UWAGA! Od 9 lipca do 31 sierpnia 2018 roku Urząd Miejski w Trzebnicy czynny będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-15.00. Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje interesantów od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.00 – 15.00. Burmistrz Gminy Trzebnica w sprawach skarg i wniosków przyjmuje w środy  od godz. 15.00  do godz. 15.15.

  • EN
  • DE

Studenci z wizytą w urzędzie

W piątek 18 grudnia studenci Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych z Wrocławia na kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa przyjechali do Trzebnicy, by dowiedzieć się, w jaki sposób można wykorzystać monitoring do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców.

- W Trzebnicy zamontowanych jest 27 kamer w najważniejszych punktach miasta, które pracują 24 godziny na dobę. Monitoring miasta działa już od 3 lat i, jak wnika z obserwacji, od tego czasu znacznie poprawiło się bezpieczeństwo mieszkańców - powiedział burmistrz Marek Długozima i dodał: - Na prośbę wykładowcy Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych z Wrocławia i jednocześnie Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej Bogusława Bruda zgodziłem się zaprezentować centrum monitoringu, które znajduje się w Urzędzie Miejskim.

W spotkaniu uczestniczył m.in. Komendant Straży Miejskiej Krzysztof Zasieczny, Komendant Powiatowy PSP Bogusław Brud, a także pracownicy centrum monitoringu.

- Obraz z kamer rejestrowany jest na dyskach w centrali, znajdującej się w siedzibie Straży Miejskiej. Podgląd na żywo monitorowany jest 24 godziny na dobę przez przeszkolonych do tego zadania pracowników, którzy, widząc niepokojące zdarzenia, mogą natychmiast wysłać w to miejsce odpowiednie służby – odpowiadał na liczne pytania dociekliwych studentów Mateusz Rudnicki.

Materiał zebrany z nagrań, zgodnie z obowiązującym prawem, przechowywany jest maksymalnie przez 60 dni, a jeśli uprawniony do tego organ (policja, prokuratura lub sąd) nie złoży wniosku o przekazanie go, wtedy jest on kasowany.

Podczas spotkania podkreślono również, że zadaniem systemu monitoringu nie jest straszenie czy inwigilowanie mieszkańców, ale dbanie o ich bezpieczeństwo oraz porządek w mieście. Pokazano również w jaki sposób można wykorzystać monitoring do współpracy ze Strażą Pożarną, Policją czy Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego.

 

DSC_0010.jpegStudenci dowiedzieli się, jak wykorzystywany jest monitoring. Pracownik centrum odpowiadał na wiele pytań studentów.

DSC_0012.jpegUczestnicy spotkania.