• EN
  • DE

Witaj Szkoło!

Początek września nieodłącznie związany jest z początkiem roku szkolnego. Ten nadchodzący będzie szczególny ze względu na wprowadzoną reformę edukacji, która przywróciła ośmioklasowe podstawówki, wygaszając tym samym gimnazja. Gimnazjum nr 1 przekształcone zostało w Szkołę Podstawową nr 1, a 4 września był dla niej zarówno nowym otwarciem, jak i powrotem do tradycji - pierwszej szkoły podstawowej w powojennej Trzebnicy. Natomiast główne, gminne uroczystości związane z powrotem dzieci do szkół odbyły się w Szkole Podstawowej nr 2. Były one również okazją, by oficjalnie otworzyć boisko wielofunkcyjne wraz z bieżnią i stanowiskami lekkoatletycznymi.

Powrót Szkoły Podstawowej nr 1

Punktualnie o 8.00 w gminnej hali sportowej przy ul. Kościelnej, rozpoczął się apel inny niż większość poprzednich, jakie miały miejsce jeszcze za czasów Gimnazjum nr 1. Tego dnia do grona uczniów nowej Szkoły Podstawowej dołączyły dzieci z klas od 0 do 3 oraz starsze, a także uczniowie klas 7. Maluchy bez stresu i z wielkim zadowoleniem przyglądały się temu, co przygotowali dla nich starsi koledzy. Cała uroczystość odbyła się pod hasłem „Witajcie w naszej bajce” i nawiązywała do utworu pochodzącego z bajki „Akademii Pana Kleksa”.

W swoim wystąpieniu Pani dyrektor Elżbieta Nowak podkreśliła wagę zmian, jakie zaszły w programie i które wciąż zachodzą w samym budynku szkoły: – Jesteśmy bardzo wdzięczni za ten wielomilionowy remont, który obecnie dobiega końca. Dzięki decyzji pana burmistrza już niebawem będziemy mogli cieszyć się nowoczesną szkołą podstawową, która zapewni komfort nauczania tak najmniejszym, jak i starszym uczniom. Za co w imieniu swoim, rodziców i uczniów dziękujemy, podobnie jak za dofinansowanie dodatkowych zajęć m.in. tak potrzebnych dziś języków obcych.

Również burmistrz podkreślił, że najważniejszy jest dla niego komfort dzieci – To z myślą o nich zdecydowałem się na przeprowadzenie zmian, które w znaczącym stopniu przyczynią się do tego, by hasło dzisiejszej uroczystości stało się faktem, a nauka tu była rzeczywiście nieustającą przygodą i kolorową bajką. Rozmach prowadzonych prac sprawił, że nieuniknione stały się drobne opóźnienia, za co w tym miejscu chcę przeprosić rodziców. Wierzę jednak, że ten rok szkolny w nowoczesnych przestrzeniach szkoły z bogatym programem nauczania oraz jedną z najlepszych kadr pedagogicznych, stanie się doskonałym początkiem dla Szkoły Podstawowej nr 1. Rozbłyśnie ona pełnią barw i dołączy do poziomu prezentowanego przez Szkołę Podstawową nr 2 i nr 3. W tym miejscu chciałbym również podkreślić bardzo dobrą współpracę z Panią dyrektor, która szkole oddaje całe serce.

15 .jpeg

Przypomnijmy, że koszt prowadzonych prac to ok. 4 mln złotych. Gruntowny remont przechodzi łącznik, w którym będą się uczyć najmłodsze dzieci. Cały budynek poddano termomodernizacji, powstało nowe boisko wielofunkcyjne wraz z bieżnią i stanowiskami lekkoatletycznymi, edukacyjny plac zabaw oraz siłownia plenerowa, a także dodatkowe parkingi. Do momentu zakończenia robót najmłodsze dzieci będą pobierać naukę w specjalnie przygotowanych do tego salach Gminnego Centrum Kultury.

Na zakończenie uroczystości burmistrz, w podziękowaniu za trud, troskę i remont, otrzymał od przedstawicieli dzieci bukiet słoneczników. 

 

 

Gminne obchody połączone z otwarciem boiska

Główne, gminne uroczystości związane z rozpoczęciem roku szkolnego odbyły się w tym roku w Szkole Podstawowej nr 2. Apel miał miejsce na nowoczesnym wielofunkcyjnym boisku, a był wyjątkowy również z jeszcze jednego powodu – naukę zaczęło prawie 700 uczniów, co jest rekordem w historii szkoły.

- Rozpoczynamy rok szkolny w bardzo szerokim gronie uczniów, ale jesteśmy do tego przygotowani. W tym roku przypada ćwierć wieku mojej pracy zawodowej od zawsze związanej ze Szkołą Podstawową  nr 2. Miałam to szczęście, by obserwować zmiany, jakie w niej zachodziły. Widziałam, jak dzięki determinacji i decyzjom burmistrza Marka Długozimy, nasza szkoła zmieniała się z małej placówki w szkołę o największym potencjale. Dziś dziękujemy za kolejną oddaną inwestycję, która posłuży do rozwoju lekkoatletycznych talentów, a już za chwilę zyskamy halę widowiskowo-sportową, która uzupełni i dopełni cały kompleks edukacyjny Szkoły Podstawowej i Szkoły Muzycznej powiedziała Pani dyrektor Grażyna Kantecka i dodała Nie bez znaczenia jest również powołanie Szkoły Podstawowej nr 1, bo dzięki temu dzieci z Trzebnicy i okolic mogą się cieszyć komfortową edukacją na najwyższym poziomie w trzech doskonałych placówkach, Szkole Podstawowej nr 1, 2 i 3.

Tuż po swoim przemówieniu dyrektor wręczyła burmistrzowi podziękowania w imieniu własnym, rodziców i dzieci.

- Jestem dumny ze szkoły, która działa tak prężnie i osiąga sukcesy na wszystkich płaszczyznach. Gdy obejmowałem urząd burmistrza szkoła liczyła ponad 200 uczniów i stanąłem przed dylematem co dalej? Dlatego podjąłem decyzję o powstaniu nowego budynku i przeniesieniu placówki. Nie brakowało wówczas głosów krytycznych, głównie ze strony gazety Nowej czy też byłego starosty Roberta Adacha wraz z byłym posłem Markiem Łapińskim. Wieszczyli oni, że budynek jest za duży, że nie będzie dzieci, że klasy będą puste. A dziś w Szkole Podstawowej nr 2, naukę rozpoczyna prawie 700 dzieci, co pokazuje jak potrzebna była to inwestycja. Życzę wszystkim udanego roku szkolnego i mam nadzieję, że nowe boisko pomoże rozwijać sportowe pasje. A już niebawem szkoła zostanie wzbogacona o halę sportową. Między obiektami powstanie bezpieczny, podziemny łącznikpowiedział burmistrz i wręczając bukiet kwiatów Pani dyrektor Grażynie Kanteckiej dodał: - Dziękuję Pani dyrektor, za determinacje i współprace którą sobie bardzo cenie i która owocuje osiągnięciami szkoły i poczynionymi inwestycjami.

Uroczystym momentem otwarcia boiska było przecięcie wstęgi, którego dokonali: burmistrz Marek Długozima, dyrektor Grażyna Kantecka, przedstawiciel rady rodziców nadkomisarz Artur Gajowy, nauczyciel wychowania fizycznego Paweł Kubiak oraz uczniowie Jan Sadownik i Kinga Nietreba .

11.jpeg

Na koniec młodzież zaprezentowała specjalnie przygotowany program artystyczny nawiązujący tematyką do sportu i rywalizacji. Dla wszystkich przygotowano również niespodziankę w postaci konkursu rzutów karnych, w którym uczestniczyli burmistrz Marek Długozima, Artur Gajowy oraz Paweł Kubiak. Strzały oddane ze zmiennym szczęściem był pierwszymi na nowym boisku.

 

 

Sp3 i Szkoła Muzyczna

Otwarcie roku szkolnego miało miejsce również w Szkole Podstawowej nr 3 i Gminnej Szkole Muzycznej. W pierwszej z nich, podobnie jak w Szkole Podstawowej nr 2, naukę rozpocznie rekordowa liczba 675 uczniów. W tej drugiej placówce z uczniami i rodzicami przywitała się nowa dyrektor Pani Teresa Łuc, Sukcesów w prowadzeniu szkoły życzył burmistrz Marek Długozima, który serdecznie przywitał nowych uczniów i ich rodziców, życząc również sukcesów podczas muzycznej edukacji.