Wniosek o preferencyjny zakup węgla - dowiedz się więcej  |  Godziny pracy Urzędu Miejskiego w Trzebnicy: PON. WT. CZW.: 7:30-15:30  ŚR.: 7:30-16:00  PT.: 7:30-15:00   

  • EN
  • DE
  • UA

Ważne dziedzictwo


Wśród licznych rodzinnych pamiątek wielu trzebniczan przechowuje niezwykle urokliwe pocztówki. Z nich spoglądają na nas ludzie, którzy pływają na kajakach, wędrują po Lesie Bukowym, odpoczywają na leżakach, czekają na bliskich w kawiarni, zmierzają w stronę Bazyliki św. Jadwigi, odwiedzają sklepy w uliczkach nieopodal Rynku. Tęsknotę za tymi czasami przez lata potęgował widok niszczejących chodników, braku placów zabaw, zaniedbanych terenów rekreacyjnych. Właściwie każdy z obszarów, zarówno w zakresie edukacji, ochrony zdrowia, rozwoju kultury i sportu, nakładów na infrastrukturę drogową był obszarem do zagospodarowania, kiedy w 2006 roku obejmowałem funkcję Burmistrza Gminy Trzebnica. Dziś, spacerując po współczesnej Trzebnicy perspektywa nostalgiczna ma zupełnie nowy charakter. Przeszłość powraca nadal jako bogactwo wspomnień, tradycji i historii, która nas wszystkich kształtuje, ale nowe kierunki wyznacza przyszłość. Trzebnicki Park Wodny ZDRÓJ, Stadion Miejski FAIR PLAY ARENA, Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzebnicy, za chwilę Szkoła Muzyczna stają się nowymi wizytówkami miasta i gminy, podobnie jak wyremontowane drogi, chodniki, zrewitalizowany Rynek, czy tereny rekreacyjne w Lesie Bukowym. Dynamikę tych zmian określa konsekwentnie realizowane hasło promocyjne naszej gminy: „Bogactwo historii, potencjał przyszłości”.

Lekcja historii

Owo bogactwo historii ma jednak jeszcze kilka dodatkowych kontekstów. Oprócz tego już wspomnieniowego, nostalgicznego, ma przede wszystkim charakter dydaktyczny, o którym nam współczesnym zdarza się jednak zapominać. Przeszłość uczy nas pokory wobec czasu. Nie jest to jednak ten rodzaj pokory, który paraliżuje i wprawia człowieka w bezczynność. Wydaje się, że to co mówią do nas wieki, jest zachętą do tego, by z większą uwagą i starannością współtworzyć współczesność, która jest nam dana. Do takich refleksji skłoniły mnie ostanie odkrycia archeologiczne, które przeprowadzono w Bazylice św. Jadwigi i których miałem zaszczyt być świadkiem.
Codzienność w gminie Trzebnica jest w tej chwili bardzo dynamiczna, liczne inwestycje, które realizujemy, sprawiają, że czasu jest naprawdę bardzo mało. Jednak historia sama się o siebie dopomniała w tym roku. Po raz pierwszy w marcu, kiedy to w pewne niedzielne popołudnie silny wiatr przewrócił krzyż znajdujący się na sygnaturce na dachu kościoła. Pod nim ukryta była kapsuła czasu. Znaleźliśmy w niej odcisk pieczęci, monety i przede wszystkim dokumenty, które tak wiele mogą nam powiedzieć. Po raz drugi zajrzeliśmy w przeszłość w lipcu, kiedy swoje tajemnicy odsłoniła nam – wydawałoby się, że już tak dokładnie przebadana i opisana przez historyków – Bazylika św. Jadwigi. Prace związane z remontem ogrzewania w bazylice wymagały zerwania posadzek, pod którymi kryły się krypty. W jednej z nich, w środku, znajdowała się trumna ze szczątkami księdza. Wskazywały na to resztki sutanny, stuły oraz różańca. Historycy próbują ustalić teraz jego tożsamość. To jednak tylko jedna z kilku tajemnic przed którymi stanęliśmy w obliczu tych historycznych odkryć. Ich poznanie z pewnością przyczyni się do lepszego zrozumienia tamtych czasów.

Ocalić dla współczesności

Gmina Trzebnica od wielu już lat dba o dziedzictwo historyczne związane z naszą gminą. Z ostatnich działań z pewnością należy wspomnieć o wsparciu, którego udzielamy Siostrom Boromeuszkom przeprowadzającym remont dachu klasztoru. Kilkusetletni dach o powierzchni ok 1 ha wymaga natychmiastowej renowacji, inaczej zagrożony będzie cały obiekt. Dużą inwestycję, którą również poprzez dotacje celowe wspiera Gmina Trzebnica, przeprowadzają także księża Salwatorianie w Bazylice św. Jadwigi Śląskiej. Tam, w związku z wymianą ogrzewania, trwa jednocześnie wymiana posadzki w nawach bocznych bazyliki. Ponadto prac remontowych wymaga wspomniana już sygnaturka na jednej wież, pod którą znaleziono kapsułę czasu. I tym działaniom wsparcia finansowego udziela Gmina Trzebnica. Każdy z wspomnianych tu obiektów ma ogromną wartość historyczną. Ten fakt potwierdził ostatnio Prezydent RP Bronisław Komorowski przyznając im status Pomnika Historii. Obszar objęty statusem pomnika historii obejmuje bazylikę, klasztor oraz tereny, na których znajdują się budynki pomocnicze. Zadecydowały o tym walory historyczne, artystyczne, materialne i niematerialne miejsca, a także autentyczność substancji zabytku. W uzasadnieniu do tej decyzji napisano również, że zespół jest cennym dziełem sztuki romańskiej, gotyckiej i barokowej, a jako mauzoleum Piastów Śląskich oraz sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej ma szczególne znaczenie dla kultury i dziejów Polski. To szczególne wyróżnienie. Nie tylko dla owych zabytków, ale i dla całego miasta.
Przysłowiową „kropką nad i” w procesie ratowania zabytków w naszej gminie jest remont Szkoły Muzycznej, która mieści się w budynku dawnego uzdrowiska, a potem sanatorium. I choć szkoła będzie nowoczesną placówką, dostosowaną do wymogów współczesnego świata, to jednak miejsce, w którym się znajduje, osadza ją w kontekście tradycji i historii miasta Trzebnica. Również imię, które będę rekomendował – śp. Edmunda Kajdasza, wybitnego dyrygenta, chórmistrza i zarazem Honorowego Obywatela Trzebnicy nada właściwy charakter i kierunek edukacyjny trzebnickiej Szkole Muzycznej.
W ostatnich dniach podpisałem Akt Założycielski dla tej placówki, który prezentujemy Państwu poniżej. To kolejny krok w kierunku utworzenia placówki, wcześniej podpisałem porozumienie z ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdanem Zdrojewskim umożliwiające uruchomienie nowej placówki edukacyjnej w roku szkolnym 2014/2015. W kontekście tego, o czym tu napisałem, to dokumenty wielkiej wagi. Potwierdzają słuszność kierunku, który obraliśmy myśląc o rozwoju miasta i gminy – dbając o bogactwo przeszłości, odpowiadając na potrzeby współczesności, możemy tworzyć przyszłość.


                                                                                     Marek Długozima
                                                                            Burmistrz Gminy Trzebnica
IMG_5099.jpeg Choć Szkoła Muzyczna będzie nowoczesną placówką, dostosowaną do wymogów współczesnego świata, to jednak miejsce, w którym się znajduje, osadza ją w kontekście tradycji i historii miasta Trzebnica.

IMG_1360.jpeg 24 czerwca o godzinie 10:00 na plebanii w obecności proboszcza ks. Jerzego Olszówki SDS, brata Marcina Wojtczaka oraz Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy odpieczętowano miedzianą puszkę. Całość prac nadzorował prof. Jacek Witkowski oraz prof. Romuald Kaczmarek z Wrocławia.

akt załozycielski szkoły muzycznej.jpeg