• EN
 • DE

Ciekawe miejsca w Gminie Trzebnica

 • Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy

  P8121741.jpeg

  Święta Jadwiga i Henryk Brodaty zostawili na całym Dolnym Śląsku wiele śladów swojej działalności. Największym, służącym do dzisiejszego dnia jest Bazylika św. Jadwigi w Trzebnicy. Mocą dekretu Kongregacji do Spraw Duchowieństwa otrzymała w 2007 roku status Międzynarodowego Sanktuarium. Nic więc dziwnego, że stanowi najznamienitszą wizytówkę miasta i jest powodem dumy jego mieszkańców. Jej zwiedzanie z pewnością dostarczy wielu pozytywnych i niezapomnianych przeżyć.

 • Pocysterski Zespół Klasztorno - Kościelny w Trzebnicy

  3 Pocysterski Zespół Klasztorno-Kościelny w Trzebnicy.jpeg

  Pocysterski Klasztor Sióstr Boromeuszek należy do największych budynków klasztornych w Europie Środkowej. Wzniesiony został w latach: 1696–1726 na miejscu pierwotnego, znacznie mniejszego budynku (z początku XIII w.) Budynek jest dwupoziomowy z dwoma narożnymi pawilonami w ścianie frontowej. Wnętrze klasztoru zawiera kilka interesujących rzeźb i obrazów. Godne uwagi są również piękne refektarze. Od 1870 roku pracują tu siostry Kongregacji Miłosierdzia Świętego Karola Boromeusza. Dziś klasztor służy nadal pielgrzymom, udostępniając odkrycia archeologiczne z czasów św. Jadwigi.

 • Trzebnica na fotografii

  14_Winna Góra panorama miasta.jpeg

  Trzebnica jest miejscem spokoju i aktywnego odpoczynku wśród malowniczych wzgórz i lasów. Bogata historia uzdrowiskowa przeplata się ze współczesnym, rekreacyjnym charakterem miasta. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć najciekawszych i najpiękniejszych miejsc w naszym mieście.

 • Trzebnicki Rynek

  DSC_5031.jpeg

  Rynek oraz Ratusz w Trzebnicy przeszły gruntowną modernizację, za co Trzebnica otrzymała I miejsce w konkursie Modernizacja Roku 2009. Piękna kostka, fontanna, ławeczki, oświetlenie, pręgierz oraz rzeźba kotków tworzą uroczy klimat Rynku, który stanowi miejsce wielu miejskich imprez – m. in. Trzebnickie Święto Sadów, Dzień Dziecka, Mikołaj i Wigilia dla Mieszkańców. W Ratuszu znajduje się sala ślubów, gdzie do tej pory zawierane są cywilne związki małżeńskie. Ratusz znajduje się w centralnym punkcie Rynku, natomiast dookoła znajduje się wiele zabytkowych i także odnowionych kamienic.

 • Trzebnicki Deptak

  DSC_9350.jpeg

  V Parada Orkiestr Dętych w Trzebnicy rozpoczęła się uroczystym otwarciem wyremontowanej ul. Daszyńskiego – wcześniej zatłoczonej i głośnej, a po przebudowie bezpiecznej i z klimatycznym deptakiem, prowadzącym do Rynku. Centralna część miasta zyskała nowy charakter dzięki realizacji tej oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji, stała się jednym z ulubionych miejsc mieszkańców i kolejną wizytówką dynamicznie zmieniającej się Trzebnicy.

 • Stawy Trzebnickie

  Stawy (15).jpeg

  Malownicze miejsce Trzebnicy, będące w XIX w. i na początku XX terenem uzdrowiskowym. Trzy stawy, wyspa, piękne alejki spacerowe z ławeczkami i latarniami, a także scena pomiędzy stawami oraz bezpośrednie sąsiedztwo Lasu Bukowego – to zdecydowane atuty tego obszaru, który stał się wizytówką miasta, przyciągając licznie spacerujących i uprawiających sport mieszkańców oraz turystów.

 • Las Bukowy

  Las Bukowy (21).jpeg

  Ulubione miejsce spacerowe i rekreacyjne mieszkańców Trzebnicy oraz lokalnych sportowców uprawiających przede wszystkim biegi, jazdę na rowerze i nordic walking. Teren został zrewitalizowany na wzór mieszczącego się tutaj dawniej Parku Zdrojowego, działającego przy trzebnickim uzdrowisku. Utwardzone, oznakowane specjalnymi tablicami ścieżki (również w wersji angielskiej i niemieckiej) podzielono tematycznie na: historyczne i dydaktyczno-przyrodnicze. Odbywają się tu imprezy sportowe, np. biegi przełajowe, Cross Trzebnicki, biegi na orientację.

 • Park Solidarności

  ZL132.jpeg

  Do dyspozycji mieszkańców i turystów są: boisko do gry w bulle, boisko do siatkówki plażowej oraz do gry w badmintona, a także skatepark, stoliki do rozgrywek w chińczyka, warcaby i gry w karty oraz trzy place zabaw dostosowane dla dzieci w różnym wieku, a nawet wieża linowa do wspinania i siłownia na świeżym powietrzu. Dodatkowo park zdobi fontanna, alejki spacerowe z ławeczkami, liczne kwiaty i krzewy.

 • Kościół pw. św. Ap. Piotra i Pawła

  _MG_0149.jpeg

  Na miejscu obecnego Kościoła św. Ap. Piotra i Pawła stał pierwszy w dziejach Trzebnicy kościół parafialny. Jego fundatorem był najstarszy udokumentowany właściciel Trzebnicy, możnowładca Piotr Włostowic. Dowody na istnienie w tym miejscu kościoła parafialnego zawiera bulla papieża Hadriana IV z 1155 roku. W 1525 roku świątynia ta jako pierwsza w ówczesnym Księstwie Oleśnickim przejęta została przez ewangelików, którym służyła z przerwami do 1947 roku. W końcowej fazie II wojny światowej protestancka parafia pod wezwaniem św. Piotra w Trzebnicy liczyła 6500 wiernych. W święta Bożego Narodzenia 1994 roku odprawiono w nim pierwszą od wielu lat Mszę św. - pasterkę. Konsekracja kościoła miała miejsce 6 grudnia 1998 roku, a sześć miesięcy później erygowana została przy kościele Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebnicy.

 • Kościółek Leśny

  _IGP1854.jpeg

  Kościół pw. Czternastu Świętych Wspomożycieli, zwany potocznie Kościółkiem Leśnym został zbudowany w stylu neogotyckim w 1886 roku. Opiekował się nim mieszkający w pobliskiej samotni pustelnik; ostatnim pustelnikiem był zmarły w 1946 roku brat Feliks Plitzko. Dawna pustelnia spłonęła w 1967 roku. Obecnie jej miejsce zajmuje nowa plebania, nazywana potocznie "Pustelnią". Z budynkami Kościółka Leśnego i "Pustelni" sąsiaduje Grota Matki Boskiej z Lourdes, która została wzniesiona z brył rudy darniowej w 1926 roku. Przestrzeń pomiędzy Kościółkiem Leśnym, pustelnią i grotą wypełniał do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku niewielki cmentarz niemiecki.