• EN
  • DE

Budżet Obywatelski Gminy Trzebnica 2018

TBO 2018

Zarządzaj Gminą Trzebnica i decyduj o jej wydatkach. Włącz się w proces unowocześniania naszej małej ojczyzny i zgłoś propozycję swojego projektu realizując potrzeby lokalnych społeczności. Zagłosuj na konkretne zadanie, które pozwoli zmienić gminę. Do podziału jest 100 000 zł!

Przed nami piąta, jubileuszowa edycja Budżetu Obywatelskiego Gminy Trzebnica. Ta forma konsultacji społecznych pozwala zaangażować mieszkańców naszej gminy w proces jej zarządzania oraz w budowanie społeczeństwa obywatelskiego.

 Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w ciągu tych czterech lat funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego swój głos oddało ponad 20 tys. mieszkańców, a pod głosowanie poddane zostały 63 projekty. I choć wygrać w danej edycji może jeden projekt, to już same pomysły zgłaszane przez mieszkańców pokazują mi w jakim kierunku mieszkańcy chcą rozwijać naszą gminę. To właśnie Trzebnicki Budżet Obywatelski zwrócił moją uwagę na potrzebę powstania m.in. jedynego w powiecie trzebnickim parku dla psów czy zakup wozu bojowego dla OSP Skoroszów. Bardzo się cieszę, że tak duża liczba mieszkańców wykazuje zainteresowanie tą formą współdecydowania o wydatkach i zadaniach realizowanych w naszej wspólnej przestrzeni. Z niecierpliwością czekam na propozycje w V edycji - Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima.

 

W 2017 roku do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Trzebnica wybrany został projekt pod nazwą: "Modernizacja boiska sportowego w Domanowicach", na który swój ważny głos oddało 1152 mieszkańców gminy. Przypomnijmy, że IV edycji zgłoszono 11 projektów, każdy z nich został pozytywnie zweryfikowany. Głosowanie trwało od 4 do 26 maja i po raz trzeci odbywało się zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Łącznie oddano 2265 głosów, w tym 2056 ważnych i 209 głosów nieważnych.

Zadania finansowane ze środków budżetu obywatelskiego mogą mieć charakter zarówno inwestycyjny (w tym remontowy), jak i społeczny, np. sportowy lub artystyczny. Mogą być realizowane zarówno na terenie miasta jak i sołectw Gminy Trzebnica (na terenie stanowiącym własność Gminy Trzebnica, lub na terenie, do którego gmina posiada prawo dysponowania nieruchomością oraz terenie nieobciążonym prawem osób trzecich).

Szczegółowe założenia programu konsultacji społecznych znajdują się w regulaminie.

 

dokumnety.png

PDFOgłoszenie o wynikach głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Trzebnica na 2018 rok

PDFRegulamin - Budżet Obywatelski 2018

PDFObwieszczenie o weryfikacji wniosków

PDFFormularz zgłoszeniowy - załącznik nr 1 (kliknij i pobierz)

PDFKarta do głosowania - załącznik nr 2 (kliknij, pobierz i dostarcz do Urzędu Miejskiego w Trzebnicy)

 

Podstawowe informacje

Czym jest Budżet Obywatelski?

Budżet obywatelski to projekt, w którym mieszkańcy decydują o przeznaczeniu części budżetu Gminy Trzebnica. To proces, dzięki któremu mogą bezpośrednio oddziaływać na gminę priorytetyzując i realizując potrzeby swoich lokalnych społeczności. Mieszkańcy najlepiej znają swoje potrzeby, a budżet obywatelski jest narzędziem służącym ich zaspokajaniu. W tym roku do dyspozycji jest 100 tys. złotych.

 

Co jest celem Budżetu Obywatelskiego?

Jego zasadniczym celem jest większe otwarcie na głos samych mieszkańców, poprzez włączenie ich do dyskusji na temat priorytetów społeczności lokalnej z perspektywy jej wspólnego dobra. Prowadzi on do aktywnego zaangażowania się w proces opracowania budżetu obywatelskiego oraz do efektywnego wydawania wspólnych środków z lokalnego budżetu i budowania więzi w lokalnej społeczności.

 

Dlaczego warto się zaangażować?

Ty i Twoi sąsiedzi, przyjaciele możecie zmieniać swoje otoczenie dzięki idei budżetu obywatelskiego. Wspólnie możecie realizować własne pomysły, aby tworzyć gminę marzeń.

 

Kto może wziąć udział?

Do składania propozycji zadania do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Trzebnica uprawniony jest każdy mieszkaniec Gminy Trzebnica, który ukończył 18 lat i który posiada zameldowanie stałe lub czasowe na terenie Gminy Trzebnica. W głosowaniu udział może wziąć każdy mieszkaniec Gminy Trzebnica, który ukończył 18 lat i który posiada zameldowanie stałe lub czasowe na terenie gminy.

 

Jak włączyć się w Budżet Obywatelski?

Możesz zgłosić własny projekt. Kliknij i dowiedz się jak.

Możesz zagłosować na najlepsze Twoim zdaniem projekty. Kliknij i sprawdź, jak oddać głos.

 

Harmonogram Budżetu Obywatelskiego 2018

daty_BO_www.png

Dowiedź się więcej o harmonogramie.