UWAGA! Od 9 lipca do 31 sierpnia 2018 roku Urząd Miejski w Trzebnicy czynny będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-15.00. Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje interesantów od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.00 – 15.00. Burmistrz Gminy Trzebnica w sprawach skarg i wniosków przyjmuje w środy  od godz. 15.00  do godz. 15.15.

  • EN
  • DE

Nowe śmieciarki na mieście

Nowy system zarządzania odpadami powoli zaczyna wchodzić na odpowiednie tory funkcjonowania, czego widocznym efektem jest zmniejszenie ilości zalegających śmieci, w czym zapewne pomogło pojawienie się nowych gminnych śmieciarek. Dwa nowoczesne wozy DAF znalazły się na wyposażeniu Trzebnickiego Zakładu Gospodarki Komunalnej  ERGO Sp. z o.o, który jest wraz z van Gansewinkel Dolny Śląsk Sp. z o.o. odpowiedzialny za zbiórkę odpadów komunalnych na terenie Gminy Trzebnica.

Nowe śmieciarki to jedne z nowocześniejszych tego typu pojazdów. Jeden z nich wyposażony jest w HDS (hydrauliczny dźwig samochodowy), służący do opróżniania dużych pojemników na śmieci, zwanych potocznie dzwonami. Warto tutaj wspomnieć o kilku szczegółach technicznych które zobrazują funkcjonalność nowego sprzętu: wysięg ramiona HDSu: od 2,15 do 10 metrów, udźwig od 5900 kilogramów w pozycji minimalnego wysięgu do 1210 przy maksymalnym wysięgu, hak posiada udźwig 8000 kilogramów. Wbudowany jest również elektryczny system zabezpieczenia przed przeciążeniem, a cały sprzęt sterowany jest radiowo. Kąt obrotu to 390 stopni. Skrzynie do składowania odpadów maja pojemność 20 metrów sześciennych, oraz są wyposażone w mechanizm liniowo-płytowy zgniatania, zwany również szufladkowym. Stopień zagęszczania odpadów automatycznie ustawiony jest na 1/5 jednak istnieje możliwość jego regulacji, to jest zwiększenia w zależności od potrzeby i przewożonych odpadów. Śmieciarki te przystosowane są do obsługi kubłów o pojemności od 60 do 1100 litrów. Czas opróżniania to odpowiednio 8 i 11 sekund. Jako ciekawostkę dotycząca bezpieczeństwa należy dodać, specjalne czujniki, zamontowane w stopniach dla ładowaczy, jeśli znajdują się na nich ludzie, system automatycznie ogranicza prędkość do 30 km/h i uniemożliwia cofanie.

 IMG_1854.jpeg

IMG_8214.jpeg