• EN
  • DE

Święto Niepodległości

11 listopada, na pamiątkę dnia, kiedy Polska po 123 latach odzyskała wolność, w Trzebnicy uroczyście obchodziliśmy Święto Niepodległości. Był to czas, w którym wspominaliśmy tych, którzy walczyli za nasz kraj, tych którzy ginęli. Nie zabrakło refleksji i zadumy nad tym, co dla każdego z nas znaczą słowa – ojczyzna i patriotyzm.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji ojczyzny w Bazylice św. Jadwigi, którą sprawował ks. dziekan Jerzy Olszówka SDS. W swej homilii nawoływał do brania odpowiedzialności za los ojczyzny i udowadnianie swego patriotyzmu w prostych gestach, takich jak troska o dobro innych czy dbanie o porządek w swoim otoczeniu. Po nabożeństwie delegacje, kombatanci, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz na czele z Burmistrzem Gminy Trzebnica Markiem Długozimą, któremu towarzyszyli starosta powiatu trzebnickiego Waldemar Wysocki, przewodniczący Rady Miejskiej Mateusz Stanisz oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Józef Skotny przeszli pod Krzyż Katyński i Smoleński, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” program artystyczny o tematyce patriotycznej przedstawiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2. Następnie wszystkich zebranych przywitał gospodarz uroczystości burmistrz Marek Długozima, który wygłosił okolicznościowe przemówienie. Poniżej przedstawiamy jego fragmenty:

„Dzisiaj – w 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę po 123 latach politycznej niewoli – każdy, kto czuje się Polakiem, dziękuję Bogu za dar odzyskanej niepodległości, a także – idzie pod pomniki chwały i męczeństwa, by oddać należny hołd tym, którym ten bezcenny dar zawdzięczamy.

Zawdzięczamy go przede wszystkim naszym rodakom, którzy w okresie zaborów w swej zdecydowanej większości nigdy nie pogodzili się z niewolą i ofiarnie włączali się w walkę o niepodległość… nie jest ona nam dana raz na zawsze, trzeba jej czujnie strzec i bronić. Nasz wielki rodak święty Jan Paweł II, podczas ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny w swym nauczaniu mocno podkreślał, że dzisiaj dla Polski największym zagrożeniem nie jest już faszyzm, ani nawet komunizm... Dziś są to przede wszystkim próby zacierania tożsamości narodowej, a także – liberalizm i relatywizm wartości. W tej sytuacji może być tylko jedna odpowiedź na takie zagrożenie – patriotyzm i zgoda narodowa.

Patriotyzm budowany na fundamencie najwyższych wartości, jakimi są: Bóg, Honor, Ojczyzna. A zgoda narodowa i ta w małej ojczyźnie – budowana na wzór twórców II Rzeczypospolitej: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i innych ważnych przywódców Narodu, którzy dla dobra Ojczyzny potrafili się porozumieć ponad podziałami i z sukcesem przeprowadzili nasz kraj przez bardzo trudny okres wojen z sąsiadami, konfliktów wewnętrznych, scalania terytorium, budowy administracji państwowej i ustalania granic Polski” - powiedział burmistrz.

Ważnym punktem uroczystości było odczytanie apelu pamięci przez prowadzącego obchody brygadiera Romana Chandochę, ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”, po którym delegacje złożyły kwiaty pod pomnikami upamiętniającymi bohaterów walczących o niepodległość naszego Narodu. Na koniec wspólnie odśpiewano pieśń I Brygady Legionów Polskich, dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego „My, Pierwsza Brygada”.