UWAGA! Szanowni Państwo, na podstawie zarządzenia nr OR.0050.155.2018  Burmistrza Gminy Trzebnica z dnia 27 listopada 2018 roku informujemy, że w dniu 24 grudnia 2018 roku (poniedziałek) Urząd Miejski w Trzebnicy będzie nieczynny. W zamian urząd będzie otwarty 15 grudnia 2018 roku (sobota)  godzinach od 7.30 do 15.30.

  • EN
  • DE

W hołdzie Żołnierzom Niezłomnym

1 marca w całym kraju obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto ustanowiono ku czci bohaterom podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy po zakończeniu II Wojny Światowej sprzeciwiali się okupacji radzieckiej i narzucanemu reżimowi komunistycznemu. W Trzebnicy uroczystości odbyły się pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych.

 

IMG_2867.jpeg▶ Wszystkich zebranych przywitał inicjator gminnych obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych burmistrz Marek Długozima. W swym przemówieniu podkreślił, że Gmina Trzebnica zachowuje pamięć o bohaterach, którym Polska zawdzięcza wolność i suwerenność.

IMG_2887.jpeg▶ Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych. Na zdj. burmistrz Marek Długozima, skarbnik Barbara Krokowska oraz przewodniczący Rady Miejskiej Mateusz Stanisz.

 

Po odśpiewaniu hymnu państwowego, zebranych – delegacje szkół, instytucji, związków kombatanckich  i mieszkańców przywitał inicjator trzebnickich obchodów burmistrz Marek Długozima. W swoim przemówieniu podkreślił, że Gmina Trzebnica zachowuje pamięć o bohaterach, którym Polska zawdzięcza wolność i suwerenność. Poniżej prezentujemy jego obszerne fragmenty:

- Szanowni Zebrani, uczestnicy naszej lokalnej edycji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych! Gmina Trzebnica kultywuje pamięć o bohaterach, którym zawdzięczamy wolną i suwerenną ojczyznę, podejmujemy szereg działań na rzecz przywrócenia pamięci i oddania należnego hołdu tym, którzy przez lata byli skazani na zapomnienie – przypominają o nich m.in. Dęby Katyńskie, Krzyż Katyński i Smoleński, Pomnik Sybiraków, Pomnik II Armii Wojska Polskiego, Pomnik Generała Ryszarda Kuklińskiego, ulica Armii Krajowej, Żołnierzy Września, mamy rondo Żołnierzy Wyklętych. W zeszłym roku podjąłem kolejną ważną decyzję na drodze utrwalenia i uświetnienia pamięci bohaterów walczących o wolną Polskę.  Powstał Pomnik w Hołdzie Żołnierzom Wyklętym, czy też Niezłomnym, Niezapomnianym. W hołdzie tym, którzy po zakończeniu II Wojny Światowej – sprzeciwili się sowietyzacji Polski podejmując walkę z radzieckimi służbami bezpieczeństwa i podporządkowanymi im służbami w Polsce, tworząc antykomunistyczny i niepodległościowy ruch partyzancki. W walkę z komunistycznym terrorem włączyło się ponad dwieście tysięcy osób. Byli wśród nich żołnierze „Orlika”, „Wołyniaka”, „Zagończyka”, „Zapory”, „Łupaszki”, „Żelaznego”, „Jastrzębia”, „Nila” i wielu, wielu innych. Byli oni niezłomni, do końca wierni złożonej przysiędze, której słowa warto w tym miejscu zacytować: „Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej; stać nieugięcie na straży jej honoru; uczynić wszystko, co leży w mojej mocy dla wyzwolenia Polski z pęt niewoli bolszewickiej oraz krajowych czynników komunistycznych i dla osiągnięcia tego celu ponieść wszelkie ofiary, aż do ofiary z życia włącznie”.

Dla pełniejszej charakterystyki „Żołnierzy Wyklętych” warto też przytoczyć korespondujące z tą rotą słowa podpułkownika Łukasza Cieplińskiego, prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – z jego ostatnich grypsów napisanych w celi śmierci: „Co pewien czas zabierają kogoś. Nadchodzi mój termin. Jestem zupełnie spokojny. Gdy będą mnie zabierać, to ostatnie moje słowa do kolegów będą: cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Ojczyznę i jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę bardziej niż kiedykolwiek, że Chrystus zwycięży, Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona”. Jego „termin nadszedł” 1 marca 1951 r., kiedy z wyroku komunistycznego sądu został zamordowany wraz ze swoimi sześcioma oficerami. I właśnie w rocznicę tej zbrodni już po raz kolejny obchodzony jest w naszym kraju Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Szacuje się, że w walce z komunistami zginęło ich od 50 do 100 tysięcy. Niezłomni zostali wyklęci przez swych wrogów, którzy robili wszystko, by odebrać im część, zatrzeć po nich wszelki ślad, by na pustce, która po nich powstała, mogła zostać ustanowiona Polska Rzeczpospolita Ludowa. Okazało się jednak, że polscy patrioci unieważnili ten wyrok. Dzisiaj wyklęci powracają do narodowej pamięci, zawładnęli wyobraźnią młodych Polaków, którzy śpiewają o nich pieśni, piszą wiersze o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, czy o Danucie Siedzikównie znanej pod pseudonimem „Inka”. Nadszedł również czas, że zostali oni godnie pogrzebani. Dziś nabiera też niezwykłej mocy troska młodziutkiej sanitariuszki majora „ŁUPASZKI” wyrażona w prośbie: „Powiedzcie babci, że zachowałam się jak trzeba”. Dumne dzieci wielkiego kraju – Polski. Walczyli dla niej, z jej imieniem na ustach ginęli. Nigdy się nie poddali. Zachowali się jak trzeba.

Szanowni Zebrani, pielęgnując te wartości, trzeba jednak o nich pamiętać. Nie dzielić Wyklętych na dobrych i na złych. Zrozumieć złożoność ich wyborów. Nie ma wątpliwości, że walczyli oni o słuszną sprawę.

 

Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przez delegacje samorządu, instytucji, kombatantów, harcerzy, przedstawicieli szkół, pocztów sztandarowych i mieszkańców Trzebnicy.

 

IMG_2932.jpeg▶ Hołd Żołnierzom Niezłomnym złożyli m.in. przedstawiciele służb mundurowych.

 

IMG_2850.jpeg▶ ​​​​​​​Na uroczystość przybyły liczne delegacje szkół, instytucji, związków kombatanckich oraz mieszkańcy pragnący oddać cześć Żołnierzom Wyklętym.