Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

100 lat później. O kapsule czasu i św. Bartłomieju

Mamy rok 2014. Zbliża się koniec lata. Biskup Andrzej Siemieniewski, proboszcz ks. Jerzy Olszówka, superior domu zakonnego ks. Bogdan Giemza oraz burmistrz Marek Długozima podpisują dokumenty do tzw. „kapsuły czasu”. Być może 100 lat później odnajdzie je kolejny proboszcz, przeczyta nowy burmistrz i inny już biskup. Czego dowiedzą się o nas, współczesnych? 24 sierpnia, podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Bartłomieja w Bazylice przygotowano tę niezwykłą wiadomość dla potomnych.

Obchody ku czci współpatrona parafii św. Jadwigi Śląskiej, czyli św. Bartłomieja, w tym roku zbiegły się ze świętowaniem 800. rocznicy poświęcenia krypty, która nosi jego imię. Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. Na początku Eucharystii ks. Jerzy Olszówka przypomniał, że pierwszy etap budowy bazyliki zakończył się poświęceniem krypty św. Bartłomieja w 1214 r. W niedzielę 24 sierpnia minęło równo 800 lat od tamtego wydarzenia. Ważnym momentem tuż po zakończeniu Eucharystii było podpisanie dokumentów przeznaczonych do kapsuły czasu. Przypomnijmy, że kapsuła została odnaleziona w marcu tego roku, gdy wichura zniszczyła sygnaturkę, która kryła ten cenny przedmiot (więcej na te temat Panorama nr 13 i 14). Zniszczeniu uległy wówczas także krzyż i dzwon, które się tam znajdowały.

- Nawiązując do tej tradycji, chcemy - do odnalezionych dokumentów, dołożyć też swoje, które będą świadectwem naszych czasów, a które może ktoś za 100 lat odnajdzie i odczyta - mówił ks. J. Olszówka.

Również burmistrz Marek Długozima tłumaczy, że dla miasta to historyczna chwila: - Potwierdzają słuszność kierunku, który obraliśmy myśląc o rozwoju miasta i gminy – dbając o bogactwo przeszłości, odpowiadając na potrzeby współczesności, możemy tworzyć przyszłość. Dokumenty, które zostały podpisane, trafią do potomnych. Będą nie tylko dowodem na nasze istnienie, ale opowieścią o tym, że Trzebnica jest pięknym miastem, które dynamicznie się rozwija, i w którym żyją wspaniali ludzie.
W dokumentach spisano m.in. informacje dotyczące parafii, gminy, a także rządców Kościoła powszechnego i archidiecezji; wymieniono rzeczy, które zostały odnalezione w kapsule oraz te, które obecnie zostaną do nie włożone m.in. zdjęcia, monety, aktualne informacje o życiu parafii i gminy itp.

Kolejnym, ważnym wydarzeniem tego dnia był Festyn Parafialny „Bartłomiejki”. Wśród atrakcji, które zostały przygotowane z myślą o uczestnikach niedzielnego świętowania z pewnością należy wymienić spotkanie wszystkich Bartłomiejów, wspólne odśpiewanie im „Sto lat”, Wernisaż III Międzynarodowego Pleneru Plastycznego, loterię z nagrodami, a także licytację płyt z posadzki Bazyliki, które przedstawiają zarys krypty św. Bartłomieja.
Jedną z takich płyt wylicytował burmistrz Marek Długozima.
- Św. Jadwiga od 2010 roku jest patronką naszego pięknego miasta. Chciałbym, aby pod szczególną opieką miała teraz pacjentów naszej przychodni ZDRÓJ. Element posadzki, który wylicytowałem, przekażę jako kamień pod budowę nowoczesnego budynku przychodni, która powstaje. Po raz kolejny przeszłość spotka się ze współczesnością. Ponadto wierzę, że oprócz dobrej kadry, nad pacjentami i ich zdrowiem będzie teraz czuwała nasza Święta – mówił burmistrz Marek Długozima.

Festyn parafialny „Bartłomiejki”, którego współorganizatorem jest Gmina Trzebnica na stałe wpisał się już kalendarz imprez, które wypełniają wydarzenia służące integracji lokalnej społeczności. Dochód uzyskany z festynu przeznaczony jest na remont bazyliki.IMG_5136.jpeg Mszy św. przewodniczył biskup Andrzej Siemieniewski.

IMG_5179.jpegUroczyste podpisanie dokumentów przeznaczonych do kapsuły czasu. Na zdjęciu bp A.Siemieniewski w otoczeniu brata Marcina, burmistrza M. Długozimy, ks. J.Olszówki i ks. B.Giemzy.

IMG_5196.jpeg Podpis na dokumentach przeznaczonych dla przyszłych pokoleń złożył również burmistrz Marek Długozima.

IMG_5212.jpeg Siostry Boromeuszki podczas festynu sprzedawały rękodzieła pochodzące z różnych stron świata.

IMG_5222.jpeg Swoje stoisko przeznaczone dla najmłodszych miało również Trzebnickie Centrum Kultury i Sportu.

IMG_5245.jpeg Zabawy z chustą klaza to część animacji dla dzieci.

IMG_5297.jpeg Bartłomieje, czyli niedzielni solenizancji, mogli usłyszeć gromkie "sto lat" od uczestników festynu.

IMG_5359.jpeg Burmistrz Marek Długozima wylicytował jedną z płyt, która pochodzi ze zdjętej posadzki w Bazylice. Płyta zostanie wmurowana w powstającą nowoczesną przychodnię zdrowia przy ul. Kościuszki.

IMG_5421.jpegWojtek Wysocki znalazł się w gronie tych, do których uśmiechnął się szczęśliwy los na loterii. Wygrał jeden z trzech karnetów na basen, które ufundował Burmistrz Gminy Trzebnica. Wśród pozostałych nagród przekazanych przez pana burmistrza był także sprzęt multimedialny do odtwarzania muzyki.

DSC_0048.jpeg Profesor Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych Mieczysław Maławski razem z burmistrzem Markiem Długozimą przy obrazie przedstawiającym deptak na ul. Daszyńskiego.