UWAGA! Szanowni Państwo, na podstawie zarządzenia nr OR.0050.31.2019  Burmistrza Gminy Trzebnica z dnia 29 marca 2019 roku informujemy, że w dniu 2 maja 2019 roku (czwartek) Urząd Miejski w Trzebnicy będzie nieczynny. Dyżur pełnić będzie Urząd Stanu Cywilnego w godzinach od 7.30 do 15.30.. W zamian Urząd będzie otwarty 25 maja 2019 roku (sobota) w godzinach od 7.30 do 15.30.

  • EN
  • DE

„Fiona” – pies do zadań specjalnych

Straż Miejska w Trzebnicy realizuje wiele zadań, które mają służyć bezpieczeństwu gminy i jej mieszkańcom. Ostatnio w jej szeregach pojawił się nowy strażnik, którego życiowa pasja może przy okazji stać się pomocna przy zadaniach realizowanych przez trzebnicką straż miejską.

Markos Arabadzis posiada psa rasy labrador o imieniu Fiona i wraz ze swym czworonogiem są kandydatami na członków Dolnośląskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej. Głównym celem grupy jest niesienie pomocy osobom zaginionym w terenie i na gruzowiskach, jak również prowadzenie szkoleń, głównie dla najmłodszych, w zakresie pierwszej pomocy oraz postępowania z psami. Grupa ta współpracuje z Policją, Strażą Ochrony Kolei, Polskimi Kolejami Państwowymi, Grupą Ratownictwa Medycznego PCK "Wrocław", innymi grupami GPR w Polsce. Obecnie w skład grupy wchodzi lider i pięciu członków oraz sześciu kandydatów. Szkolenie, które trwa 1,5 roku zakończone jest egzaminem państwowym oraz wystawieniem specjalnego certyfikatu i wpisem do krajowego rejestru ratowników. Trenerzy wraz ze swoimi psami muszą powtarzać ten egzamin każdego roku w celu kontroli umiejętności.

Wypełniając jeden z celów Straży Miejskiej jakim jest realizacja programów edukacyjno-profilaktycznych z dziećmi i młodzieżą, Markos Arabadzis i jego labrador „Fiona” mieli już okazję wziąć udział w pokazie postępowania z psami podczas Turnieju Sportowego Świetlic Opiekuńczo-Wychowawczych w Hali ZAPO. Fiona jest jeszcze młodym psem, ale jest bardzo pojętna i szybko się uczy, więc już niedługo będzie mogła w pełni realizować wszystkie umiejętności nabyte na szkoleniach dla psów – ratowników.

IMG_2256.jpeg
Trzebnicki Strażnik Miejski – Markos Arabadzis oraz jego pies „Fiona” kandydują na członków Dolnośląskiej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej. Dzięki czemu będą mogli nieść pomoc przy poszukiwaniu osób zaginionych bądź przysypanych gruzami.