
                                                    Dożynki 2014 r.

 Z głębokim szacunkiem przyjmuję od Państwa ten chleb – symbol tegorocznych plonów. Zapewniam, że będę go dzielił uczciwie i sprawiedliwie – tak, by tego chleba nie zabrakło w żadnym domu w naszej Gminie.

 
Szanowni Zebrani!

Otwierając tegoroczne Gminne Dożynki, z całego serca witam:


  - głównych bohaterów dzisiejszego święta: wszystkich obecnych tu rolników, sadowników, ogrodników i pszczelarzy, delegacje poszczególnych sołectw i pozostałych mieszkańców trzebnickich wsi;

- szczególnie gorąco witam mieszkańców Szczytkowic z panią sołtys Martą Piasecką, starostami dożynek panią Martą Piasecką i panem Pawłem Gierczakiem, a także z Radą Sołecką na czele, którzy wzięli na siebie trud współorganizacji gminnych dożynek;

- z należnym szacunkiem witam również:  Czcigodnych Księży: ks. Wicedziekana Jerzego Olszówkę, ks. Artura Kochmańskiego, ks. Krzysztofa Dornę i ks. Stanisława Ożóg, którym składam wyrazy wdzięczności za celebrację Mszy św., podczas której dziękowaliśmy za zebrane plony i modliliśmy się intencji rolników. Dziękuję za wygłoszone Słowo Boże. Rozpoczynanie dożynek od Mszy św. to godny pielęgnowania staropolski zwyczaj, który przypomina nam, że Bóg jest szafarzem wszelkich łask i że plony ziemi są wynikiem współdziałania Stwórcy i człowieka;

- miło mi powitać w naszej wspólnocie przybyłych gości.

Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników naszych Gminnych Dożynek

 

 Szanowni Państwo,

dożynki to tradycyjne święto radości płynącej z zakończenia żniw. Jest ono również stosowną okazją do pochylenia się nad trudem rolników i wyrażenia im należnego podziękowania za całoroczną pracę, bo dzięki niej mamy pod dostatkiem nie tylko codziennego chleba, ale także całe bogactwo plonów ziemi.

Mamy świadomość faktu, że rolnictwo to trudna profesja Nie ułatwiają życia rolnikom anomalie pogodowe, dyskryminujące dopłaty unijne, narzucone limity, biurokratyczne procedury, nie sprzyjają rozwojowi rolnictwa obecnie obowiązujące prawa rynku wewnętrznego. W tych okolicznościach, tym większa cześć należy się gospodarzom, którzy pokochali swój zawód i mimo wielu przeciwności służą ziemi i ojczyźnie.

Na tę powinność wskazywał św. Jan Paweł II, wzywając do „oddania hołdu spracowanym rękom polskiego rolnika”. Dlatego proponuję, byśmy wszyscy tu zebrani - nawiązując do tego wezwania - zadedykowali naszym żywicielom z głębi serc płynące „Sto lat”.

Szanowni Zebrani! Dzisiejsze święto jest również stosowną okolicznością, by wyrazić należny szacunek i podziękować za wyróżniającą pracę kolejnym mieszkańcom naszej Gminy – poprzez wręczenie im honorowych odznak „Zasłużony dla Rolnictwa”, przyznanych na mój wniosek przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – pana Marka Sawickiego.

Przypomnę, że do tej pory tą odznaką uhonorowaliśmy 50 rolników. Dzisiaj do tego zasłużonego grona dołączą kolejni. Miło mi do tego ceremoniału zaprosić:


1. Panią Martę Piasecką, sołtys Szczytkowic

2. Panią Stanisławę Gierczak ze Szczytkowic

3. Pana Andrzeja Skórę - mieszkańca Szczytkowic, byłego wiceburmistrza Gminy

4-5 Państwa Martę i Przemysława Kosiniaków z Ligoty

6. Pana Wiesława Dudka z Ligoty

7. Pana Marka Józefa z Piersna.

8. Pana Jana Trybek z Ligoty

9. Pana Józefa Boreckiego z Brzezia

10. Panią Marzannę Jurkowską z Biedaszkowa Wielkiego

 

Wszystkim wyróżnionym honorową odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa” serdecznie gratuluję i dziękuję za wyróżniające efekty pracy. Zarówno Wam, jak i wszystkim tu obecnym rolnikom, sadownikom, ogrodnikom i pszczelarzom życzę dużo zdrowia, wielu satysfakcji i radości czerpanej z pracy oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i niech Wam na co dzień towarzyszy Boże Błogosławieństwo.

Dopełniając ceremoniału wdzięczności, chciałbym w tym miejscu serdecznie podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w organizację tego dożynkowego święta, a szczególnie:

- mieszkańcom Szczytkowic z panią sołtys Martą Piasecką i Radą Sołecką na czele,
- starostom dożynek
- sołectwom, które przygotowały kramiki i przepiękne wieńce dożynkowe;
- sołeckim arcytancerzom belgijki
- Orkiestrze Dętej
- mażoretkom i ich opiekunkom
- mistrzowi Roberto Zucaro
- niezastąpionej kapeli „Marciny” z p. Marianem Kowalskim na czele
- debiutującemu na tych dożynkach zespołowi „Brzykowianie” powołanemu przez liderkę Grupy Odnowy Wsi - panią Leokadię Wnuk
- dyrekcji i pracownikom Trzebnickiego Centrum Kultury i Sportu
- pracownikom wydziału promocji trzebnickiego Urzędu Miejskiego
- służbom porządkowym: Powiatowej Policji trzebnickiej, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz trzebnickiej Straży Miejskiej

Z całego serca pozdrawiam wszystkich uczestników dzisiejszej uroczystości i życzę udanego radosnego świętowania.

Panie i Panowie! Gminne Dożynki w Szczytkowicach uważam za otwarte!

 

 ozdoby we wsi (7 z 41).jpeg Droga na dożynki gminne do Szczytkowic przystrojona była słomianymi ozdobami.

ozdoby we wsi (16 z 41).jpeg Każdego roku sołectwa wkładają dużo pracy, by zachwycić mieszkańców miasta dożynkową tradycją.

przemarsz (16 z 36).jpeg Korowód dożynkowy poprowadziła Trzebnicka Orkiestra Dęta.
 
przemarsz (12 z 36).jpeg Dodatkową atrakcją podczad dożynkowego korowodu były bryczki. Na jednej z nich jechali organizatorzy wydarzenia: Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima, wiceburmistrz Jadwiga Janiszewska i starostowie dożynek: pani Marta Piasecka sołtys wsi i pan Paweł Gierczak.

przemarsz (32 z 36).jpeg Uroczyste wniesie chleba, od prawej: burmistrz Marek Długozima wraz z małżonką, starostowie dożynek i wiceburmistrz Jadwiga Janiszewska.

msza święta (9 z 47).jpeg Mszy św. przewodniczył wicedziekan ks. Jerzy Olszówka SDS.

przemowa i odznaczenia (5 z 19).jpeg "By tego chleba nie zabrakło w żadnym domu w naszej Gminie" - życzył burmistrz Marek Długozima.

dzielenie się chlebem (2 z 10).jpeg Tradycja dzielenia się chlebem dożynkowym to piękny akcent podczas Święta Plonów. Rozpoczynają go zawsze gospodarze: burmistrz Marek Długozima i starostowie dożynek. W tym roku to sołtys wsi Szczytkowice pani Marta Piasecka i pan Paweł Gierczak.

dzielenie się chlebem (7 z 10).jpeg Do stołów z niezwykłymi bochenkami chleba, które nigdzie nie smakują tak, jak tu zaproszeni zostali wszyscy dożynkowi goście.

ocena kramików i wieńców (10 z 80).jpeg Komisja konkursowa, która oceniała kramiki, uznała, że ten najładniejszy wykonali mieszkańcy wsi Jaźwiny.

wieniec Raszów.jpeg Najładniejszy wieniec dożynkowy zrobili mieszkańcy Raszowa.

belgijka (3 z 3).jpegWyjątkową atrakcją tegorocznych dożynek był taniec belgijka w wykonaniu sołtysów, do którego zaproszony został również burmistrz Marek Długozima wraz z małżonką.

przemowa i odznaczenia (18 z 19).jpeg Burmistrz Marek Długozima wręczył 10 rolnikom honorowe odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznawane na wniosek burmistrza przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego.

wręczenie nagród (12 z 16).jpeg Uhonorowani zostali także sołtysi z gminy Trzebnica. Sołtysem Roku 2013 została Marta Piasecka ze Szczytkowic.

wręczenie nagród (13 z 16).jpeg W plebiscycie na najlepszego sołysa wyróżnieni zostali także Andrzej Koziara z Głuchowa Górnego i Tadeusz Cepiel z Brzykowa.

blue cafe (3 z 8).jpeg Wieczorem na scenie wystąpiła energetyczna grupa Blue Cafe.

 

Więcej zdjęć na profilu Facebook Gminy Trzebnica
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.887603964600363.1073742019.163431853684248&type=1