UWAGA! Od 9 lipca do 31 sierpnia 2018 roku Urząd Miejski w Trzebnicy czynny będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-15.00. Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje interesantów od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.00 – 15.00. Burmistrz Gminy Trzebnica w sprawach skarg i wniosków przyjmuje w środy  od godz. 15.00  do godz. 15.15.

  • EN
  • DE

I Bitwa o Trzebnicę- zawody modelarskie

Ponad 20 zawodników przyjechało do Trzebnicy, by 6 lutego na Miejskim Stadionie Fair Play Arena wziąć udział w zawodach zdalnie sterowanych modeli samolotów w kategorii Electric Simply Aircombat zorganizowanych przez Gminę Trzebnica. Tego dnia nad głowami mieszkańców rozegrała się Pierwsza Bitwa o Puchar Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy.

Punktualnie o godzinie 10 trzebnicki stadion zamienił się w pole bitwy. W tym właśnie miejscu zainaugurowano I rundę eliminacji do Pucharu Polski „Aces Polska”. Licznie zebrana publiczność z zachwytem obserwowała pokaz walk powietrznych modeli latających z okresu I oraz II wojny światowej.

- Aby wziąć udział w zawodach modelarze musieli spełnić pewne obowiązujące kryteria, m.in. modele samolotów musiały przypominać swoją sylwetką i kamuflażem te pochodzące z okresu I i II wojny światowej. Dodatkowo zawodnicy mieli obowiązek przedstawić dokumentację samolotu- tłumaczy inicjator imprezy Andrzej Dufrat.

Na zawody przybyło ponad 20 modelarzy z różnych regionów kraju. Byli zawodnicy między innymi z Krakowa, Wrocławia, Łodzi czy Przemyśla. Ich zmagania obserwował Burmistrz Marek Długozima.

Wśród zaprezentowanych modeli samolotów pochodzących z okresu I wojny światowej można było znaleźć m.in. samoloty brytyjskie AVRO 504 i BRISTOL M, francuski samolot SPAD SXI, niemiecki ALBATROS C czy FOKKER DR1. Ten ostatni model, to trójpłatowiec na którym latał słynny pilot Manfred von Richthofen- największy as myśliwski okresu I wojny światowej, znany jako Czerwony Baron. Odniósł 80 oficjalnie uznanych zwycięstw w walkach powietrznych.

W widowiskowej walce samolotów pochodzących z II wojny światowej udział wzięły m.in. samolot MESSERCHMITT BF 109E, FOCKE WULF 190D czy angielski- SPITFIRE. W tak doborowym „towarzystwie” znalazły się również polskie samoloty PZL P50 JASTRZĄB oraz PZL 11. Ogromne wrażenie zrobił na wszystkich samolot HURRICANE którym podczas II wojny światowej latał Stanisław Skalski- as myśliwski o najwyższej liczbie zestrzeleń wśród polskich pilotów.

Zawody Aircombat odbywały się w dwóch kategoriach- I i II wojna światowa. Zadaniem uczestników zawodów było przecięcie przyczepionej do ogona przeciwników 10 metrowej wstążki z bibuły. Wygrywał ten zawodnik, który miał najwięcej cięć. Dokonania zapisywali skrupulatnie sędziowie ustawieni za uczestnikami. Zmagania zawodników obserwowała licznie zgromadzona publiczność, niejednokrotnie nagradzając brawami szczególnie spektakularne akcje.

W kategorii I wojna światowa zwycięzcą został Dariusz Stężalski z Wrocławia. Najwięcej „cięć” i tym samym zwycięzcą kategorii II wojna światowa okazał się Adam Lenik z Krakowa.

Puchary i dyplomy zwycięzcą wręczał Burmistrz Marek Długozima. Wśród wszystkich uczestników rozlosowano nagrody rzeczowe.

- Bardzo widowiskowe były walki samolotów z I wojny światowej gdyż są wolniejsze i dokładnie było widać każdy manewr. Mój wnuk był zachwycony. Już teraz mnie poprosił abym na urodziny kupił mu samolot zdalnie sterowany – mówi Pan Staszek, który na pokaz przyszedł z 7-letnim Antkiem.

Na zakończenie imprezy trzebniczanin Marcin Dufrat zaprezentował swoje umiejętności w sterowaniu modelem samolotu akrobacyjnego z silnikiem o pojemności ponad 10cm³ i mocy 2KM. Niezwykły pokaz wiązanki figur akrobacyjnych takich jak beczka, śruba, korkociąg czy zatrzymanie samolotu w powietrzu zrobił na widzach ogromne wrażenie. Wszyscy zgodnie uznali, ze był to wspaniały sposób na zakończenie imprezy.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem organizacji zawodów. Wszystko zapięta na ostatni guzik. Wspaniały doping kibiców, którym bardzo dziękuję- mówi jeden z zawodników i dodaje- przyjadę do Trzebnicy jak będę miał więcej wolnego czasu, bo z tego co widzę to piękne miasto i warto zostać tu dłużej i pozwiedzać.

- Cieszę się, że modelarstwo w Trzebnicy tak prężnie się rozwija tym bardziej, że sam dołożyłem do tego cegiełkę. Z mojej inicjatywy w odnowionych przestrzeniach Gminnego Centrum Kultury działa sekcja modelarska. Zależy mi aby tym nietypowym sportem zainteresować jak największą liczbę młodzieży, stąd pomysł na zorganizowanie zawodów zdalnie sterowanych modeli samolotów w naszym mieście- powiedział Burmistrz Marek Długozima i dodał- Pokazy walk samolotów z okresu I i II wojny światowej były bardzo widowiskowe. Gratuluję wszystkim, którzy wzięli udział w zawodach, a  pomysłodawcom i współorganizatorom na czele z Andrzejem Dufratem i Stefanem Widurskim dziękuję za zorganizowanie tak wspaniałego widowiska.

DSC_0477.jpeg Pamiątkowe zdjęcie uczestników zawodów Aircombat Pierwsza Bitwa o Trzebnicę.

DSC_0304.jpegAndrzej Dufrat- jeden z pomysłodawców i organizatorów trzebnickiej bitwy pokazuje Burmistrzowi Markowi Długozimie jeden z modeli samolotów latających.

DSC_0319.jpegNa zdjęciu od lewej Burmistrz Marek Długozima, Andrzej Dufrat i Stefan Widurski -pomysłodawcy i współorganizatorzy wydarzenia.

DSC_0268.jpegNa Miejskim Stadionie Fair Play Arenaw Trzebnicy zainaugurowano I rundę eliminacji do Pucharu Polski „Aces Polska”.

DSC_0278.jpegPokaz walk samolotów pochodzących z okresu I wojny światowej.

DSC_0353.jpeg

DSC_0379.jpeg

Trzebniczanin Marcin Dufrat zaprezentował swoje umiejętności w sterowaniu modelem samolotu akrobacyjnego.