UWAGA! Od 9 lipca do 31 sierpnia 2018 roku Urząd Miejski w Trzebnicy czynny będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-15.00. Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje interesantów od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.00 – 15.00. Burmistrz Gminy Trzebnica w sprawach skarg i wniosków przyjmuje w środy  od godz. 15.00  do godz. 15.15.

  • EN
  • DE

Rodzinnie na rowerach

Pogoda doceniła starania organizatorów i zza chmur wyjrzało słońce. Takie właśnie były zmagania w 2 Międzynarodowym Rodzinnym Ulicznym Kryterium Kolarskim o Puchar Burmistrza Gminy Trzebnica - słoneczne, rodzinne i ciepłe. Na terenach rekreacyjnych pod Trzebnickim Parkiem Wodnym ZDRÓJ pojawiły się całe rodziny, które razem mogły przeżywać sportowe emocje. Prestiż imprezy podniosły dodatkowo sławy polskiego kolarstwa, które przyjechały do Trzebnicy: Jan Brzeźny, Jan Faltyn i Jan Jankiewicz.

O godzinie 10:00 rozpoczęła się rywalizacja najmłodszych uczestników, podzielonych na 3 grupy wiekowe, z których każda do pokonania miała inny dystans. Najmłodsi do przejechania mieli 150 metrów, najstarsi 1 kilometr. Trasa wyścigu dzieci biegła wokół stawów Trzebnickich, które swym urokiem uprzyjemniały zmagania sportowe. Zwycięzców nagrodził Burmistrz Marek Długozima. Dodatkowo odbył się konkurs dla kategorii dziecięcych i młodzieżowych, gdzie spośród uczestników rozlosowano szereg nagród, łącznie z główną – profesjonalnym rowerem. Podobnie było w seniorskich kategoriach wiekowych, tyle, że tutaj nagrodą główną był zestaw kół rowerowych.

IMG_5607.jpeg
O godzinie 10 swoje zmagania rozpoczęły dzieci.

IMG_5593.jpeg
Jak widać, nie trzeba umieć pedałować, żeby jeżdzić na rowerze.

Wydarzenie organizowane było przez Gminę Trzebnica, Gminny Kolarski Klub Sportowy, Trzebnickie Centrum Kultury i Sportu. Pomysłodawcy wyścigu – Bogdan Zieliński i Roman Węglarski, założyciele Trzebnickiego Gminnego Kolarskiego Klubu Sportowego, na co dzień wielcy pasjonaci kolarstwa, twórcy akcji „Podaruj Rower”, podkreślają, że głównym celem imprezy jest propagowanie jazdy na rowerze wśród dzieci oraz aktywny sposób spędzania wspólnie czasu wolnego przez całe rodziny.

- Chcemy uczyć przez zabawę, pobudzać zdrowy odruch ruszania się, stąd pomysł na to kryterium, które zarówno w pierwszym roku swojego funkcjonowania, jak i teraz odniosło ogromny sukces. Największą satysfakcją dla nas jest również to, że w jednej z kategorii wygrał chłopiec, któremu podarowaliśmy rower. Cieszymy się, że nasze zaangażowanie przynosi efekty, najważniejsza jednak jest radość dzieci, bo to dla nich robimy to wszystko. Z tego miejsca chcieliśmy też bardzo serdecznie podziękować panu burmistrzowi Markowi Długozimie, za pomoc w realizacji naszych pomysłów, w krzewieniu zdrowych nawyków wśród dzieci i młodzieży.

Główny wyścig seniorów rozpoczął się punktualnie o godzinie 12:00. Panowie wyruszyli na 25 kilometrową trasę, której pięciokilometrowa pętla prowadziła między innymi przez tereny rekreacyjne stawów trzebnickich, okolice bazyliki Św. Jadwigi, Deptak oraz Rynek Trzebnicki. Panie miały do pokonania dystans jednego okrążenia (5 km). Dzięki atrakcyjnemu położeniu na wzgórzach trzebnickich, ulice gwarantowały różnorodność trasy i dodatkowe wyzwania dla rowerzystów, w szczególności podjazdy wytyczone ul. Mostową i ul. Konopnickiej – znane z Ulicznego Biegu Sylwestrowego w Trzebnicy. Większość zawodników, zapytanych o wrażeniach z trasy, podkreślało, że jest ona selektywna, wymagająca i malowniczo położona. Start i meta zlokalizowane zostały przy Trzebnickim Parku Wodnym ZDRÓJ, na dawnych terenach uzdrowiskowych miasta. Każdy z uczestników miał zapewniony posiłek regeneracyjny.

kryterium kolarskie-66.jpeg
O godzinie 12 Burmistrz Marek Długozima dał sygnał do rozpoczęcie zmagań.

kryterium kolarskie-91.jpeg
Trasa wiodła przez tereny rekreacyjne przy Parku Wodnym Zdrój, a także przy Trzebnickiej Bazylice Św. Jadwigi...

kryterium kolarskie-78.jpeg
...poprzez deptak...

kryterium kolarskie-76.jpeg
...a także w okolicach Rynku.

Wśród mężczyzn najszybszy okazał się Konrad Czajkowski z Wrocławia.

- Trasa była bardzo wymagająca, trudne podjazdy oraz kostka brukowa na trzebnickim rynku, to wszystko sprawiło, że wyścig ten był bardzo interesujący. Cieszę się, że udało mi się wygrać. Na ostatnim okrążeniu oderwałem się od sześcioosobowej grupy uciekinierów i jako pierwszy wpadłem na metę. Z chęcią wrócę tu w przyszłym roku – zakończył zwycięzca.

kryterium kolarskie-105.jpeg
Konrad Czajkowski -  Zwycięzca

Komentując przebieg wyścigu Burmistrz Marek Długozima powiedział: - Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację 2 Kryterium Kolarskiego ulicami Trzebnicy, a szczególnie pomysłodawcom – Bogdanowi Zielińskiemu i Romanowi Węglarskiemu z Trzebnickiego Gminnego Kolarskiego Klubu Sportowego. Dzięki współpracy pasjonatów sportu udało się już po raz drugi z takim rozmachem zrobić w Trzebnicy ciekawą imprezę rowerową, która przyciągnęła rodziny z dziećmi, młodzież oraz kolarzy - amatorów i zawodowców. Pomysł wyścigu uważam za bardzo udany, ponieważ jak podkreślali zawodnicy, mamy do tego doskonałe warunki – różnorodność ukształtowania terenu czynią trzebnicką trasę wyjątkowo atrakcyjną i malowniczą. Potwierdza to również popularność Trzebnickiego Biegu Sylwestrowego. Myślę, że za kilka lat również trzebnickie kryterium uliczne dołączy do grona rozpoznawalnych i cenionych imprez sportowych Dolnego Śląska i na stałe wpisze się w majowy kalendarz trzebnickich wydarzeń. Mam również nadzieję, że w kolejnych edycjach będziemy mogli kibicować jeszcze większej liczbie mieszkańców gminy.

kryterium kolarskie-158.jpeg

Do Trzebnicy zawitały również legendy kolarstwa Jan Faltyn i Jan Brzeźny, którzy uczestniczyli w ceremonii dekoracji zwycięzców.

- Jest to naprawdę piękna impreza, trudny wyścig z dużą ilością zakrętów. Szybka malownicza trasa, która przebiega ulicami tego pięknego miasta. Byliśmy też na pierwszej odsłonie rodzinnego kryterium kolarskiego, mamy nadzieję, że na stałe wpisze się ono w kalendarz imprez rowerowych. Bardzo podoba się nam to, z jakim zaangażowaniem Trzebnica podchodzi do spraw sportu, jak pan Burmistrz rozumie jego wagę w prawidłowym rozwoju najmłodszych mieszkańców, bo to właśnie dla nich jest ta impreza – zakończyli.

IMG_6133.jpeg
Burmistrz Marek Długozima, Jan Brzeźny, Jan Faltyn i Jan Jankiewicz

IMG_5856.jpeg
Katarzyna Rzepecka, druga wśród kobiet, po wyścigu powiedziała: - To naprawdę fajna trasa, po pieknych rekreacyjnych terenach. Szkoda tylko, ze taka krótka dla kobiet, nie można było się nawet dobrze zmęczyć - powiedziała uśmiechnięta. - Znam Gmine Trzebnica, często tu trenuje, występują tu idealne tereny do uprawiania kolarstwa. Mam nadziję wrócić tu za rok.

IMG_6120.jpeg
Zbigniew Kaczmarek - trzebnicki biegacz walczący z ciężką chorobą - odbiera gratulacje od Burmistrza Marka Długozimy, za ogromny hart ducha i pokonanie trasy. - zdrowie pozwala, więc cały czas próbuje mierzyć się ze swoimi słabościami - powiedział.

Fotorelacja z zawodów na naszym Facebooku