• EN
  • DE

Wspaniali Gminy Trzebnica

Na zaproszenie burmistrza Marka Długozimy, 11 maja w sali widowiskowo-kinowej Gminnego Centrum Kultury odbyła się gala, podczas której ośmiu wyjątkowych uczniów wyróżniono tytułem Wspaniałych Gminy Trzebnica.

Igor Dmytrowski, Angelika Pękalska, Tomasz Styrna, Borys Dmytrowski, Weronika Walasek, Anna Sychla, Nikola Muszkiewicz i Dominika Józefiak dołączyli do grona blisko 100 osób, których liczne działania na rzecz drugiego człowieka zostały dostrzeżone i docenione przez Kapitułę XVII Trzebnickiego Samorządowego Konkursu Nastolatków Ośmiu Wspaniałych.

Patronat honorowy nad konkursem, do którego zgłosiło się 24 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, jak co roku, objął burmistrz Marek Długzoima.

Po krótkiej prezentacji nominowanych do tytułu Wspaniałego Gminy Trzebnica, na scenę, wraz z rodzicami, zaproszeni zostali uczniowie, którzy nie znaleźli się w finałowej ósemce. Młodzież otrzymała dyplomy, a dumni rodzice - listy gratulacyjne wręczone przez Marię Barbarę Ciepluch - radną rady miejskiej, Przewodniczącą komisji do spraw oświaty, kultury, sportu, turystyki, rekreacji młodzieży i współpracy międzynarodowej i jednocześnie członka Kapituły Konkursu 8 Wspaniałych oraz Mateusza Stanisza - Przewodniczącego Rady Miejskiej w Trzebnicy.

Kolejnym punktem programu było przedstawienie za pomocą filmów tego, co o 8 Wspaniałych sądzą ich najbliżsi, przyjaciele czy nauczyciele. Dzięki temu wszyscy zaproszeni goście mogli poznać bliżej tę niezwykłą młodzież, która znajduje nie tylko czas, ale przede wszystkim chęci na to, by pomóc potrzebującym. Z materiałów filmowych można było dowiedzieć się np. że Dominika Józefiak chce zostać weterynarzem, Borys ma zamiar jeszcze w tym roku nakręcić film, a Wiktoria marzy o bilecie na mecz reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Po prezentacji filmowej wspaniałej 8, gospodarz uroczystości, burmistrza Marek Długozima wraz z sekretarzem Danielem Buczakiem wręczał statuetki laureatom i listy gratulacyjne dumnym rodzicom.

Momentem, na który wszyscy z niecierpliwością czekali, było ogłoszenie przez ks. Macieja Szeszko, decyzji Kapituły Konkursu o przyznaniu tytułu Pierwszego Wspaniałego. Wśród szkół podstawowych mianem tym wyróżniono Angelikę Pękalską ze Szkoły Podstawowej z Ujeźdźca Wielkiego, a ze szkół gimnazjalnych wybrano Nikolę Muszkiewicz z Gimnazjum w Ujeźdźcu Wielkim.

- Każda z tych młodych osób, które tu dzisiaj pojawiły się na scenie ma swoja codzienność, w niej rodzinę, bliskich, swoje pasje i zainteresowania, a mimo to znajdują zarówno czas jak i chęci by pomóc drugiemu człowiekowi. To postawa godna do naśladowania. To właśnie od nich powinniśmy się uczyć i to z nich możemy być dumnimówił burmistrz Marek Długozima i podkreślił fakt, że pierwszymi rzeźbiarzami postaw 8 Wspaniałych Gminy Trzebnica, osobami, z których czerpią w życiu właściwe wzorce, są ich rodzice.

Miło nam poinformować że nasi tegoroczni Wspaniali postanowili rozpocząć nową, piękną tradycję – akcję charytatywną nazwaną „Dzieci Dzieciom”. Chodzi o zbiórkę książek i zabawek, których jedne dzieci mogą już nie potrzebować i chcą je oddać dla innych dzieci. Zbiórkę przeprowadzą sami Wspaniali podczas Finału Trzebnickich Dni Rodzin, czyli Pikniku z okazji Dnia Dziecka, gdzie będą odbierać dary w specjalnie przygotowanym punkcie. Piknik odbędzie się 4 czerwca na Placu Pielgrzymkowym w Trzebnicy. Przy wsparciu Urzędu Miejskiego zebrane książki i zabawki trafią do świetlic w sołectwach Gminy Trzebnica oraz do konkretnych dzieci z potrzebujących rodzin. Filmik promujący akcję również został zaprezentowany podczas uroczystości.

Warto dodać, że podczas uroczystej gali na scenie zaprezentowała się grupa tańca współczesnego „READY TO GO”, działająca przy Gminnym Centrum Kultury i Sportu pod kierunkiem Pani Justyny Łukasiewicz, Tomasz Styrna, który na fortepianie zagrał utwór "Faded" Alana Walkera, a na skrzypcach "I fly with you" dj Agostino. Kolejną muzyczną niespodzianką był występ uczennic ze Szkoły w Ujeźdźcu Wielkim – Angeliki Pękalskiej i Klaudii Dufrat. Zaśpiewały one piosenkę harcerską pod tytułem „Jestem harcerzem”, towarzyszył im grający na gitarze Łukasz Ordon.