UWAGA! Od 9 lipca do 31 sierpnia 2018 roku Urząd Miejski w Trzebnicy czynny będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-15.00. Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje interesantów od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.00 – 15.00. Burmistrz Gminy Trzebnica w sprawach skarg i wniosków przyjmuje w środy  od godz. 15.00  do godz. 15.15.

  • EN
  • DE

Trwa remont sygnaturki na dachu Bazyliki Św. Jadwigi

Trwają prace remontowe związane z naprawą sygnaturki na dachu Bazyliki Św. Jadwigi, na której zamontowany był krzyż skrywający kapsułę czasu. Jak się okazało w czasie prowadzenia napraw, belki podtrzymujące i scalające konstrukcje mogły by okazać się zbyt słabe, dlatego dla bezpieczeństwa zdecydowano się je wymienić. Firma HARAS z Wrocławia, która prowadzi inwestycje musiała rozebrać znaczną część sygnaturki, obecnie prowadzone są również prace naprawcze zniszczonego przez spadający krzyż dachu, wszystko po to by doprowadzić do ponownej świetności nasz największy zabytek kulturowy.

W niedzielne popołudnie, 16 marca br., silny wiatr przewrócił krzyż znajdujący się na sygnaturce na dachu kościoła. Krzyż skrywał kapsułę czasu. Bezcenne znalezisko odpieczętowano 24 czerwca na terenie plebanii, o czym pisaliśmy wcześniej. Krzyż z sygnaturki spadł między dach prezbiterium i kaplicy św. Jadwigi, co było pewnego rodzaju "szczęściem w nieszczęściu", ponieważ jak się okazało, spadając w inną stronę mógłby wyrządzić sporą krzywdę przechodniom. Ucierpiał jedynie fragment niedawno wyremontowanego dachu o łącznej powierzchni ok. 50m2.  Przyczyną zawalenia był silny wiatr, ale dla bezpieczeństwa postanowiono wymienić również ocalałe belki, tak by żywotność sygnaturki wzrosła. Firma prowadząca prace oczekuje teraz na nowe belki wzorowane na oryginalnych, tak by wieżyczka po renowacji zachowała swój pierwotny charakter. Wsparcie remontu najważniejszego trzebnickiego zabytku zadeklarował Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima, który przekazał już środki finansowe na ten cel.

Więcej o kapsule czasu przeczytasz TU

Więcej zdjęć dostępne TU

IMG_2429.jpeg
Burmistrz Marek Długozima oraz proboszcz Jerzy Olszówka wraz z wykonawcami oglądaja zmurszałe belki, które nie utrzymały konstrukcji sygnaturki. 

IMG_2521.jpeg
Rozebrana konstrukcja sygnaturki.

IMG_2430.jpeg
Poddasze Bazyliki.