Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

94 rocznica Cudu nad Wisłą

15 sierpnia w całej Polsce, na pamiątkę Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, obchodzone było Święto Wojska Polskiego. Ta wielka wygrana zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i uchroniła Europę przed bolszewicką rewolucją. Bitwa Warszawska nazywana również Cudem na Wisłą, jest 18 na liście przełomowych bitew na świecie. Gmina Trzebnica, tradycyjnie już, zorganizowała uroczystości oddając hołd bohaterom.

W tym roku obchodziliśmy 94. rocznicę Cudu nad Wisłą oraz 100. rocznicę wyruszenia z krakowskich Oleandrów I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego. Uroczystości w Trzebnicy rozpoczęły się zbiórką przed Urzędem Miejskim, gdzie spotkały się delegacje samorządu, kombatantów, harcerzy, przedstawicieli szkół, pocztów sztandarowych i mieszkańców Trzebnicy. Przemarsz pamięci, tradycyjnie rozpoczął się od złożenia wieńców przed Pomnikiem II Armii Wojska Polskiego. Później pochód udał się do Bazyliki Św. Jadwigi, gdzie została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny.

Po nabożeństwie, uroczystości kontynuowano pod Krzyżem Katyńskim. Swoje przemówienia wygłosili przedstawiciele kombatantów: Kazimierz Walczak oraz Adam Kempa, a w imieniu Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy głos zabrał jego zastępca - Jerzy Trela, dziękując wszystkim za przybycie i możliwość uczczenia pamięci bohaterów walczących o wolną Polskę. Po słowach wiceburmistrza, Apel Poległych poprowadził dowódca Związku Strzeleckiego „Strzelec” Roman Chandoha. Na koniec delegacje złożyły kwiaty pod Krzyżem Katyńskim i pomnikiem Sybiraków.

IMG_4730.jpeg

IMG_4802.jpeg

IMG_4805.jpeg

Więcej zdjęć na naszym facebooku